Gül'den 'eşit yurttaşlık' mesajı

ANKARA -  Hacı Bektaş Veli’nin 800’üncü doğum yıldönümünün kutlandığı ‘46. Ulusal 20. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri’ dün başlarken ‘eşit vatandaşlık’ ve ‘demokratik Türkiye’ vurgusu yaptı.  Hacı Bektaş Veli’yi anma törenlerine hükümeti temsilen katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay, Kürt açılımına göndermelerde bulunduğu konuşmasında şunları söyledi: “İnsanları şu veya bu diye ayırmamak, yurttaşları bir kabul etmek, yurttaş olarak görmek, kabul etmek. Hacı Bektaş Veli’nin ideolojisi bu. Mustafa Kemal’in bize söylediği de bu. Şimdi hep beraber ayrımcı karanlık günleri geride bırakyoruz. Şimdi yeni bir dönem, yeni bir demokrasi kurmak zorundayız.”
Siyasilerin törene gönderdiği mesajlardaki vurgularsa şöyle:
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Bugün aziz milletimiz, Hacı Bektaşların, Mevlanaların, Yunus Emrelerin öğütlediği gibi, sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmakta, herkesin eşit vatandaşı olduğu, güçlü, müreffeh, modern ve demokratik bir Türkiye’yi hep birlikte inşa etmektedir.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Hacı Bektaş Veli’nin aslanla tavşanın dost olduğu adalet, sevgi ve hoşgörü anlayışına yeryüzünün her köşesinde ihtiyaç vardır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Anadolu’nun manevi mimarlarından biri de Hacı Bektaş Veli’dir. Sevgi, kardeşlik, barış ve hoşgörü gibi değerlerimizin Anadolu’da kök salmasına onlar öncülük etmişlerdir. Hacı Bektaş Veli gibi büyük erenlerin gönüllerimizde ve zihinlerimizde yaktıkları ışık, insanlığı aydınlatmaya devam edecektir. (dha, Radikal)