Gül'e: ÖSYM soruları saklamasın!

Gül'e: ÖSYM soruları saklamasın!
Gül'e: ÖSYM soruları saklamasın!
Veliler gazeteye ilan vererek Gül'den, ÖSYM'nin yaptığı sınavlardaki soruların saklanmasına onay vermemesini istedi.

ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kullanılan sorular ile bunların yanıtlarının Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamından çıkartılmasıne tepki gösteren veliler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ’e gazete ilanı aracılığıyla düzenlemenin içinde bulunduğu torba yasayı veto etme çağrısı yaptı.

Gelecekleri için kaygılanan veliler ve adaylar adına verilen ilanda, ÖSYM’nin talebiyle Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na madde eklenerek, uygulanan sınavlara ait soru ve cevapların bu kanun kapsamı dışına çıkarıldığı anımsatıldı. Bu maddenin kabul edilmesinin çok önemli mahsurları olduğu vurgulanan ilanda, şöyle denildi: 

"Bu madde kabul edildikten sonra ÖSYM yaptığı hiçbir sınavın sorularını ve cevaplarını açıklamak zorunda kalmayacaktır. Böylece yanlış ve hatalı sorular, sınava girenler tarafından tespit edilemeyecek ve dolayısıyla itiraz edilemeyecektir. (Sadece son TUS sınavında adayların itirazı sonucu 6 soru iptal edilmiş, 2 sorunun da cevabı değişmiştir. Başka bir örnek ise 2013 LYS’de 2, YGS’de 1 soru iptal edilmiştir.)

'HATALARA KARŞI YARGI YOLU KAPANIYOR'

Yanlış ve hatalı sorular zaten bilinmediği için yargı yolu doğal olarak tamamen kapalı hale gelecektir. Optik okuyucunun netleri yanlış okuma olasılığına karşı, bugüne kadar yayınlanagelen, herkesin kendi soru kitapçığı yayımlanmayacağı için insanlar hak arayamayacaktır.

ÖSYM itiraz ve yargı baskısından kurtulacağı için soruları daha özensiz ve dikkatsiz hazırlamak gibi bir atalete düşecektir. Bu mahsurlar

ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlar (YDS, LYS, KPSS, ALES, TUS vb) için geçerlidir.

Soruların yayımlanmayacak olması sınavın şeffalığının kaybolması anlamına da gelecektir. Bu güzel ülkemizde adaletin varlığı ve devamı için bu maddeyi onaylamamanızı talep ediyor ve saygılarımızı sunuyoruz.” ( ANKARA RADİKAL)


  http://www.radikal.com.tr/114253811425382

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ilahi veliler - m_yirci

  Aaa olur mu, o zaman sifreli sorulari nasil hazirlayacaklar! Milli takima bile adam secilirken mudahale eden bir iktidar, atamalari yaparken nasil yandaslarina yardimci olacak sonra. Ilahi veliler...

  MEŞRU YÖNETİM - HARAYDIN

  Bir yönetimin meşru olmasının iki yolu vardır. Bir yönetime meşru yoldan geleceksiniz iki yönetimde meşru kalacaksınız. Meşru yoldan gelip örneğin aile saltanatı kuramazsınız. Meşru kalmanın birinci şartı adil yönetimdir. 75 milyona adil değilseniz meşru yönetim olamazsınız. Örneğin eğitim kurumlarına sınavda adil olmazsanız şeffaflığı ortadan kaldırarak gizli soru dalavereleriyle sınava girenlerden birine ayrıcalık yapılmasına kasıtlı sebep olursanız meşru yönetim olamazsınız. Tek şart bu ayrıcalığın suç olduğunu yapan ve yaptıranın ceza almasını sağlarsınız o başka. Suçun caydırıcı olması, suç işleyenein ortaya çıkması için de elbette şeffaflık şarttır.