Güldünya davasında bu kez olay yok

Güldünya davasında bu kez olay yok
Güldünya davasında bu kez olay yok
Töre cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldünya Tören'in babası Şerif Tören'in, kızına tecavüz eden Servet Taş'ı öldürmesiyle ilgili görülen davanın 3. duruşması olaysız geçti. Geçen duruşmada 7'si ağır 30 kişi yaralanmıştı.

İSTANBULTöre cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldünya Tören’in babası Şerif Tören’in, kızına tecavüz eden Servet Taş’ı öldürmesiyle ilgili görülen davanın 3. Duruşması Anadolu Adalet Sarayı’ndaki 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.


GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ Servet Taş’ı 14 Kasım 2011’de sokak ortasında öldüren Mehmet Şerif Tören tasarlayarak adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı duruşmada tutuklu sanıklar Mehmet Şerif Taş, Şahin Ilık ve bazı tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Duruşma salonunda ise herhangi bir olay olmaması için geniş güvenlik önlemi alındı.


TANIK DİNLENDİ
Duruşmada sanık Şerif Tören’in akrabası Behçet Tören tanık olarak dinlendi. Tanık Tören, Güldünya’nın hamile olduğunun anlaşılması üzerine Servet Taş ile evlendirilmesi yönündeki girişimden bahsetti ve bu sırada Servet Taş’ın söylediğini iddia ettiği sözleri aktardı.


‘HAKSIZ TAHRİK OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR’
Şerif Tören’in avukatı Mehmet Talan Seyhan söz alarak, sanığın olay mahaline öldürme kastını gerçekleştirmek için gitmediğini belirterek, “Eşi orada olduğu için gidiyor ve maktül ile tesadüfen karşılaşıyor. Buna ilişkin tanığımız ise Cengiz Çelik’tir” diye konuştu ve tanık Behçet Tören’in iddialarını hatırlatarak, “Bu durumda da haksız tahrik olduğu görülmektedir” dedi.


AİLELER ARASINDA OLAY ÇIKMADI
Mahkeme, tutuklu sanıkların mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.


BİR ÖNCEKİ DURUŞMADA
Davanın bir önceki duruşmasında iki aile adliye bahçesinde kavga etmiş, kavgada her iki aileden de 7’si ağır 30 kişi yaralanmıştı. 7 Ocak 2013 tarihinde 9 yıllık kan davasına son veren ailelerin duruşması bu celse sakin geçti.


ARZU KAYA / DHA