Güle güle kahraman

Yangına müdahale ederken ölen Ekrem Bulut, ailesinin, itfaiyeci arkadaşlarının gözyaşları...
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Yangına müdahale ederken ölen Ekrem Bulut, ailesinin, itfaiyeci arkadaşlarının gözyaşları ve yetkililerin,
'Beş yıldır yeni eleman alamıyoruz. Belediyedeki genç arkadaşları altı ayda eğitim bünyemizde görevlendiriyoruz' sitemleri arasında son yolculuğuna uğurlandı.
Ekrem Bulut 25 yaşında, bir yıllık itfaiye eriydi. 10 aylık evliydi ve dört ay sonra baba olacaktı. 1999 yılında Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde işçi kadrosuyla belediyedeki görevine başlayan Bulut, İtfaiye Müdürlüğü'nün altı aylık bir eğitiminin ardından itfaiye eri oldu.
Yeni işine heyecanla başlamış, arkadaşlarına da kendini kısa zamanda sevdirmişti. Önceki gün Yedikule'de dört katlı bir binada çıkan yangın son işi oldu. Vatandaşların asılsız
"İçeride insan var" ihbarı sonucu kendini alevlerin arasına atan Bulut, bir anda çöken enkazın altında kalarak can verdi.
Bir can için kendi canını hiçe sayan Bulut, dün son yolculuğu-na uğurlandı. İtfaiye Müdürlüğü' ndeki törene İstanbul Valisi Erol Çakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir ve İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın ile çok sayıda itfaiyeci ve yakınları katıldı. Gürtuna, Bulut'un eşi ve doğacak çocuğunun kendilerine emanet olduğunu söyledi.
'Böyle mi teslim ettim?'
Güçlükle ayakta duran baba Rasim Bulut, Yalın'a, "Sayın müdürüm oğlumu size böyle mi teslim ettim?" dedi. Bulut'un kardeşi Eşref Bulut da yöneticileri şov yapmakla suçlayarak, "Niye arkadaşınızın cenazesini istismar ediyorsunuz?" diye tepki gösterdi.
Gözyaşları içerisinde cenaze arabasına bindirilen Bulut, siren sesleriyle uğurlandı.
Bulut, Şirinevler Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı'daki İtfaiye Şehitleri Mezarlığı'nda toprağa verildi.
İtfaiye Müdürü Sabri Yalın son beş senedir itfaiyeye eleman alınmadığını belirterek şöyle dedi:
İtfaiye eleman alamıyor
"Son dönemde 200 arkadaşımız emekli oldu ve yerlerine kadro alamadık. Kendi imkânlarımızla belediyenin çeşitli kurumlarında çalışan 27 yaşını geçmemiş arkadaşlarımızı bünyemize davet ettik. Onları çok sıkı üç aylık bir temel eğitim ve üç aylık staj eğitimiyle yetiştirdik. Bize de değer verilsin. İtfaiye öksüz bırakıldı. Kendimizi geliştiremiyoruz. Her kurum ayrı telden çalıyor. İtfaiye Genel Müdürlüğü kurulmalı."
Bulut'un asılsız ihbar yüzünden öldüğünü de söyleyen Yalın, "Vatandaşlar bilip bilmeden
'İçeride canlı var' diye ortaya laf atıyor. Girsen bir dert girmesen bir dert. Olaydan kaçamayız. Kendimizi feda ederiz. Bunun karşılığında tek istediğimiz devletin bize destek olması" diye konuştu.