'Gülen, Türkiye'ye Humeyni gibi dönecekti'

'Gülen, Türkiye'ye Humeyni gibi dönecekti'
'Gülen, Türkiye'ye Humeyni gibi dönecekti'
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "17 Aralık olmasaydı Fethullah Gülen, Pensilvanya'dan Türkiye'ye Humeyni'nin İran'a dönüşü gibi dönebilirdi" dedi.

RADİKAL-Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Anadalu Ajansı'nın editör masasında soruları yanıtladı.  Bozdağ,  "Eğer 17 Aralık olmasaydı veya geç olsaydı, millet bu yapılanmanın Türkiye içinde eriştiği gücün farkına varmamış olsaydı, Fethullah Gülen, Pensilvanya'dan Türkiye'ye Humeyni'nin İran'a dönüşü gibi dönebilirdi. Bu açıdan baktığımızda 17 Aralık, Türkiye'nin böylesi bir dönüşüme 'dur' dediği gün de olmuştur" dedi.

Özel yetkili mahkemelerin geri döneceğine ilişkin iddialara ilişkin de  konuşan Bozdağ'ın şunları söyledi:  "Bu kesinlikle özel yetkili mahkemelerin yeniden dönüşü değildir. Çünkü özel yetkili mahkemeler özel soruşturma usulü olan, özel yargılama usulü olan hususlara bakan mahkemelerdir. Şu anda Türkiye'de soruşturması ve yargılaması farklı herhangi bir suç yoktur. Dolayısıyla 'özel yetkili bir mahkemenin kurulduğunu' söylemek fevkalade büyük bir çarpıtma olur. Yürüyen çalışma sadece ihtisaslaşmayı temin etmenin bir çalışmadır. Bu da insanların lehine olan bir çalışmadır."

AA