Gülen'den, Haydar Baş'a tazminat davası

Gülen'den, Haydar Baş'a tazminat davası
Gülen'den, Haydar Baş'a tazminat davası
Fetullah Gülen, bir televizyon programında "cami-cemevi projesi"ni eleştirirken kişilik haklarına saldırdığı iddiasıyla Haydar Baş aleyhine 50 bin liralık tazminat davası açtı.

ANKARA - Fetullah Gülen, katıldığı bir televizyon programında "cami-cemevi projesi"ni değerlendirirken söylediği sözlerle kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle BTP Genel Başkanı Haydar Baş aleyhine 50 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak'ın açtığı davanın dilekçesinde, Baş'ın özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, "cami-cemevi projesi"yle ilgili açıklamalarda bulunduğu, bu programın daha sonra Youtube internet sitesine de yüklendiği belirtildi.

Bu sırada Baş'ın, Gülen hakkında " Avrupa ajanı" ifadesini kullandığı ve Gülen'i "aşağılayıcı, tahrik edici; kamuoyunda husumet ve kuşku yaratıcı, güveni zedeleyici" nitelikte sözler sarf ettiği kaydedilen dilekçede, "Gülen'in, evrensel barışa ve medeniyetler arası diyaloğa yaptığı katkılarıyla kamuoyunca tanınan, toplumun büyük kesimince eserleri ve yaptıklarıyla bilinen, takdir edilen ve sevilen bir kanaat önderi olduğuna" yer verildi. Ayrıca Gülen'in, "bununla birlikte bazı marjinal kesimler tarafından haksız itham ve iddialara" uğradığı ifade edildi.

Dilekçede, "Baş'ın, insanların birbiriyle çatışmak için bahane aradığı bir ortamda, iyiniyet olarak başlatılan ve toplumun büyük kesimince desteklenen cami-cemevi projesine yönelik değerlendirmelerinin insafsızlık olduğu" kaydedildi.

Baş'ın sözlerinin eleştiri sınırları içinde değerlendirilemeyeceği savunulan dilekçede, Baş'tan 50 bin lira manevi tazminat yasal faiziyle birlikte talep edildi.

Dava, Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115481011548108

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  F Tipi - mollak

  Hocası da kendisi de batıya payanda olmaktan başka işe yaramayan, bu yolda dini çok güzel kullanan, süslü ve sırlı kelimelerle zeki adamları kolayca ağına alan, neredeyse tamamı müslüman olan anadolu insanının itikadına kasteden ve bu dönüşümde başarılı da olan, kıbleleri mekkeden vatikana, peygamberi Muhammed a.s. den İbrahim a.s. ye çeviren birisine BU MİLLETİN SORACAKLARI VAR!.. Amerikadan ahkam kesmeyle olmuyor bu işler.. Çok iyi hazırlansın..

  karar sizin. - ahmthydr

  uzun zamandır iki tarafın makalelerini yazılarını takip ediyorum. haydar baş bey beni inanılmaz derecede etkiledi. her lafının sonu ancak müslümanlar kardeştir, aleviler kardeşimizdir. gördüğüm üzere onun gözünde fetullah gülen veya bi başkası rakip veya muhattap olacak statüde değil. öteki taraftan bakıldığında müslüman olmayanları dahi cennete sokan, papazlarla hahamlarla oturup kalkan, ilginç bi müslümanlık anlayışı olan fetullah gülen profili karşımıza çıkıyor. böyle bir karşılaşmada kim haklıdır ? karar sizin.

  Haydar Baş haklı - ASKERULLAH

  Fethullah Gülen'in cami-cemevi açılış projesi ile TÜRK milletini kandırmak istediği kanaatindeyim. Zira alevi düşmanlığı yapan bir nurculuk akımına önderlik etmektedir. dinler arası diyoloğun ne olduğunu bu millet çok iyi bilmektedir, aslında Türkiyeyi hiristiyanlaştırma projesi olduğu anlaşılmıştır.Fethullah Gülen'in kelimeyi tevhidin ikinci bölümü olan Muhammedurresulullahı söylemeseniz de olur demesi islamı bilmediğinin değil, kendisine inanan saf müslümanları aldatmak,resulullahın sevgi ve muhabbetini kalplerden silerek,vahhabiliğe benzeyen bir din anlayışını bu ülkeye yerleştirmek istemesindendir. Haydar Baş Bey ise bütün insanlığın kurtuluşunun Ehli Beyti sevmekten geçtiğini anlatan sempozyumlar düzenleyerek gerçek islamı anlattığı ve bozuk islamı akımları deşifre ettiği için böyle bir dava ile karşı karşıya kalmıştır diye düşünüyorum.

  Fetuulah gulen efendi - duraksız

  Müslümanın görevi tüm dünyadaki insanları islamlaştırmak, Hristiyanın görevi ise tüm dünyayı misyonerlik ve diyalog safsatası ile hristiyanlaştırmaktır. Peki nasıl oluyorda Hristiyanlığın dünyadaki jandarmalığını yapan ABD, görevi güya tüm insanılığı islamlaştırmak olan bir islam liderini kaldığı çiftliği CIA ajanları ile koruyup bağrında besliyor ? Öncelikle fettullah bey bunun cevabını versin. Haydar baş bence az bile söylemiş. Allahtan bu gerçekleri gören müslümanlar türkiyede hala var. Fettullah efendi kitaplarında HZ. Ebu talibi küfür ile itham edip alevileri müslüman sıfatına bile koymuyor nasıl oldu da şimdi cemevi cami projesini düşünüyor bir düşünmek lazım. Aleviler bu oyuna gelmemeli gerçekten kendilerine sahip çıkana çıkmalıdır

  Bas denilen zat'i tanimam.. - haluk98

  fakat yinede, Gülenin avukaninin buyurduklari gibi,Gülenin sevilen bir kanaat önderi olduguna dair coook ciddi süphe ve kaygilarim var. Bas'in biraz daha diplomatik bir tarz ile bu sahis hakkinda elestiri yapmasi cok daha uygun olur ve adresine ulasirdi.

  Ciddiye almamak parayı almak lazım - yvzygt

  Haydar Baş'ı ciddiye alan kaldı mı dünyada. Adam kendi yollarıyla eşlerine ve müritlerine nutuk çekiyor. Değmez yani. Ama tabi 50.000 TL iyi para. Alınabilirse iyi olur. İnsanların inancı üzerinden sanayi işletip nutuk çekmenin bir bdeli olmalı!

  yakışıyor mu? - likapa

  haydar baş kimin adamı ki? o kime hizmet ediyormuş.insanlara kanıtı olmadan iftira atmak dindar diye geçinen insanlara yakışıyor mu?