Gülen'den Öcalan ile görüşmelere destek

Gülen'den Öcalan ile görüşmelere destek
Gülen'den Öcalan ile görüşmelere destek
Fethullah Gülen, herkul.org sitesinde yayımlanan son videosunda 'barış' konusuna değinerek, Öcalan ile yapılan görüşmelere destek verdi.

Fethullah Gülen'in siyasi süreci değerlendirdiği konuşması herkul.org sitesinde yayımlandı. Gülen, 'Sulh hayırdır' bakışını öne çıkardığı görüşlerinde "gerekirse kan kusulması ama kızılcık şerbeti içmiştim" denilmesi gerektiğini ifade etti.

Gülen, İmralı 'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri değerlendirirken "Bu kadar vâridâtı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz" sözlerini kullandı

Sitede yer alan 18:30 dakikalık açıklamadan bazı başlıklar şöyle:

Kur’an meseleyi en küçük daire olan aileden başlatarak orada sulhun hayırlı olduğunu söylemiştir. Demek ki, sulh kasaba dairesinde evleviyetle, şehir dairesinde evleviyetle, devlet dairesinde evleviyetle ve cihan dairesinde evleviyetle hayırlıdır. Hangi dairede olursa olsun sulh-u umumîyi temin etmeye çalışmak ve barış içinde beraberce yaşanabileceğini ortaya koymak lazımdır.

Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir. Heyet-i İslamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır.

Bize ters gelen bazı şeyler olabilir; ‘Keşke şu görüşme olmasa.. şu anlaşma olmasa.. şu uzlaşma olmasa.. biz Türk milleti.. şöyle onurumuz var, böyle gururumuz var; boyun eğmesek.. bazı şeylere evet demesek’ denilebilir. Muhtemel o türlü şeylerle bazı problemler çözülecekse, işte o Hudeybiye Sulhu mülahazasıyla, Hudeybiye Sulhu’ndaki mantık ve muhakemeyle, yapılması gereken şey neyse onu yapmak lazım. Güzergâh emniyetini tehlikeye atmamak lazım. Ülkenin parçalanmasına meydan vermemek lazım. Devletimizin bir devlet-i aliyye olması istikametinde yoluna devam etmesini sağlamak lazım. Devletler muvazenesinde muvazene unsuru olmasını sağlamak lazım. Bu kadar vâridâtı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz.


  http://www.radikal.com.tr/1115866111586612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kimlere kaldık - nutmegstate

  ülkede siyasi kişilik kalmadığı, biraz düşünebilen herkesi ya hapse tıktırdığı ya da sindirdiği için konuşacak kimse kalmadı; ağlak efendi meydanı boş buldu. Gerçi bu sözleri kendisine ait gibi değil, sözcülüğünü yaptığı Amerikan haber alma ajansı ve dış politika çevrelerinin sözleri olarak algılamak lazım.

  nehir - nehirozgu

  pkk silah bırakmaz.stalinizm gereği olarak yaşama amaçları ölmek veya öldürmektir.tek çözüm fikri mücadeledir.

  Hocamız Türkiye'ye Gelsin - Kerameddin Nikerel

  Hocaefendi'nin Amerika'da can güvenliği olmadığı, bu açıklamaları tehdit ve baskı altında yaptığına inanıyorum. Yoksa yıllar bize İttihad-ı İslam'ı, vatan millet sevgisini anlatan kıymetli hocamız bu açıklamaları yapmaz. Türkiye'ye gelirse sevenleri hepimiz ona zarar gelmesine izin vermeyiz. Bizim için çok büyük bir değer o.

  Hocaefendinin dili sürçmüştür - vk_2012@hotmail.com

  Pkk eli kanlı komünist darwinist terör örgütüdür. Devlet zaten silahlı mücadeleyle pkk yı yıldırdı. Son darbe olarak bölge halkına anti materyalist eğitim vererek bu işi bitirbilir. Ne gerek var müzakereye

  KİM Kİ - 007aykut

  Gülen kim oluyor allahaşkına senelerdir yargıdan kaçıp Amerikaya sığınmış Türkiyede oyunu dahi kullanmayan bir takım güçlerin arkasına sığınmış,bir cami hocası eskisi .Buradaki müridleride arada ziyaretine gidip elini öpüp feyz alıyorlar,sayesinde ceplerini dolduruyorlar.Şimdide oradan ahkam kesiyor hoca efendi...Merak etmesin yakındır devletin kendilerini ziyareti....Balık baştan kokmuş zaten...

  hoca efendi - hasanoglu

  fethullah gülen hoca efendinin bu sözleri olacak şey değil.bunu ancak baskı altında söylemiş olabilir diye düşünebiliriz.çünkü cıa orda hoca efendiye Türkiyenin bölünmesi konusunda baskı yapıyor.

  Hocalarin soyledikleri!!! - mhmtthr

  'Hocalarin dediklerini yapin ama yaptiklarini yapmayin' diye bir soz var bizde. Ne derece dogrudur bilmem ama son zamanlarda hocalarin soyledikleri de insani dusunduren cinsten?? Simdiye kadar gorusmelerden cok umutluydum ama su hocanin aciklamasindan sonra durdum dusundum va hala da dusunuyorum.