Gül'den yargıya: Sürece katılın

Dışişleri Bakanı Gül, "Reformları uygulamak hükümetin görevi, ama yargı ve sivil toplum sürece katkı yapmalı" dedi. Gül, daha önce Pamuk davası için "Yargının reformları özümsemesi zaman alır" demişti.

ANKARA - İnsan hakları konusunun Türkiye'nin öncelikli gündem maddeleri arasında kalmayı sürdüreceğini belirten Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, reform sürecinde yargıya ve sivil toplum örgütlerine büyük görev düştüğünü söyledi.
Gül, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yayımlanmasının 57. yılı ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, bildirgenin günümüzde de temel hak ve özgürlükler konusundaki en önemli referans olma özelliğini koruduğunu kaydetti. Gül, şöyle devam etti: "Ombudsman (halkın avukatı) kurumunun kuruluşuna ilişkin yasa tasarısının en kısa sürede yasalaşmasını bekliyoruz. Ülkemizin insan hakları alanında gerçekleştirdiği reformlar sonucunda kaydettiği ilerleme uluslararası toplum tarafından da kabul edilmekte ve takdirle karşılanmaktadır. Reformların uygulanması tabiatıyla öncelikle yürütme organı, yani hükümetin sorumluluğundadır. Ancak, reform sürecine büyük katkısı olan yasama ve yargı organları ile sivil toplumun, sürecin devamında da aynı katkıyı sürdürmeleri önem taşımaktadır. Hükümetimiz, bu alandaki çabalarını, önümüzdeki dönemde de aynı kararlılıkla sürdürecektir."
Bu, yargıya ikinci mesaj
Gül, Britanya'da yayımlanan Financial Times gazetesine 29 Kasım'da verdiği demeçte, "Orhan Pamuk'un hapse girmeyeceğinden eminim" diyerek reformların Türk yargı sistemi tarafından özümsenmesinin zaman alacağını söylemişti. Türkiye'de yargı sisteminin tutucu, savcıların ise daha tutucu olduğunu belirten Gül "Pamuk davasına bakan mahkeme doğru kararı verecektir. Benzeri davalar hep reddedilmiştir. Sonuç ne olursa olsun bizim yargıya hiç müdahalemiz olamayacaktır" demişti.'Düşünceyi açıklamak hâlâ suç'
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yayımlanmasının 57. yılı ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yayımlanan diğer mesajlar şöyle:
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen: Şemdinli'de patlayan bomba ile Susurluk çetesinin hâlâ işbaşında olduğunu öğrendik. İdam kaldırıldı ama, polis hâlâ silahsız ve barışçıl gösteri yapanlara ateş açarak öldürüyor. Yasal olarak kaldırılmış olmasına rağmen OHAL hükümleri fiilen uygulanmaya devam ediliyor. Mevcut hak ve özgürlükler kısıtlanıyor, en temel haklardan olan 'ifade özgürlüğü' tehdit ediliyor. Bilim adamları, yazarlar, politikacılar, gazeteciler düşüncelerinden dolayı yargılanıyor. Sistemin sivilleşmesi ve demokratikleşmesi yönünde temel adımlar hâlâ atılmıyor.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu: İnsan hakları ihlallerine meydan vermeyecek hukuki ve idari altyapıyı oluşturmaya yönelik çalışmalar büyük hızla devam etmektedir. İnsan hakları ihlallerine rastlanılması durumunda, konunun öncelikle ve ivedilikle yetkili idari ve adli makamlara gönderilmesi için gerekli tedbirler alınmıştır.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Başkanvekili Mustafa Taşkesen: İnsan haklarını korumanın ilk şartı, bu hakların ne olduğunu ortaya koymaktır. Bu alanda ortak bir paydada buluşamazsak, ne kadar koruma mekanizması kurulursa kurulsun işlemeyecektir.
AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay: Türkiye'nin insan hakları alanındaki duyarlılığının temelinde AB'nin bu yöndeki talepleri değil, insana olan sevgi ve saygısı yatıyor.
(aa)


    http://www.radikal.com.tr/7657217657210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.