Gül'den Sarkisyan'a 'centilmenlik' mesajı: Ben koşulsuz gitmiştim...

Gül, Türkiye'ye gelmek için sınırın açılmasını isteyen Sarkisyan'a seslendi: Ben Ermenistan'a koşulsuz gittim. Spor centilmenliktir
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA/NAHÇIVAN - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Azeri Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüşmeden önce, Bursa’daki Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası maçına gelmek için sınır kapılarının açılmasını isteyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a “Ben koşulsuz gitmiştim” mesajı gönderdi. Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Nahçıvan’da Aliyev’e Ermenistan ile normalleşme süreci hakkında bilgi verip, Dağlık Karabağ sorununun çözümüyle ilgili süreç hakkında bilgi alacaklar.
‘Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi’ için dün Nahçıvan’a giden Gül, Ankara’dan ayrılmadan önce, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın maça gelmek için sınırın açılması şartı koştuğu hatırlatılınca, şunları söyledi:
“Ben Ermenistan’daki maça giderken koşulsuz gitmiştim. Zaten spor centilmenliktir. Spor centilmenliği teşvik eden bir faaliyet alanıdır. Ben Ermenistan’a bu çerçevede gittim. Ümit ederim ki sayın Ermenistan Cumhurbaşkanı da aynı şekilde yaklaşır ve gelir. Tabii ki davet mektubu gönderdim. Gelirlerse en iyi şekilde ağırlarız.”
Nahçıvan’da Gül ve beraberindekileri Nahçıvan Ali Meclisi Başkanı Vasif Talibov karşıladı. Bugün Aliyev ile bir araya gelecek olan Gül, dün yine zirve için Nahçıvan’da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’le görüştü.

Nahçıvan’da hayat durdu
Zirve nedeniyle Nahçıvan’da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Zirveyi izleyecek gazetecilerin isimleri daha önceden Azerbaycan makamlarına bildirildiği halde, Cihan Haber Ajansı Muhabiri Musa Taşpınar ve kameraman Yalçın Kaya, akredite olmadıkları gerekçesiyle ülkeye sokulmadı. Gazeteciler Bakü Büyükelçiliği’nin yoğun çabaları sonucu Nahçıvan’a girebildi. Azeri makamları TRT ve İhlas Haber Ajansı’nın canlı yayın araçlarının ülkeye girmesine de izin vermedi. Gül, Aliyev, Nazarbayev ve Bakiyev’in Nahçıvan’a gelmesi dolayısıyla ikili görüşmelerin yapılacağı Duzdağ Oteli’ne geliş yolunda bulunan resmi daireler ve dükkanlar kapattırıldı. Halkın da yollara çıkmasına izin verilmedi.