Gül'den Hakan Fidan'a destek

Gül'den Hakan Fidan'a destek
Gül'den Hakan Fidan'a destek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a sahip çıktı ve "Dışarıda yazılıp çizilenler bizim için o kadar önemli değildir" dedi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Müsteşarı, Türkiye 'nin milli menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirirler ve getiriyorlar. Bazen bu faaliyetlerden rahatsız olan çevreler de olabilir" dedi. Gül, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi'yi kabulünden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik eleştirilerin yer aldığı yabancı basındaki yazıların hatırlatılması üzerine Gül, şunları söyledi: "Milli İstihbarat Teşkilatı ve Müsteşarı, Türkiye'nin milli menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirirler ve getiriyorlar. Bazen bu faaliyetlerden rahatsız olan çevreler de olabilir. Gördüğüm kadarı ile son günlerde sistemli yazılan çizilenler var. Bunlar hiç kimseyi etkilememesi gerekir. Türkiye'nin kendi bağımsız politikaları ve onların uygulanmaları, Türkiye'nin çıkarları her şeyin önünde gelir. Dolayısıyla dışarıda yazılıp çizilenler bizim için o kadar önemli değildir."

HAVA SAVUNMA SİSTEMİ
Hava savunma sistemi ihalesine ilişkin eleştiriler karşısında Türkiye'nin duruşunun ne olacağının sorulması üzerine Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın konuyla ilgili açıklama yaptığını hatırlattı. Gül şöyle devam etti: "Burada da yine her ülkenin kendi milli menfaatlerini öne çıkartmasından daha tabii bir şey olamaz. Şüphesiz ki Türkiye, müttefiklik ilişkilerine her zaman önem verir. Bu sistem çerçevesi içerisinde eğer neticelenirse bu yeni alınacak füzeler, onların entegrasyonu, bunlar hep konuşulmuştur. Teknik kısımlardır. Burada önemli olan Türkiye'nin çıkarları bildiğiniz gibi bir çok teknik meseleler var. Bunlar hep hesaplanmış, bunlarla ilgili detaylı çalışmalar yapılmış ve neticide bu yönde bir görüş ağırlığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bundan başka anlamlar da çıkartmamak gerekir. Ayrıca başka NATO ülkelerinde de bu tip uygulamalar vardır." (AA)