Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması

Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması
Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması
Üçüncü köprünün adının Yavuz Sultan Selim olacağının söylenmesi üzerine, başta Alevi yurttaşlar olmak üzere pek çok kesimden gelen tepkiler ve buna bağlı tartışma sürerken, ilginç bir açıklamada Fethullah Gülen'den geldi.

Radikal.com.tr – İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün temel atma töreninde, köprünün adının Yavuz Sultan Selim olacağının söylenmesi üzerine, başta Alevi yurttaşlar olmak üzere pek çok kesimden gelen tepkiler ve buna bağlı tartışma sürerken, ilginç bir açıklamada Fethullah Gülen’den geldi.

Fethullah Gülen’in, ‘üçüncü boğaz köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesiyle ilgili düşüncelerinin yanı sıra, “Alevi- Sünni kardeşliği”ne ilişkin görüş ve beklentilerini dile getirdiği bir video kaydı herkul.org sitesinde yayınlandı.

Gülen bu kayıtta, bir köprüye Yavuz Sultan Selim adının konmasının ‘detay sayılabilecek’ bir konu olduğunu söyleyerek, Sünni ve Aleviler arasında, “Allah, Peygamber ve Kur’an ile irtibat açısından pek çok köprü” olduğunu; “Yesevi, Mevlana ve Yunus Emre gibi ortak değerlerin” oluşturduğu köprüler bulunduğunu belirtti.

Gülen, “Boğazın bir tarafından diğer tarafına geçişi sağlamaya matuf bir köprü yapılıp ona Yavuz Sultan Selim adı konulunca ya da böyle detaya ait bir mesele usulmüş/temel meseleymiş gibi dile dolanınca bütün o köprülerin görmezlikten gelinmiş olabileceğini” söyledi.

Gülen şöyle devam etti:

“Bir de günümüzde kurulmaya çalışılan köprüler var: ‘ Cami cemevi beraber, aynı parkta oturup kalkalım; geçmişe ait problemleri yeniden hortlatarak yeni düşmanlık sebepleri oluşturmayalım’ mülahazasıyla kurulmuş köprüler. Çok iyi kaynaşmaya vesile olabilecek böyle köprüler kurulmuşken meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprüyle yıkmayalım. Evet, tek bir köprüyle bir sürü köprüyü yıkmayalım.”

Yavuz Sultan Selim ismini teklif edenlerin, ‘olumsuz bir mülahaza taşıdıklarına hiç ihtimal vermediğini’ söyleyen Gülen, herkesin birbirinin hissiyatına saygılı olması gerektiğini, onun için de bazı ortak noktalarda bir araya gelinebileceğini, bunun için de bazı yerlerde cami ve cemevlerinin yan yana yapılıp park ve gezme alanlarının müşterek kullanılabileceğini ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/1138264113826444

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Minik detay - gamzekurt

  Madem bu kadar minik bir detaymış, beğenilmediği halde ki İlber Ortaylı da açıkladı, yavuz sultan selime gelene kadar köprüye ismi verilecek bir sürü kimse varken, AKP niye bu kadar inat ediyor? İnatçılık gerçi bunların karakteri olmaya başladı.

  Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması - sibalnak

  fettullah Gulen Amerika yasiyor ve vergisini o ulkeye veriyor.Neden Amerika daki kopru sorunlari ile ilgilenmiyor ki orada soz soyleme hakkini kendinde bulabilir..

  Bunun bedeli var - vehdet

  Bu isimlendirmede ardniyet vardir ve bunu yapanlar o isim kaldigi müddetce Alevilerin ve Tüm demokrat insanlarimizin beduasini her köprü gecisinde alacaktir, ayni yüzyillarca önceki benzerleri gibi.

  Din Taciri - Selimserincan

  Ben,servetini din yoluyla elde etmiş adamlardan hep uzak kalmak istemişimdir.

  sabiha gokcen havalimani ismine niye itiraz yok - anadolucocugu

  kopru ismine itirazlar gercekten samimi ise dersim katliamina katilanlarada ayni itirazin yapilmasi gerekmezmi?

  GEZİ cilerin içinden bu kadar FİKİR HAZIMSIZI çıkacağını beklemiyordum doğrusu - bilmehakki

  Basındaki yorumları derleyip bir kitap yapsak BEYİNLERİNDEKİ diktatörlüklerin ve başka görüşlere karşı firvunvari tavırlarının haritası günyüzüne çıkarılmış olur. Hem de bu bilimsel anlamda sosyolojik bir çalışma olur. Kendilerini 90 lı nesil zanneden tatminsiz mutsuz 70 liler ve 80 liler bu haritanın omurgasını teşkil eder tahminim.

  Fetullah her zamanki gibi sacmaliyor - siradanbirisi

  Ama onun sacmalamalari onu adeta tanri gibi tapanlarin sorunu. Benim önerim su: Köprünün ismi YOBAZ SULTAN SELIM olursa bende karsi cikmam.