Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor

Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor
Gülen Cemaati cami-cemevi-aşevi kompleksi yapıyor
Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, "Gülen Cemaati bizimle birlikte cami-cemevi-aşevi kompleksi yapmak için iki ilde arsa aldı" dedi.

Gülen Cemaati, Ankara ve İstanbul ’da cami, cemevi ve aşevinin bir arada bulunduğu bir proje için harekete geçti. Kompleks için iki şehirde arsalar alındı, vakıflar kuruldu, mimari çizimlere başlandı. Fakat henüz ruhsatlar alınmadığı için inşaata başlanamadı. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, projeye destek verdiğini, siyasetçilerin aksine cemaatin mezhepler arası barışa katkıda bulunduğunu ifade ediyor.
Sabah gazetesi yazarı Sevilay Yükselir dün köşesinde Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Basın Sözcüsü Erkam Tufan Aytav’a dayanarak, Fethullah Gülen Cemaati’nin Cem Vakfı ile birlikte aynı binada cami, cemevi ve aşevinden oluşan bir yapı kuracağını duyurdu. Yükselir, yazısında, “Hocaefendi o kadar hassasiyet gösteriyormuş ki bu konuda, projenin yürütücüleri cemevlerinin Alevilik ritüellerine bire bir uygunluk göstermesi için Alevi dedelerinden danışmanlık alıyormuş. Dindar bir Alevi değilim ama çok sevindim atılan bu adımlardan” diye yazdı. 

Cami-cemevi yan yana 
Radikal’in ulaştığı Aytav da bu bilgiyi doğrulayarak, bu amaçla Ankara ve İstanbul’da iki vakıf kurulduğunu, vakıfların Sünni ve Alevilerle birlikte yönetileceğini, iki ilde arsaların satın alındığını ve ruhsat beklendiğini kaydetti. Vakıfların tüzüğü konusunda Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’dan destek alındığını kaydeden Aytav, ruhsat çıkar çıkmaz inşaata başlanacağını ifade etti. İzzettin Doğan ise proje için görüşmelerin sürdüğünü ifade ederek, cemevi çizim aşamasında olduklarını belirtti. Doğan, şunları söyledi: “Fethullah Hocaefendi’nin dostları Ankara ve İstanbul’da iki arsa üzerinde ayrı binalar halinde hem cami ve hem de cemevi yaptıracak. İkisine ortak aşevi olacak. Benim de projeye desteğim var. Ben barışı savunan biriyim. Barışı geliştirecek her türlü harekete destek veririm. Sünni bir mimar arkadaşımız bir cemevi çizmiş. Fakat bir Alevi mimar arkadaşımız tarafından tekrar tartışılıp onaylanması gerekir. Vakfımızın maddi gücü yok. Dolayısıyla masrafları onlar karşılayacak.”
Alevi toplumunun proje konusunda kendilerini dinleyeceğini kaydeden Doğan, “Diyanet’in kurdurduğu çakma Alevi dernekleri itilaf devam etsin diye bir tavır içinde olmazlarsa, barış hareketine bizim destek vereceğimizi bilirler. Siyasetçiler bütün çabalarına rağmen Alevi-Sünni çatışmasını yaratamıyorlar. Sayın Başbakan ‘Alevi-Sünni kardeştir’ dese de uygulama tam tersi. Cemaat tam tersine cemevi yapımını hep destekledi. Hocaefendi eskiden sadece telkinde bulunuyordu. Şimdi bir adım ileriye gidiyor. ‘Bunun önderliğini biz yapalım’ diyor. ‘Cem Vakfı’nın imkânları yeterli değil, bizde varsa paylaşacağız’ diyor” dedi. İSTANBUL / RADİKAL


  http://www.radikal.com.tr/1138826113882610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tüm inançlar bir arada olmalı - cser34

  Cami yanında neden sadece Cemevi? Neden kilise ve Havra da olmasın? İnanç ve kültür mabedi yapacaksanız olabildiğince tüm inançları kuçaklamalı...Ateistlerde unutulmammalı!...

  hoca efendi???? - striker1327

  hoca efendi diye bir titr varmı ki? herkes, sanki " hiç görülmemiş bir varlık"tan söz eder gibi, kullanıyor.hani bir camide imamlık veya müezzinlik yapsa neyse..... ayrıca birden bire vahiy mi geldi ki böyle birşey yapmak istiyorlar.dikkat edin de üzerine AVM yapmasınlar....

  İzzetin Doğan - kahramanh

  Artık Sen bu arenadan çekil herkes seni iyi tanıyor bir işe yaramıyorsun

  aleviler ayağa - ekn

  alevileri gülen cemaatinin eline baktıran zihniyete lanet olsun. bu göz boyama hareketlerine prim veren alevi örgütlerine gram saygım kalmadı. aleviliğe saygısı olmayanlar, ettikleri onca hakaretten sonra yine alevileri kandırmanın bir yolunu buluyorlar. ama elbet aleviler 3. köprünün adını, reyhanlı'da 51 sünni öldü açıklamasını, sivas katliamının avukatlarını unutmuyor.

  ALEVİLERDEN NE KADAR UZAK DURURSAN O KADAR YAKIN OLURSUN - anlaşılmak

  Barışçıl olmayı tabi ki kabul görürüm ancak dede diye gezen bu zat kime hizmet etmektedir bilinmemektedir. Kendisi 80 sonrası ile çiller dönemi davranışları bellidir tek doğruluğu halkın duygularını sömürüp kendine yakın olanlarla bir hanedanlık kurma histerisidir. Her yönetimde kendine ait bir politikası bulunur ancak bu Alevilerin hayrına değildir ve bu kişi kesinlikle dede vasıflarını taşımamaktadır.

  Maske - blueknife

  Kemalist Atatürkçü Laikçi Sunnici Aşiret Devletinin Alevileri asimilasyon politikasının onları özellikle Türk Irkçısı-Faşist İnkarcı ve İmhacı politikanın arkasına yedekleme politikalarının derin ayağıdır İzzettin Doğan kişisi. Dedelikle alakası yoktur. Alevi-Kızılbaşları "YOL"dan çıkarmak o yolun taşlarını sökmek için Devletin yetiştirdiği ve bir bölgeye yerleştirdiği bir aşiretin-ailenin şimdiki beyidir. Gerçek faaliyetlerini Dersim-Koçgiri-Maraş-Adıyaman bölgelerinde Kürd ve Türk Alevilerin üzerinde ama Kürd Alevilerini özellikle Etnik Aidiyetlerinden asimile etmek için yürütmüşlerdir. Devlet bu aşireti-aileyi her biçimde desteklemiştir. Babası ve Dedesinin geçmişte neler yaptıkları Alevi-Kızılbaşları ne tipten politikaların arkasında hizalanmaya çağırdıkları sabittir. Gerçek budur. Bugün de değişmemiştir. Şimdi de Türkçü-Sunni Mezhepçisi Devlet'in yedeğinde ve desteğinde büyümüş serpilmiş bir İktidar ve Cemaatle birlikte yol yürümektedir. Şimdi Devlet onlardır çünkü. AYIPTIR, GÜNAHTIR, ZULÜMDÜR. Lakin maskesi inmiştir...

  Amaçları mezhep çatışması - naoparty

  Bunların alevilere saygısı olsa BOP projesine hizmet ederler mi? Amaç mezhep ayrımcılığıyla çatışma çıkarmak değil mi? Son aylarda da bu iyice ayyuka çıkmadı mı? Fethullah'ı şirin göstermesi çabasıyla yaptığınız haberler çok tatlı. Not: Alevi değilim.