Gülen Cemaati'ne darbe: Tacikistan'da okullar kapatılıyor

Gülen Cemaati'ne darbe: Tacikistan'da okullar kapatılıyor
Gülen Cemaati'ne darbe: Tacikistan'da okullar kapatılıyor
Tacikistan'ın Fethullah Gülen Cemaati'ne ait Şelale Eğitim Kurumlarına bağlı okulların lisanslarının incelemeye alındığı belirtilirken Ozodi radyosuna açıklama yapan Tacikistan Eğitim Bakanlığı yetkilisi Rahimjon Saidov, Cemaat okulları ile yapılan anlaşmanın uzatılmayacağını söyledi.

RADİKAL - Sputniknews'in haberine göre,Tacikistan Eğitim Bakanlığı Basın Sözcüsü Ehson Huşvahtov, Gülen Cemaati’ne ait okulların lisansına ilişkin değerlendirmenin devam ettiğini söyledi. Ozodi radyosuna açıklama yapan Tacikistan Eğitim Bakanlığı yetkilisi Rahimjon Saidov, söz konusu okullarla yapılan anlaşmanın uzatılmayacağını kaydetti. Saidov, Şelale Eğitim Kurumlarıyla anlaşma süresinin 2015 yılına kadar olduğunu ve bundan sonra uzatılmayacağını vurguladı.

Saidov’un da daha önceki açıklamalarında, Türkiye ’deki Gülen Cemaati’nin Tacikistan’daki örgütlenmesi olan okulların durumunu Hükümet Başkanı İmamali Rahman ile görüştüklerini, değerlendirmenin devam ettiğini söylemişti. “Ülkedeki cemaat okullarının misyonu belli değil” ifadelerini kullanan Saidov, “Eğer bakanlığımız bu okulların insani amaçları olmadığına karar verirse okullara çalışma lisansı verilmeyecek. Okulların amaçlarını gözden geçirmesi gerekecek” diye konuşmuştu.

Haberde Gülen Cemaati’nin Tacikistan’daki ilk okulunun 1992 yılında açıldığıı belirtilerek, “Son on yılda bu okulların amaçlarına ilişkin tartışmalar ve kapatılmasına ilişkin talepler zaman zaman gündeme geldi. Şelale Eğitim Kurumları çatısı altında olan ve Tacik-Türk lisesi ismini taşıyan okullardan 6′sı Duşanbe’de, 4′dü ise diğer şehirlerde faaliyet gösteriyor” deniliyor. (Sözcü)