Gülen davalık sözleri tekrarladı: Orduya girmek sızma değil hak

ANKARA - Genelkurmay Harekât Başkanlığı tarafından hazırlandığı belirtilen ve içeriği hakkında Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nin yayın yasağı koyduğu ‘AKP ve Gülen’i Bitirme Planı’ başlıklı belgeyi değerlendiren Fethullah Gülen, belgenin ‘densizler’ce hazırlandığını söyledi. Gülen, daha önce  ‘cumhuriyeti ele geçirmeye kanıt sözler’ olarak değerlendirildiği için yargılanıp beraat ettiği ‘orduya, mülkiyeye, emniyete, adalete girin’ çağrısını, bu kez ‘hak’ olarak tekrarladı. 
Gülen, www.herkul.org adlı sitede 12 Haziran’da yayımlanan videosunda Genelkurmay’ın hazırladığı iddia edilen belgeyle ilgili konuştu. Gülen, dün Zaman gazetesinde de yer alan konuşmada şu mesajları verdi:

Orduya dokunan bize dokunur:
Bu tür şeyler belli kesimler tarafından, 30 defa esas planlandı, üzerinde duruldu. Bunların hepsi ‘yok’u bitirme hareketiydi. Daha önce gece muhtırası falan oldu. Onlar reddetti, böyle bir şey yok dediler. İnşallah öyledir. Milletin göz bebeği olan bir müessese mevzudur. Onun kredisine dokunan bize de dokunur 

Densizler yapmıştır:
(Hareket) yaygınlaşıp güçleştikçe, çekemeyen   insanlar var. O belgede belirtildiği gibi o müessesenin, hareketi hedef alarak böyle bir şey yapacağına ihtimal vermiyorum. Diyorum ki inşallah böyle bir şey yapılmamıştır. Yapılmışsa da bu meseledeki temel espriyi bilmeyen densiz insanlar bunu yapmışlardır. O müessese içinde de böyle uygunsuz insanlar olabilir. 

Arkadaşlar dikkatli olmalı:  Yeni oyunlar peşinde olabilirler. Arkadaşlar dikkatli olmalı. Kötü niyetliler, dinamit, bomba, uyuşturucu, silah koyabilirler.  Arkadaşlar bunları tembih şeklinde algılamalı.  

Sızmak değil hak: Şunları söylemiş insanım ben: Bu ülkenin insanı Neden sadece kuran kursuna, imam hatipe, neden ilahiyata gidiyor dedim... Neden çocuklarınızı mülkiye’ye, adliyeye, askeriyeye, emniyete yönlendirmiyorsunuz? Bir insan kendi ülkesinde değişik birimlere sızmaz ki, sızma yabancılara aittir. Bir milletin ferdi, kendi milleti için var olan müesseselere sızmaz; girme onların hakkıdır, hayati bütün birimlere çocuklarınızı gönderin. Mülkiyeye de, emniyete de girer hariciyeye de...

Beş-10 yıl hapis
2000 yılında Gülen’e açılan davada, ‘Emniyete de orduya da girin’ sözleri ‘cumhuriyeti ele geçirme planı’na delil olarak değerlendirilip  beş-10 yıl hapsi istenmişti. Gülen bu davadan beraat etmişti. (Radikal)