Gül'e veto twet'i yağıyor

Gül'e veto twet'i yağıyor
Gül'e veto twet'i yağıyor
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Danıştay’a seçilecek üyelerin yargı kökenli olanlar için ‘20 yıl görev yapma şartı’ getiren yasanın veto edilmesi için, başta Danıştay üyeleri olmak üzere çok sayıda hâkim ve savcının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü mail ve twet yağmuruna tuttuğu bildirildi. Gönderilen mesajlarda söz konusu yasanın anayasaya aykırı olduğu bu nedenle Gül’ün veto yetkisini kullanması talep edildi.
Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’nun yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla birlikte ortaya çıkan ‘ başkan seçimi krizi’ devam ediyor. Danıştay kulislerinde krizin temelinde kısa süre önce TBMM ’den geçen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan ‘Yargı hizmetleri bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun’ gösteriliyor. Yasa ile HSYK’dan Danıştay’a seçilecek üyelere meslekte 20 yıl çalışma şartı getirildi. Ancak hâkim ve savcı olmayan idareden gelen ve cumhurbaşkanı tarafından atanan üyeler için 15 yıl şartı korundu. Danıştay üyeleri yasanın veto edilmesi için Gül’e attıkları mail ve twet’lerde “10.000’den fazla hâkim ve savcıyı etkileyen ve ilgilendiren bir konunun bir milletvekilinin önergesi ile yasalaştırılması ne kadar doğru? Sayın milletvekilimiz önergeyi verirken Anayasa ’yı, Yargıtay ve Danıştay kanunlarını, hâkimler ve savcılar kanununu ve bu hususlara ilişkin bütün düzenlemeleri bildiği mi kabul edilmeli? Danıştay ve Yargıtay üyelikleri için bir düzenleme yapılırken bu iki yüksek yargı kurumunun görüşü alınması gerekmez mi?” mesajını veriyor.
Bu arada kulislerde bazı isimler üzerinde tartışma da sürüyor. İsmi dolaşan kişiler arasında Danıştay’ın özelleştirme davalarına bakan dairesi olan 13. Daire Başkanı Nevzat Özgür yer alıyor. Ancak Danıştay yeni seçilen üyeler arasında bu isim üzerinde görüş ayrılığı yaşıyor.