Gülen: Alevilere insanca davransaydık

Gülen: Alevilere insanca davransaydık
Gülen: Alevilere insanca davransaydık
Çözüm süreci hakkında yeni açıklamalarda bulunan Fethullah Gülen, yaşanan problemin köklerinin eskiye dayandığına işaret etti

Fethullah Gülen'in herkül.org'da yayımlanan değerlendirmeler özetle şöyle: 'Biz adalet -i mahza ile tam bir adaletle bütün tebaya öyle muamele yapsaydık, zannediyorum yakın tarihi sorgulama mukaddime değil ağzım eğilir. O Alevilere karşı da, o ekrada (kürtlere) karşı da, daha başka milletten olan insanlara karşı da herhalde, insanca davransaydık, eğitimle onların içine girseydik. bir asırdan fazla oluyor Hz. Pir'i Mugan'ın projesini orada genişçe realize ederek. Van 'da mesela bir üniversite. Medresetül Zehra. Arapça farz. Türkçe vacip bu tabiri kullanan olmamış o güne kadar. Kürtçe 'de caiz. İsteyen kendi dilini de kullansın. Dini ilimler orada tahsil edilsin. Ve biz o şeyi geliştirseydik, geliştirebilseydik zannediyorum hiç bir problem olmayacaktı.'


GÖNÜL DİLİ KULLANILMADI


'Yunus Suresi'nde ayette 44. ayet. Allah kimseye zulmetmez, fakat insanlar kendi kendilerine zulmederler. Oscar'ın sözü 'alemin bana yaptığı ne kadar büyük olursa olsun, benim bana yaptığım hepsinden büyüktür.' İşin doğrusu biz bize ettik. Nefret kin yoluna gittik.
Fakat o günden bugüne, biz şiddetle üzerlerine gittikçe bu defa problem tevarüs edildi. Siz bir darbe vurdunuz, koskocaman bir ailenin başına balyoz inmiş gibi oldu. Baba'yı öldürdünüz amma anne düşman oldu, nine düşman oldu, amca düşman oldu, dayı düşman oldu, evlat düşman oldu. Ve onlar giderken oğlum size vasiyetimiz bunlara 'bize bunu yapanlara fırsat vermeyiniz haklarından geliniz' dediler. En azından ruhlarında böyle düşündüler bunları.'

'Mülayemetle bunların üzerine gidilseydi, insani değerlerle gidilseydi, adalet-i mahsa diye gidilseydi, kimsenin burnu kanatılmasaydı bu ölçüde bu problemler altından kalkılmaz üstesinden gelinmez hal almazdı. Allah bu işe sebebiyet verenlerin taksiratını affetsin. Günümüzde de bu problemi çözmeye çalışan insanlara imkan bahşeylesin. Size de o mevzuda güç, kuvvet, imkan lütfeylesin. Allah'u alem, problem adına yapılması gerekli olan şey bu.'


SULH HAYIRLIDIR


'Sulh hayırlı bir hadisedir. o yolda yürümek lazım. Kucaklamak şefkat bağrını açmak herkese, o söz malum kalbinize girdiğinde hiç kimse ayakta kalma endişesine kapılmamalı. Öyle bir engin vicdan taşımalısınız ki, bir milyon bir trilyon insan girse, ayakta kalacağı endişesine kapılmamalı.' 'Elalem uyumuyor yani. Onlar sizin için sürekli problemler üreteceklerdir. Siz kendinize göre sadece kendi bilginize göre kendi anlayışınıza göre birazda böyle nikvinlik içinde her şeyi iyi görüyorsunuz bir şeyler yapıyorsunuz fakat her şey günümüzde başlamıyor, günümüzde bitmiyor yani.'


  http://www.radikal.com.tr/1143871114387140

  YORUMLAR
  (40 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  öyle degildi iste - siradanbirisi

  Bu ilk iftiraniz degil ve sonuncuda olmayacak. Fetullahci örgütün elemanlari bin bir bahaneyle yine tükürdüklerini yaliyorlar. Gercek zihniyetlerini ni hayet ortaya koydular. Mezhepcilik, gericilik, medeniyet düsmanligi.

