Gülen'den Kürtçe gazeteye çarpıcı açıklamalar

Gülen'den Kürtçe gazeteye çarpıcı açıklamalar
Gülen'den Kürtçe gazeteye çarpıcı açıklamalar
Erbil'de Kürtçe yayınlanan Rudaw Gazetesi'ne konuşan Fethullah Gülen Krütlere anadilde eğitim verilmesinin adil olmanın gereği olduğunu savundu

Erbil’de Kürtçe yayınlanan Rudaw Gazetesi’nden Rebwar Kerim’in barış süreci, Ortadoğu ’daki gelişmeler ve bölgedeki hizmet faaliyetleri hakkındaki sorularına cevap veren Fethullah Gülen, “Türk ve Kürt olmak irademiz dışındayken bunları ayrım sebebi yapmak garabet” diye konuştu ve Türkiye ’nin dünya genelinde Kürtlerin hakkını koruyan bir rol üstlenmesinin yerinde olacağına dikkat çekti.

“Çözümün anahtarı, kendimiz için istediğimizi başkası için de istemekte.” diyen Gülen, anadilde eğitimin ilke planında kabul edilmesinin, devletin vatandaşlarına karşı adil olmasının gereği olduğunu, bunu kabul ettikten sonra pratikte karşılaşılabilecek problemlerin ayrıca ele alınabileceğini belirtti. Kürtlerin dünyaya açılmasında Türkiye’nin bir kapı olması gerektiğini ifade eden Gülen, “Türkler, Kürtlerden önce Kürt meselesine sahip çıkmalıdır” dedi. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/113909911390993

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hak hukuk - surrealist_tr

  Bence Kürtler kendi haklarını korumayı biliyorlar.Başkalarının korumasına gerek yok.

  Röportajın Tamamı - Sayyeah

  Röportajın tamamını okudum. Fethullah Hocaefendi yine söylenemeyenleri söylemiş. Keşke Radikal de tamamını verse de Radikal okurları Hoca'nın Kürt halkına ve meselesine bakışını kendi ağzından çıkan kelimelerle okuma şansına sahip olsa. Hocanın müesseselerinde ve okullarında Türk-Kürt kardeşliğinin inanılmaz boyutta ve derinlikte olduğunu gören biri olarak bunları duymak beni şaşırtmadı. O'nun ufku sanırım siyasilerin çok ilerisinde. Hele hele eski siyasilerin. Şimdilerde açılımla başlayan adımları alkışlıyorum.

  ABD ESARETİ - HARAYDIN

  ABD ESARETİNİN KIR GERİ DÖN. ABD de niye tüm eğitim İngilizce yapılır da yanında diğer diller okutulur? Eğitime her dilde bir ders eklemekle farklı farklı dillerde eğitim yaparak eğitim anarşisi yaratmanın farkını anlayamayanın başkasına akıl vermeye nasıl dili varır?