Gülen'den 'CIA ajanı' yorumuna dava

Gülen'den 'CIA ajanı' yorumuna dava
Gülen'den 'CIA ajanı' yorumuna dava
Fethullah Gülen internette hakkında çıkan bir haberin altına kendisiyle ilgili "CIA ajanı" yorumu yapan kişi için hakaret davası açtı.

Fethullah Gülen, internetteki bir haberin altına yaptığı yorumda kendisi hakkında “CIA ajanı” diyen M.B. isimli kadına hakaret davası açtı.
İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’ne açılan davada Gülen’in onur, şeref ve saygınlığının rencide edildiği gerekçesiyle M.B.’nin 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Bir internet sitesinde 30 Mayıs 2012’de yayınlanan haberde, Fethullah Gülen’in Fenerbahçe ’ye dava açtığı bilgisi yer alıyordu.

Haberle ilgili M.B. adlı bir kadın , ‘bkurt1971’ rumuzu üzerinden “Amerika’yı karıştıramaz adamı oyarlar. Orada zaten CIA ajanı olur az biraz kendileri” yorumunu yaptı. Yapılan yorumun kişilik haklarına açıkça saldırı mahiyeti taşıdığını öne süren Gülen, avukatı aracılığıyla M.B. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hürriyet'ten Özge Eğrikar'ın haberine göre Fethullah Gülen’in mahkemeye gönderdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı: “70 yaşındayım ve 55 yıldır halkın içindeyim. 50’nin üzerinde kitabım yayınlanmış, yüzlerce makalem, şiirlerim ve bini aşan vaaz ve çok sayıda konferanslarım bulunmaktadır. Devletimize, ülkemize ve bütün insanların hizmetine koşmayı en büyük bir şeref telakki ettiğimi her fırsatta dile getiririm. 100’ün üzerinde ülkede devlet temsilcileri, yöneticiler ve halk tasdik etmesine rağmen bir kısım art niyetli insanlar tarafından şahsıma iftira atılması tam bir hukuksuzluktur. Bunlara karşılık, hiçbir mahkûmiyet kararı olmayan bir insan hakkında haksız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulması insaf, mantık, vicdan ve hukuk anlayışıyla izah edilemez bir davranıştır. Hakkımda hakarette bulunan M.B.’den şikâyetçiyim.”


  http://www.radikal.com.tr/116858511685859

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İfade özgürlüğünün sınırları - hassasbeyin

  Ben hakaretlerin, küfürlerin dahi ifade özgürlüğü kapsamında olması gerektiğini düşünüyorum. Tamam benim görüşüm Dünya normuna göre biraz uçta olabilir ancak bu kadının yaptığı yorumun hakaret içeren bir noktası yokken buna maruz kalabiliyorsa benim ifade özgürlüğünden beklentilerim fazla ütopik sanırım.

  Herkez Yahudi Herkez CIA ajanı... - Sihamıkaza

  BU ülkede acaba hakkında cia ajanı yada yahudi denilmeyen 1 tane ünlü isim varmıdır? herkeze hemencecik yahudi yada cia ajanı dioruz nedir bu sevda anlamadım? Bence bu yakıştırmalar cahillerin ben çok şey biliyorum deme gayretinden başka birşey değil! zaten ülkemizde hayat zor, birbirimize böyle kulp takarak hayatı iyice zorlaştıran bizleriz!

  Acı diyecekken cıa çıkmış hocam - izninizle

  Yani acıların insanı, acıyı hayat felsefesi haline getiren aracı eleman anlamında da ajan sözcüğünü kullanıyor. Senin edebiyat kuvvetli hoca, kulunu avf eyle, bir daha olmaz böyle ……………

  hang up! - amed amedsson

  kac yasinda oldugunu bilmiyorum ama 55 yildir halkin icinde olmasigini bilmiyorum.kastt ettigin amerikan halkiysa orasini bilmem.bunca sarki,siir vaaz kitap,,,,,,,, larindan bi hayir da gormedik.kaldiki bence ortada hakaret yok.bayan ne kufur etmis nede asagilamis.ama senin hakimlerinden korkulur.sucsuz kadini idama bile yollarlar.

  yorum yaparken dikkat - gundi ghandi

  Artık yaptığınız yorumlardan da sorumlu tutulabiliyorsunuz. Aslında olması gereken bir durumdu. F.G'nin CIA ajanı olma ihtimali de var tabi ama belge ve bilgiye dayanmadan yorum yapmamak gerekir diye düşünüyorum. medyaya yansımış sözlerinden dolayı eleştirmek daha doğru bence

  ... - soulera

  Bu kadar evham niye? Zaten medya senin emrinde ?yok arkadaş ajan falan diilim? dersin olur biter. Bunun davası mı olur? Yargıyı arkasına alıp ona buna dava açan biri burda var zaten, bi de sen çıkma.

  Hoca Efendi - X120

  Vaaz verirken bağışlamaktan, Allah'a havale etmekten bahsetmek kolay tabii. Söylediklerinin yarısına kendin inanıyor olsan bu tür ithamlarda bulunanlara dava açmaz, hoş görürsün. Kaldı ki bu görüş, davalının kişisel fikri değil, milyonlarca insanın ortak şüphesidir. Yerinde olsam takkemi önüme koyar düşünürüm; bana CIA ajanı diyorlar, acep nedendir diye. Marifet olan, bu tür ithamların yazılıp çizilmesini hukuk yoluyla engellemek değil, hakkında bunların düşünülmesine mahal vermemektir.