  Edipsiz75'e - edip73

  Bende onu diyorum hakaret yok işte. yorumu okumuyor musun. i.ozturk beyin belki samimi de olsa o kelimeyi kullanmaması gerekiyordu. yani falan memleketliye: "bize sizler hakkında böyle diyorlardı ama siz öyle değilmişsiniz". deyip oradan evlendğini anlatıyor. ama sizi böyle biliyorlar sözü ister istemez insanı üzer. ama üzüntüyü bırakıp bize hakaret etti demek ise iyi niyetli bir davranış değil.

  edipsiz75 yorumcu - siradanbirisi

  ibrahim Öztürk alevi bayani evlenmis diye iddia eder. Dogrum yanlismi bilemiyoruz. Ayrica eger öyleyse niye Alevi bayanlara hakaret etti? Bu daha vahim degilmi? Üstelik ögrencilerin arasinda sadece alevi olmayan ögrenciler ibrahim özgürkün sözlerini savundu. Onun konusmasini elestiren Alevi ögrencilerine dil uzattigini biliyormuydun? Nasil olsada cemaatin adami. Bu arada Fetullahin memleketi Eruzurum. Orada Alevilerle ilgili düsünceleri türk tarihini bilene aciklamam gerekirmi?? Hep mahsumsunuz. Hep siz haklisiniz. Madem o kadar hümanistsiniz niye ikide bir dar görüslü konusmalariniz ortaya cikiyor? Bu arada cok önemli bir sey hatirlatmak isterim: Fetullahin örgütü HOLLANDADA artik polis tarafindan takip ediliyor. Sebebi su: Fetullahcilarin konusmasinda Hollandayi eninde sonunda islam ülkesi yapacagiz diye söz etmeleri oldu. Coook demoratsiniz coook.

  Sloganlara aldananlar - edip73

  Eskiden dağlar önyargılı yapardı, iletişim ve ulaşım çağında ise ön yargılar dağlar oluşturmuş. Orada burada belli maksatlı propagandif haberlere kananlar, bu iletişim çağında mazeretiniz var mı?. acın bir iki sohbetini bütünlük içerisinde dinleyin ondan sonra konusun. cem karaca ben insanı tanırım bu bakış ve sözlerde gillukuş yok demişti.bu sözü tanıdığı için ifade etmişti. Hocaefendi'ye gönül veren herkes biliyor ki sevmeyenler tanıma için gerekli olan çabayı sergilemediğinden tavırlılar. sevenler kendilerinin vâkıf olduklarından kim haberdar olursa olsun kalbinin Hocaefendiye yumuşayacağını biliyor. yeter ki hakikate değer veren olup vicdanı çürümemiş olsun.

  anlamayan kendi aklına yas tutsun - edip73

  Madem anlaşılır değil anlattıkları o zaman dert etmeyin. konuşması dahi anlaşılır olmayan birinden neden çekinirsiniz o zaman. nasıl olsa sen anlamazsan kimse de anlamaz ve etrafında kimse olmaz.:)

  Suradan birisine - edip73

  Neden insanlar bir tarafın medyasını okuyor sadece.taraftar olduğu ideolojinin iftirasıyla yetiniyor diğer taraf bu konuda nasıl cevap verdi haberi bile olmuyor, kirli bilgilerle kirli kalıyor sonrasında. İbrahim özturk bey cevabını net verdi o olayın. eşinin de tunceli alevisi olduğunu, aleviler hakkında toplumda sui zan olduğunu ve kendisinin bunu aştığını ve bir alevi bayanla evlendiğini anlattı. neden bu melankolik havadan sıyrılarak daha geniş okumalar yapmıyorsunuz. hadi eskiden dağlar var yalanın biri bin paraydı, ama şimdi iletişim ve ulaşım cok kolay, neden tek taraflı malumatla ve ön yargıyla dağlar oluşturuyorsunuz.

  Gonul Insani - Adem Ozel

  Hoca efendi, kurtlerin koku kazinsin demedi, her Kurt de PKK'li degildir. Hizmetin cogunlugu Kurt kokenli, o nedenle de PKK yandaslari bir turlu iclerine sindiremedi. Aleviler konusunda Hoca Efendi yillar once de ayni seyleri soylemisti. Yanilmiyorsam Sayin Izzettin Dogan'la gorusmus, Cem Evleri acilmasi konusunda ve yazili eserlerin toplanip derlenmesi konusunda gorus birligine varmislardi. Detaylarini Sayin Izzettin Dogan'dan ogrenebilirsiniz. O gonul insani kimseyi incitmek istemez. Herkes inandigini yasasin, baska inanclara saygi gostersin, bu bize yeter.