Gül'e mektup vermek isteyen çifte karakolda dayak iddiası

Gül'e mektup vermek isteyen çifte karakolda dayak iddiası
Gül'e mektup vermek isteyen çifte karakolda dayak iddiası
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 23 Temmuz'da Erzurum'da bulunduğu sırada, çocuğunun ölümünde ihmalleri olduğunu iddia ettiği doktorlar hakkında şikayet mektubu vermek isteyen Semra- Suat Aydın çifti, karakola götürülüp dövüldüğünü iddia etti.Nefes darlığı nedeniyle 2007 yılında 9 aylık kızı Beratül’ü Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi’ne götürdüğünü belirten 43 yaşındaki Suat Aydın, iki ay tedaviye rağmen iyileşmeyince İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne nakledildiğini söyledi. Burada yapılan tedavisinde kızına Erzurum’da aşırı antibiyotik verilmesi nedeniyle bağışlık sisteminin zayıfladığının söylendiğini ifade eden Suat Aydın, daha sonra da kızının öldüğünü söyledi.
Sorumlular hakkında şikayette bulunduğunu, ancak yetkililerin bu güne kadar izin vermediği için sorumlu doktorlar hakkında dava açılmadığını belirten Suat Aydın, 23 Temmuz tarihinde meydana gelen olayı ise şöyle anlattı:
“Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e bu konuda yardımcı olması için bir mektup vermek istedik. Gül’ün saat 11.00’da Atatürk heykelinin bulunduğu Havuzbaşı’ndaki törenlere katılacağını duyunca eşim Semra ile kızlarım Berru (7) ve İmranur (6) ile birlikte gittik. Sivil polis memuruna durumu anlatıp Cumhurbaşkanına mektubu verebilmemiz için kendisinden bize yardımcı olmasını istedim. Polis memuru bize yardımcı olacağını söyleyerek Gürcükapı karakoluna götürdü. Cumhurbaşkanı Gül’ün Erzurum’dan ayrılacağı saate kadar bizim gözaltına tutulacağımı duyunca, karakoldan çıkmak istedim. Polisler ellerime kelepçe takarak bana vurmaya başladılar. Olaya müdahele etmek isteyen eşime de vurdular. Çıkan arbedede küçük kızım İmranur’un gözü morardı. Biz ne yaptık? Tek suçumuz Cumhurbaşkanına bir mektup verecektik. Saat 09.30’da karakola aldılar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gitmesinden sonra saat 15.00 sıralarında serbest bıraktılar. Karakoldan çıkınca önce savcılığa sonrada İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şikayet dilekçisi verdim.”
Eşinin gözleri önünde dövüldüğünü belirten 30 yaşındaki Semra Aydın ise, “Karakolda yaşadıklarımı hayatım boyunca unutmayacağım. Polislerin eşime vurmasına engel olmak isteyince acımadan bana da vurdular. Sağ elim morardı ve şişti. Çıkan arbebede kızım da gözüne gelen darbe nedeniyle yaralandı” dedi.
Bulduğu günlük işlerde çalışan Suat Aydın, karakolda görevli polisler hakkında Cumhuriyet Savcılığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduğunu; tek suçlarının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup vermek olduğunu belirtti.
Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise iddiaların doğru olmadığını, yine de inceleme başlatıldığını söyledi.(dha)