Güldemir tam istediği gibi veda etti

"Dopdolu bir hayat yaşadım, her otoyola saptım, hepsinden geçtim, ama hepsinden de önemlisi, hep kendi bildiğim yoldan gittim" diyordu Frank Sinatra...

İSTANBUL - "Dopdolu bir hayat yaşadım, her otoyola saptım, hepsinden geçtim, ama hepsinden de önemlisi, hep kendi bildiğim yoldan gittim" diyordu Frank Sinatra... Gazeteci Ufuk Güldemir, Habertürk'te düzenlenen törenle karanfiller ve Sinatra'nın 'My Way'i eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
Bir yıldır pankreas kanseriyle mücadele eden Güldemir için kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Yenibosna'daki Habertürk binasının önünde tören düzenlendi. Güldemir'in eşi Gaya, kızı Su, kardeşi Şafak Okaygün'le eski eşi Cumhur Etkin taziyeleri kabul etti. Törende vasiyeti üzerine, törende Sinatra'nın 'My Way' şarkısı çalındı.
'Kaleydeskop gibiydi'
Güldemir'in kardeşi Şafak Okaygün, "Ufuk, bizim ailenin rengiydi. Muzipti, zekiydi, hepimizi eğlendiren oydu" dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de, "Yüreğimizde ince bir sızı var" dedi "Hayatı yarıştan ibaretti. Önce bir muhabir olarak karşımıza çıktı, haberlerini okuduk. Sonra köşe yazarı oldu makalelerini okuduk. Muhabir olarak başladığı gazeteleri yönetmeye başladı. Sonra özel televizyon kuruldu. Karşımıza televizyon gazetecisi olarak geçti. Bir yarış atı gibiydi, durmak bilmeyen. Çok iş yaptı, ancak iş yaparken hep doğruya, güzele ve ahlaki olana prim verdi. Çirkinlikten kaçtı. Arkadaşlığımız kısa sürdü, ama taş gibi sapasağlamdı."
Habertürk çalışanlarının da gözü yaşlıydı. Özlem Gürses, Güldemir'i bir kaleydeskopa benzetip hayatına girdiği herkesin yaşamını renklendirdiğini söyledi. Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç de "Bize biçimin de esasın bir parçası olduğunu öğretti" diye konuştu.
Gazeteci Hasan Cemal, "Ufuk, hepimizdendi. Bir parçamızı alıp kendisiyle birlikte götürdü" dedi. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'se şunları söyledi: "Ufuk, çok iyi bir burjuvaydı. Ama aynı zamanda büfeci Mevlüt amcayı da çok iyi tanırdı. Zıtlıkları ve karşıtlıkları çok iyi uzlaştırırdı. Çok iyi blues söyler, aynı zamanda zikir ayinini de çok iyi bilirdi. Ufuk, hem blues, hem zikir ayiniydi. Büyük bir iddianın adamıydı."
Teşvikiye doldu taştı
Duaların okunmasının ardından Güldemir'in naaşı gözyaşlarıyla cenaze arabasına konuldu ve Teşvikiye Camii'ne getirildi. Buradaki tören daha kalabalıktı.
Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile aralarında Cüneyt Zapsu, Ertuğrul Günay, İlhan Kesici, Orhan Keçeli, İsmail Amasyalı, Ahmet Tan, Berhan Şimşek ve İsmet Sezgin'in de bulunduğu çok sayıda politikacı katıldı.
İş dünyasından da yoğun katılımın olduğu törende Mustafa Koç, Aydın Doğan, Turgut Yılmaz, Ferit Şahenk, Halis Toprak, Cem Boyner yer alırken, aralarında Sezen Aksu ve Ali Rıza Binboğa'nın da bulunduğu çok sayıda sanatçı da törende bulundu. Törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile çok sayıda kişi çelenk gönderdi. Namazın ardından Güldemir'in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.Muhabirlikten zirveye koşu
10 Eylül 1956'da Elazığ'da doğan Güldemir, mesleğe 18 yaşında Başkent ve Son Havadis gazetelerinde fotomuhabiri olarak başladı. Dünya gazetesi ve Türk Haberler Ajansı'nda çalıştı. 1987'de Cumhuriyet'in Washington temsilciliğine atandı. Sırasıyla Star TV'de haber müdürü, Show TV'de haber genel yayın yönetmeni, Milliyet ve Sabah'ta genel yayın yönetmeni oldu. 1999'da Türkiye'nin ilk internet haber portalı www.haberturk.com'u, 2001'de Habertürk TV ve radyosunu kurdu. Basın Şeref Kartı sahibi Güldemir, çok sayıda ödülün sahibiydi. 'Kanat Operasyonu', 'Teksas Malatya' ve 'Çevik Kuvvet'in Gölgesi'nde isimli kitapları yazdı.