Güle güle Birand...

Güle güle Birand...
Güle güle Birand...

Birand için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlendi.

Usta gazeteci Birand'ı son yolculuğuna yüzlerce kişi uğurladı. Mezarına, umrede giydiği ihram, Galatasaray bayrağı ve torununun patiği de konuldu...
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Duayen gazeteci Kanal D Haber Grup Başkanı Mehmet Ali Birand dün yüzlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Siyaset, medya, sanat ve iş dünyasından birçok ismin yanı sıra vatandaşlar her akşam ‘haberleri’ aldıkları Birand’a ‘Güle güle’ dedi.
Birand için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlendi. Cenazenin üzerine kırmızı ve sarı güller konuldu. Törene Birand’ın eşi Cemre, oğlu Umur Birand’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Online ve Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyazıt Öztürk, Can Dündar, Cüneyt Özdemir gibi çok sayıda isim katıldı.

Her sabah koşarak işe gitti 

Törende konuşan Birand’ın eşi Cemre Birand, “Son ana kadar da emin olun sizleri düşündü. Bizlerden çok galiba sizleri seviyordu. Çünkü biz onu evde tutamadık. Bugünü görseydi çok eğlenecekti çünkü tam ona göre şanlı, şerefli, güzel, çiçekli böcekli, cumhurbaşkanlarına layık bir yollama töreni oldu” dedi. Birand’ın oğlu Umur Ali Birand da “Buraya evden her sabah koşa koşa gelirdi sizinle çalışmak için. Onun hayatıydı bu” dedi. Doğan TV CEO’su İrfan Şahin, “Bizim öğretmenimizdi. Bize öğrettikleri, yüzlerce, binlerce öğrencisiyle yaşamaya devam edecek” diye konuştu. Törenin ardından usta gazetecinin cenazesi, öğle vakti Teşvikiye Camii’ne götürüldü. 

Gazetecilerin zor görevi 

Teşvikiye Camii’nde hazırlıklar sabahın erken saatlerinde yapıldı. Caminin girişine güller arasında iki anı defteri konuldu. Cenaze töreni öncesinde Birand ailesi taziyeleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ile Hüseyin Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , BDP Milletvekili Sırrı Sakık da törene katıldı. Medya, sanat ve iş dünyasında da çok sayıda kişi vardı. Ailesi Birand’ın torunu Umberto Ali’nin patiğini tabutuna bağladı. Birand’ın cenazesi için canlı yayınlarla haber yapan meslektaşları gözyaşlarını tutamadı.
Cumhurbaşkanı Gül, “Gerçekten çok büyük gazeteciydi. Meslek hayatı boyunca hiç korkmadan mücadele etmiş bir insandı” derken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek de “Ülkemiz için önemli bir kayıp. Yaşadığı sürece çok önemli işler yaptı” diye konuştu. Doğan Yayın Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan da “Istırabım büyük ama yapacağım bir şey yok. Emir çok yukarıdan geldi” dedi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de Birand’ın Türkiye’nin çok karışık, çok yönlü gerçeğini yabancılara ikna edici şekilde anlattığını söyledi. Cenaze namazını İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran kıldırdı.

Torununun patiğiyle...

Yağmur altında Galatasaray bayrağına sarılı tabut camiden çıkarıldı ve Anadoluhisarı Mezarlığı’ndaki aile kabristanına getirildi. Toprağa verilmeden önce mezara, umrede giydiği ihram, Galatasaray kaşkolu, sarı- kırmızı çiçekler bırakıldı. Eşi Cemre Birand, camide tabuta iliştirdiği torunları Umberto Ali’nin patiğini alarak usta gazetecinin çenesinin altına konulmasını istedi. Birand’ın cenazesi mezarına indirildikten sonra kefeni açılarak torununun patikleri çenesinin altına konuldu.

Andıçlayan askerden törene çelenk

Teşvikiye Camii’ndeki cenaze törenine çok sayıda çelenk gönderildi. Çelenk gönderenler arasında Türk Silahlı Kuvvetleri de yer aldı. Üst düzey subaylardan oluşan bir subay heyeti de TSK’yı temsilen cenazeye katıldı. Askerler tek tek Birand ailesine başsağlığı diledi. Birand, 28 Şubat döneminde TSK tarafından gazeteci Cengiz Çandar’la birlikte ‘andıç’lanmış ve işini kaybetmişti.
Törene her kesimden katılım vardı. Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu törene katılanlardan biriydi. Onun hemen arkasındaysa başörtülü gençler vardı. Cenaze töreninde tekbir getirenler de vardı, alkışlayanlar da. Birand’ın gönül verdiği Galatasaray ve Galatarsaraylılar da son yolculuğunda usta gazeteciyi yalnız bırakmadı. Taraftar grupları pankartlarla törendeki yerlerini aldı. Teşvikiye Camii’nin çevresindeyse ‘Mehmet Ali Birand kaşkolları’ satılıyordu.