Gül'den Paris saldırısı yorumu: Maalesef Afganistan Akdeniz'in kıyısına geldi

Gül'den Paris saldırısı yorumu: Maalesef Afganistan Akdeniz'in kıyısına geldi
Gül'den Paris saldırısı yorumu: Maalesef Afganistan Akdeniz'in kıyısına geldi
Paris saldırısıyla ilgili konuşan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Maalesef Afganistan Akdeniz'in kıyısına geldi. Suriye'deki kaostan dolayı. Dolayısıyla bu kaosun yarattığı iklimden hiç ummadık çok sürpriz, terör olaylarının gelişmesi de maalesef kaçınılmaz. Onun için herkesin çok dikkatli olması gerekiyor" dedi.

RADİKAL-11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı iEminönü'ndeki Nuruosmaniye Camii'nde kıldı. Namaz sonrası Gül cami çıkışında basının Fransa'da yaşanan terör olayı ile ilgili sorusunu cevapladı. Olayı başta bütün Müslümanların çok şiddetle kınaması gerektiğini vurgulayan Gül, "Önce bir terör saldırısı… Bunun hemen Müslümanlara atfedildiğini de düşünürsek bu tepkiyi çok daha şiddetli olarak hepimizin yapması gerekir. Ve şunu da akılda tutmak gerekir. Avrupa 'da yaşayan milyonlarca Müslüman var. Fransa'da, İngiltere'de Almanya'da… Oranın vatandaşları ve Müslümanlık Avrupa'nın da bir parçası. Dolayısıyla Avrupa'daki Müslümanların Müslümanca yaşayabilmeleri için, bizim hepimizin dışarıdan çok güçlü destek vermemiz gerekir. Bu destek de bu tip terörleri çok açık bir şekilde kınamak ve telin etmek. Bunların Müslümanlıkla hiçbir ilişkisi olamadığını hiçbir sempati duyulmadığını göstermek gerekir"dedi. 

MAALESEF AFGANİSTAN AKDENİZ'İN KIYISINA GELDİ

Terör olaylarının giderek yaygınlaştığını belirten Abdullah Gül, " Daha önceki yıllarda da gerek mecliste, gerek uluslararası platformlarda söyledim. Maalesef Afganistan Akdeniz'in kıyısına geldi. Suriye 'deki kaostan dolayı. Dolayısıyla bu kaosun yarattığı iklimden hiç ummadık çok sürpriz, terör olaylarının gelişmesi de maalesef kaçınılmaz. Onun için herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Hükümetimizin, bütün güvenlik güçlerinin… Eminim ki bu işi çok ciddiye alıp -bu terörün her yerde doğrusu yansımaları olacaktır- Onun için herkesin çok dikkatli olması çok sağlam durması gerekiyor " şeklinde konuştu.
Gül, Sultanahmet'te yaşanan  canlı bomba saldırısıyla ilgili de "Bu arada geçenlerde Sultanahmet'te hayatını kaybeden polis memurumuza da bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum." dedi. Gül camiden çıktıktan sonra, caminin yakınındaki bir restorana geldi.   

 Erhan TEKTEN/ İstanbul DHA