Gülen: Kuvvet insanı firavunlaştırır

Gülen: Kuvvet insanı firavunlaştırır
Gülen: Kuvvet insanı firavunlaştırır
ABD'de yaşayan Fethullah Gülen son dönemdeki hükümet-cemaat tartışmaları ve cemaate yönelik eleştirilere sert tepki gösterdi. "Bazen kuvvet insanı küstahlaştırabilir" diyen Gülen, "Bazen nimetlerin sağanak sağanak baştan yağması o da insanı böyle nemrutlaştırır, firavunlaştırır" diye konuştu.

ANKARA - Samanyolu TV’de yayımlanan video kaydında, kuvvetin insanı küstahlaştırabileceğini belirtirken “Yani sıradan bir insan gelir, şöyle böyle konjonktürel olarak bir yerde bazı imkânları elde edebilir, dümene oturabilir. Dümene oturduktan sonra artık götürdüğü o vasıtanın içindeki o insanların hiçbirinin hukukuna riayet etmez. Hep tepeden bakar onlara. Hep itab eder, ‘Yerinizde oturun’ der. Adamlar bir şey söyleseler, ‘Az şurada dursanız da bir namaz kılsak, sen dümendesin. Az dursanız da burada bir dinlensek, nefes alsak’, ‘Kesin sesinizi. Siz anlamazsınız o işleri. Ben ne dersem o olur falan’ der” diye konuştu.

Gülen, elde edilen imkânlardan kaynaklanan küstahlaşmanın yalnızca “kâfirlerle” sınırlı olmadığını anlatırken şunları söyledi:

“Hatta mümin bile olsa ahlaken firavun olur. Sıfatları itibarıyla firavun olur. Bazen nimetlerin sağanak sağanak baştan yağması o da insanı böyle nemrutlaştırır, firavunlaştırır. İnsan gaflete dalar. Hazreti Pir’in ‘Yirmi Üçüncü Söz’de ifade ettiği gibi yer içer, yan gelir, bilmem neler gibi kulağı üzerine yatar.”
“İmkânların bolluğu şirazeden çıkarır” diyen Gülen, “Dediğim dedik, şirazeden çıkarır. Ahmak bir güruhun hiç olmayacak şeyleri bile alkışlaması onu şirazeden çıkarır. Takdir edilecek şeylerin yanında tenkit edilecek şeyler, belki sorgulanacak şeyler, onları bile alkışlayan insanlar yine bağışlayın, onu küstahlaştırır. Bunlar küstahlaşma yollarıdır, hafizanallah” dedi.

Gülen, “Allah bazen küçük insanlara büyük işler yaptırır. Nimetleriyle onları serfiraz kılar. Bazıları ise bunu göremez. Bunca imkânlarımıza rağmen bunların yaptığı gibi yapamıyoruz der” ifadelerini kullandı.

“Kıskançlığa giriyorlar, hasede düşüyorlar, cemaat diyorlar, hareket diyorlar, hizmet diyorlar, oturup kalkıyor Batılıların İslamfobisi yaşadığı gibi, bir cemaat fobisi yaşıyor ve yaşatıyorlar” diyen Gülen, “Ah keşke bilseler; cemaat yapmıyor, hareket yapmıyor, hizmet yapmıyor. Allah yapıyor (celle celaluhu). Ama Ona binlerce hamdü sena olsun ki bu nesli, bu nesli cedidi Allah böyle güzel şeylerde istihdam buyuruyor” değerlendirmesini yaptı.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Cemaat

  ,

  Namaz

  ,

  Samanyolu

  ,

  hizmet

  http://www.radikal.com.tr/1132813113281321

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  herkes işine geldiği gibi anlıyor - ismail 06

  fitne uyumuyor. bazı insanlar en safiyane sözlerden bile insanları birbirine düşürmek için çok çaba sarfediyor ve farklı farklı anlamlar çıkarıyorlar. Bence sayın gülen'in sözlerini kendi nefsimiz içinde düşünebiliriz. neden hemen birileri aklınıza geliyor. lütfen biraz insaflı olalım. GÜÇ YERİ GELDİĞİNDE HER İNSANI FİRAVUNLAŞTIRABİLİR.

  Radikale öneri - HannesYilmaz

  Biz sürekli Radikal okurları olarak ne bu adamın nede bunun cemaatinin söylediklerini umursuyoruz. Lütfen bir daha Gülen haberleri yapmayın.

  Sınav soruları da allah mı veriyor - Rojhat Axa

  "cemaat yapmıyor, hizmet yapmıyor, allah yapıyor" diyor hoca. peki soruyorum, cemaat mensuplarını heryere yerleştirebilmek için sınav sorularını sınavdan evvel cemaatçilere de allah mı veriyor? soruları abuk subuk olmadık yerlerden sordurup, 10 sene çalışsan da hazırlanamayacak derecede ağır absürd sınav yaptırıp, soruları sınavdan önce alanlara 90-100 gibi akıl almaz puanlar aldıran da allah mıdır?

  Sayın Cemaat lideri - saglikci.my

  Bu adamdan hayır gelmez. Asıl Firavunlaşan kendisidir. Şuan sadece günah çıkarıyor yakında yine günah işlemeye devam edecektir merak etmeyin....

  en sonunda - serwann89

  rte ve cemaat arasındaki bütün ayrılık bu konuşmayla açığa çıkmıştır. f.gülen tüm bu konuşmayı üstü kapalı olarak rte şahsına yönelik yaptığı gün gibi ortadadır. zaten yürütülen süreçten en çok rahatsız olan ve zaman gazetesi ve emre uslu mehmet baransu gibi yazarlarla bunu açıkça dile getiren cemaat açıkça akp hükümetine fırça atmakta ve haddini bildirmeye çalışmaktadır

  sayin gulen'e ilave - keryil

  kuvvet insani firavunlastirir, sayet adiniz fethullah gulen degilse. eger oyleyse nasil oluyorsa guclendikce, hukmettigi paranin ve gucun miktari arttikca boyle mutevazi, munzevi bir insana donusuyormus insan! yillardir onunden dahi gecmedigi ulkedeki siyasi gelismelerle ilgili yorumlar yaparak cemaatini yonlendirmek mi? hasa! anayasa referandumu gibi cok somut konularda dahi "dini fetva" vererek, "oluler kalkip evet basacak" gibi irfan dolu, tamamen kuran'a dayali, katiyen hurafe icermeyen sozler sarf ederek dini gucunu siyasi guce cevirmek mi? billah yalan. adam sadece amerikan himayesinde yasadigi malikaneler kompleksinden turkiye'ye ne yapmasi gerektigiyle ilgili talimat veriyor, firavunlukla ne ilgisi var? din nedir inanc nedir bilmeden konusuyorsunuz, sonra boyle oluyor. din demek, boyle seylere inanabilme kapasitesi demek. inanc da inanma hali. haliyle boyle laflara inanma kapasiteniz yoksa, ve inanmiyorsaniz, tabi ki anlamazsiniz hocaefendiyi! cehalet iste, ne bilsinler.

  peki madem - bisushuzurver

  E peki bunları, cemaat yapmıyor, hizmet yapmıyor, allah yapıyorda; sen niye saklanıyor, kaçıyor? Gerçi artık sen geldiğinde biz kaçacak durumdayız, orası ayrı mesele.