Güldünya'ya mektup yağacak

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 'Kadına Şiddete Son' kampanyası kapsamında 'Güldünya'ya Sesleniş' başlıklı mektup yarışması düzenliyor.

ANKARA - Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, 'Kadına Şiddete Son' kampanyası kapsamında 'Güldünya'ya Sesleniş' başlıklı mektup yarışması düzenliyor.
Teyzesinin damadı tarafından uğradığı tecavüzün ardından hamile kalan ve aile meclisi kararıyla kardeşleri tarafından 'aile namusunu temizlemek' adına öldürülen Güldünya Tören, kadına yönelik şiddet karşıtları için simge oldu. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Güldünya için bir mektup yarışması düzenliyor. Yarışmanın amacı 'Kadına Yönelik Şiddete Son' kampanyası çerçevesinde, namus kisvesi altında işlenen cinayetlerle ilgili duyarlılığı artırmak. Örgütten yapılan açıklamada, "UAÖ, kadınlara yönelik aile içi şiddetin en korkuncu olan ve soğukkanlılıkla işlenen namus cinayetlerine karşı söyleyecek sözü olan herkesi Güldünya'ya mektup yazmaya devam ediyor" denildi.
Yarışmaya herkes katılabilecek
Yaş ve cinsiyet kısıtlaması olmayan mektup yarışmasında, katılım için en önemli ölçütün, 'yazım dilinin toplumsal cinsiyete duyarlı olması ve kadına yönelik şiddeti olağan bulan, ve kabullenen toplumsal bakış açısının değişmesine yönelik bir yaklaşımla ele alınması' olduğu belirtildi. Seçici kurulda, Güldünya'ya yazdığı şarkı ile dikkat çeken Aylin Aslım'ın da bulunduğu, mektupların 5 Şubat 2006 tarihine kadar gönderilebileceği, kazananların ise 8 Mart 2006 tarihinde düzenlenecek törenle açıklanacağı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7657197657190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.