Gül'den Hatay'da üç dini ziyaret

Gül'den Hatay'da üç dini ziyaret
Gül'den Hatay'da üç dini ziyaret

HATAY / AA-DHA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , farklı dinlere kucak açmış Hatay’da cami, kilise ve havra ziyaret etti, “Herkesin dini, inancı farklı olabilir ama karşılıklı saygı, sevgi, dayanışma içinde ülkeyi daha iyi yapmak için uğraşıyoruz” mesajı verdi.
Gül, Hatay’da, Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Antakya Belediyesi ziyaretlerinin ardından Habib- i Neccar Camii’ni gezdi. Cumhurbaşkanı Gül camide bulunan İsa’nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya’nın (Pavlus) mezarlarını da ziyaret etti.
Daha sonra eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte havraya geçen Gül’ü, Türkiye Musevi Cemaat Başkanı Rizi Paleva karşıladı. Gül, Havra’ya girişinde keçi boynuzundan yapılmış şofar (boru) öttürüldü. 30 kadar Musevi vatandaşa hitap eden Gül şunları söyledi:
Türkiye Cumhuriyeti ’nin her vatandaşı değerlidir. Burası hepimizin yurdu, ülkesidir. Herkesin dini inancı farklı olabilir ama karşılıklı saygı, sevgi ve dayanışma içerisinde ülkemizi daha iyi noktalara getirmek için uğraşıyoruz. Bugün Musevi vatandaşlarımız ibadethanesini ziyaret ediyor olmak benim için gerçekten büyük bir mutluluk kaynağıdır.” 

‘Oğlumuzu kurtar’
Gül dini ziyaretlerini Antakya Ortodoks Kilisesi’yle sürdürdü. Ziyaret sırasında kilisede çan çalınırken çocuklar Cumhurbaşkanı’nı dini giysileriyle selamladı.
Bu arada Cumhurbaşkanı Gül’ün Antakya Belediyesi’nden çıkışında kalabalık arasında bulunan Ahmet Yurtman ile eşi Hatice Yurtman, “Yardım istiyoruz” diye bağırdı. Yurtman çifti, oğulları TIR şoförü Hasan Yurtman’ın Ukrayna’da ölümlü trafik kazası nedeniyle tutuklu olduğunu belirterek yardım istedi. Gül yetkililere not aldırarak yardım sözü verdi.