Gülen Cemaati'ne Öcalan sorusu: Öldürülmesi için görüştünüz mü?

Gülen Cemaati'ne Öcalan sorusu: Öldürülmesi için görüştünüz mü?
Gülen Cemaati'ne Öcalan sorusu: Öldürülmesi için görüştünüz mü?
Gülen Cemaati'nin tepe yönetimine yönelik soruşturmada tutuklanan Fethullah Gülen'in akrabası Kazım Avcı'ya, "Gülen'in mehdi olup olmadığı", "Gülen'in evlenip evlenmediği", "FETÖ'nün Öcalan'ın öldürülmesi için Türkmen Cephesi ile görüşme yapılıp yapılmadığı" soruldu.

RADİKAL - Fethullah Gülen Cemaati’nin tepe yönetimine yönelik soruşturmada gözaltına alınan eski AK Parti Milletvekili İlhan İşbilen, TBMM’de danışman olarak görev yapan Kazım Avcı ve Dilaver Azim savcılıkça tutuklandı.

Nöbetçi Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, İlhan İşbilen, Kazım Avcı ve Dilaver Azim’in tutuklanmasına karar verdiği soruşturmada, Savcı Serdar Coşkun’un tutuklamaya sevk yazısında, örgüt liderinin emriyle yönetici kadronun yurtdışına çıktığı, “Türkiye’deki işleri idare edebilecek az sayıda yönetici bıraktığı” iddia edildi. “Örgütlenmenin siyasi ve askeri casusluk, dini duyguları istismar ederek dolandırıcılık, kamu kuruluşlarına karşı dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik, yağma, ihmalle öldürme, işkence, kişi hürriyetini kısıtlamak, nitelikli hırsızlık irtikap, iftira, suç uydurma, suç delilini gizleme gibi suçları işlediği anlaşılmıştır” denildi. 

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Gülen’in akrabası olan şüphelilerden Kazım Avcı’ya Emniyet sorgusunda, Gülen ile ilgili özel soruların yanı sıra, “PKK örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın öldürülmesini teklif ettiniz mi” sorusu da yöneltildi. Avcı’ya Emniyetteki sorgusunda sorulan sorulardan bazıları şöyle:

- FETÖ/PDY’nin, bölücü örgütün yaptığı baskınlar ile ilişki ve irtibatı nedir?

- Abdullah Öcalan’ın öldürülmesi amacıyla Türkmen Cephesi Başkanı Mustafa Ziya ile görüştünüz mü?

- Fethullah Gülen geçimini nasıl sağlar?

- Malikanede kimler hizmet eder?

- Fethullah Gülen isimli şahıs Mesih/Mehdi midir?

- Fethullah Gülen hiç evlendi mi?

- Fethullah Gülen birlikte olduğu örgüt mensuplarına şiddet uygulamış mıdır?

- Fethullah Gülen için örgüt mensuplarının yapacaklarının bir sınırı yok mudur?

- Devai-ri Devlet kelimesinin Fethullah Gülen örgütündeki yeri ve önemi nedir? (Hürriyet)