Güle güle Perihan öğretmen

"Meslek yaşamı boyunca binlerce öğrencisinin hayatını değiştirdi. İdealist bir Cumhuriyet öğretmeniydi." Bu sözler, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk öğretmenlerinden olan Perihan Ongan'ın öğrencisi, mimar Doğan Hasol'a ait.

İSTANBUL - "Meslek yaşamı boyunca binlerce öğrencisinin hayatını değiştirdi. İdealist bir Cumhuriyet öğretmeniydi." Bu sözler, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk öğretmenlerinden olan Perihan Ongan'ın öğrencisi, mimar Doğan Hasol'a ait. 41 yılını eğitime adayan 96 yaşındaki Ongan, geçen cumartesi günü yaşamını yitirdi.
1909'da doğan Perihan Ongan, Çapa Kız Öğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra 1930'da öğretmenliğe başladı.Öğretmenlik hayatının büyük kısmını İstanbul'da geçiren Ongan, en son Üsküdar Halil Rüştü İlkokulu'nda görev yaptıktan sonra 1971'de emekli oldu. Türk Kadınlar Birliği'nin Üsküdar Şubesi'nin kurucusu olan Ongan, 34 yıl boyunca da şube başkanlığı yaptı. Bestakâr eşi Emin Ongan'la birlikte Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde de yıllarca yönetim kurulunda yer alan Ongan, cemiyet yararına birçok etkinlik yaptı.
Pek çok öğrencisinin hayatında derin izler bıraktı. Bu öğrencilerden biri de, şimdi ünlü bir mimar olan Doğan Hasol. Hasol, öğretmeninin, kendi üzerindeki etkilerini şöyle anlattı: "Üçüncü sınıfa geldiğimde çok hastalandım, bir süre okula gidemedim. Bana mektup yazıp, doktorların dediklerini yapmam gerektiğini anlattı. O mektubu halen saklarım. Biz o zamanlar derslerde, kâğıt üzerine ebru yapardık. Hep güzel yazı ve şiir yarışmaları düzenlerdi. Öğrenciler, birlikte alışveriş yapar, birlikte okulun mutfağında yemek pişirirdik. Bize bütün hayatı öğretmeye çalışıyordu. Üsküdar'ı gezdirir, çevreyi öğretirdi. Bugün uygulanan pek çok yöntemi o, 55 yıl önce yapıyordu."
Perihan öğretmenin, oğlu ve torunları üzerindeki etkisi de çok büyük. 47 yaşındaki torunu Beste, "Cumhuriyet çocukları olarak yetiştirildik. Çok küçük yaşta laikliğin ne olduğunu öğrendik" diyor
Perihan öğretmenin oğlu Tanju Ongan ise annesinin köy okullarına da yardım ettiğini belirterek, "Yıllar boyunca her 10 Kasım'da, Atatürk'ün ölüm haberinin çıktığı yerli ve yabancı gazetelerin bulunduğu bir sergi açardı" diyor.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel ödüle de layık görülen Perihan Ongan'ın cenazesi, bugün Üsküdar Doğancılar Camii'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7394587394580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.