Gül'den teşekkür

Irak'ta öldürülecekleri açıklanan üç Türk, 'Müslüman oldukları ve NATO karşıtı eylemler ses getirdiğinden' salıverildi. Dışişleri Bakanı Gül,
"Sivil toplum örgütlerine katkıları için teşekkür ediyorum" dedi.

DUBAİ - Türkiye, NATO zirvesine hazırlanırken Irak'ta Ebu Musab el-Zarkavi'ye bağlı Tevhid ve Cihat örgütü tarafından rehin alınan üç Türk'ün macerası 'mutlu son'la bitti. Örgüt, Türkleri, Müslüman olmaları ve Türkiye'deki Bush karşıtı gösterilerden memnun kaldığı için serbest bıraktı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, sivil toplum örgütlerine Bush karşıtı mitingleri için teşekkür etti.
Abdülselam Bakır, Mehmet Bakır ve Mustafa Bal'ın rehin alındığı cumartesi günü El Cezire'nin haberiyle öğrenilmişti. Örgüt, Türk firmalarının 72 saat içinde çekilmemesi halinde rehinelerin kafasının kesileceği tehdidi savurmuştu. Türklerin serbest kaldığı haberi de, El Cezire'ye yollanan kasetle duyuruldu: "Kardeşlerimiz, Türkiye'deki Müslümanların ve Bush karşıtı gösterilerinin hatırına, Türk rehineleri bırakacak."
Gül: Sivil toplum örgütlerine teşekkürler
"Teröristlerle pazarlık etmeyiz" diyerek rehineleri, örgütün insafına bırakan Ankara'dan ise dün çarpıcı bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Gül, "Vatandaşlarımızın serbest kalmasında sivil toplum örgütlerinin ve İstanbul'daki mitingde bu yöndeki çağrılarının çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Onlara teşekkür ediyorum."
Bu arada İHA, 1 Haziran'dan beri kayıp olan ancak dün ailelerini arayarak bir hafta içinde döneceklerini söyleyen Soner Serçalı ve Murat Kızıl'ın fotoğrafı yayımladı. Iraklı direnişçilerin rehin tuttuğu ABD'li asker Keith Maupin'i ise öldürdükleri kaydedildi.
(Dış Haberler)