Güldünya töre kurbanı

Bitlis'te amcasının kızının kocasından hamile kalan 22 yaşındaki Güldünya Tören, aile meclisinin kararıyla kardeşleri tarafından bir gün içinde iki kez vuruldu.

İSTANBUL - Bitlis'te amcasının kızının kocasından hamile kalan 22 yaşındaki Güldünya Tören, aile meclisinin kararıyla kardeşleri tarafından bir gün içinde iki kez vuruldu. Beyin ölümü gerçekleşen Güldünya Tören, ilk saldırıda bacağından vuruldu. Daha sonra tedavi edildiği hastanede başına iki kurşun daha sıkıldı.
Bitlis'in Mutki ilçesi Erler Köyü'nde yaşayan Güldünya, amcasının kızının kocası Servet Taş ile birlikte oldu. Bu ilişkiden hamile kalan Güldünya bebeğin babasının Servet Taş olduğunu söyledi. Taş, köyden kaçtı. Güldünya da doğum yapana kadar İstanbul'da oturan amcası Mehmet Tören'in evine gönderildi. Bebeğini doğurduktan sonra öldürüleceğini anlayan Güldünya, hamileyken polise sığındı. Polis bu başvuru üzerine, genç kadının Erler Köyü'ndeki ailesine ulaşarak görüştü. Baba Tören, polise kızının köylerinde
bir süre imamlık yapan 66 yaşındaki Alaattin Ceylan'a verilmesini istedi. Polis de, babasının isteğini kabul ederek Güldünya'yı, Küçükçekmece'de Ceylan'a teslim etti. Genç kadın iki ay önce doğum yaptı ve bebeğine
'Umut' adını koydu.
Bu arada aile meclisi, Güldünya'nın ölüm kararını verdi. Güldünya'nın 20 ve 24 yaşlarındaki kardeşleri Ferit ve İrfan Tören İstanbul'a geldi. Genç kadının yanında kaldığı Ceylan'a, Güldünya'yı Bursa'daki bir yakınlarının yanına götüreceklerini söylediler. Ceylan'ı da yanlarına alarak evden çıktılar. Önceki gün saat 13.30'da küçük kardeş Ferit Tören, ablasına kurşun yağdırdı. Ardından ağabeyiyle kaçtı. Bacağına isabet eden kurşunla yaralanan Güldünya, Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Acil Cerrahi Ünitesi'nde tutulan genç kadını öldüremediklerini öğrenen iki kardeş, dün gece 03.45 sıralarında hastaneye gitti. Refakatçisi olduğunu söyleyerek içeri giren bir kardeşi ablasının kafasına ateş ederek kaçtı.