Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor

Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor
Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor
Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, "Gülen Cemaati bizimle birlikte cami-cemevi-aşevi kompleksi yapmak için iki ilde arsa aldı" dedi.

Gülen Cemaati, Ankara ve İstanbul ’da cami, cemevi ve aşevinin bir arada bulunduğu bir proje için harekete geçti. Kompleks için iki şehirde arsalar alındı, vakıflar kuruldu, mimari çizimlere başlandı. Fakat henüz ruhsatlar alınmadığı için inşaata başlanamadı. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, projeye destek verdiğini, siyasetçilerin aksine cemaatin mezhepler arası barışa katkıda bulunduğunu ifade ediyor.
Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir dün köşesinde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Basın Sözcüsü Erkam Tufan Aytav’a dayanarak, Fethullah Gülen Cemaati’nin Cem Vakfı ile birlikte aynı binada cami, cemevi ve aşevinden oluşan bir yapı kuracağını duyurdu. Yükselir, yazısında, “Hocaefendi o kadar hassasiyet gösteriyormuş ki bu konuda, projenin yürütücüleri cemevlerinin Alevilik ritüellerine bire bir uygunluk göstermesi için Alevi dedelerinden danışmanlık alıyormuş. Dindar bir Alevi değilim ama çok sevindim atılan bu adımlardan” diye yazdı. 

Cami-cemevi yan yana 
Radikal’in ulaştığı Aytav da bu bilgiyi doğrulayarak, bu amaçla Ankara ve İstanbul’da iki vakıf kurulduğunu, vakıfların Sünni ve Alevilerle birlikte yönetileceğini, iki ilde arsaların satın alındığını ve ruhsat beklendiğini kaydetti. Vakıfların tüzüğü konusunda Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’dan destek alındığını kaydeden Aytav, ruhsat çıkar çıkmaz inşaata başlanacağını ifade etti. İzzettin Doğan ise proje için görüşmelerin sürdüğünü ifade ederek, cemevi çizim aşamasında olduklarını belirtti. Doğan, şunları söyledi: “Fethullah Hocaefendi’nin dostları Ankara ve İstanbul’da iki arsa üzerinde ayrı binalar halinde hem cami ve hem de cemevi yaptıracak. İkisine ortak aşevi olacak. Benim de projeye desteğim var. Ben barışı savunan biriyim. Barışı geliştirecek her türlü harekete destek veririm. Sünni bir mimar arkadaşımız bir cemevi çizmiş. Fakat bir Alevi mimar arkadaşımız tarafından tekrar tartışılıp onaylanması gerekir. Vakfımızın maddi gücü yok. Dolayısıyla masrafları onlar karşılayacak.”
Alevi toplumunun proje konusunda kendilerini dinleyeceğini kaydeden Doğan, “Diyanet’in kurdurduğu çakma Alevi dernekleri itilaf devam etsin diye bir tavır içinde olmazlarsa, barış hareketine bizim destek vereceğimizi bilirler. Siyasetçiler bütün çabalarına rağmen Alevi-Sünni çatışmasını yaratamıyorlar. Sayın Başbakan ‘Alevi-Sünni kardeştir’ dese de uygulama tam tersi. Cemaat tam tersine cemevi yapımını hep destekledi. Hocaefendi eskiden sadece telkinde bulunuyordu. Şimdi bir adım ileriye gidiyor. ‘Bunun önderliğini biz yapalım’ diyor. ‘Cem Vakfı’nın imkânları yeterli değil, bizde varsa paylaşacağız’ diyor” dedi. İSTANBUL / RADİKAL