Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması

Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması
Gülen'den 'Yavuz Sultan Selim' açıklaması
Üçüncü köprünün adının Yavuz Sultan Selim olacağının söylenmesi üzerine, başta Alevi yurttaşlar olmak üzere pek çok kesimden gelen tepkiler ve buna bağlı tartışma sürerken, ilginç bir açıklamada Fethullah Gülen'den geldi.

Radikal.com.tr – İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprünün temel atma töreninde, köprünün adının Yavuz Sultan Selim olacağının söylenmesi üzerine, başta Alevi yurttaşlar olmak üzere pek çok kesimden gelen tepkiler ve buna bağlı tartışma sürerken, ilginç bir açıklamada Fethullah Gülen’den geldi.

Fethullah Gülen’in, ‘üçüncü boğaz köprüsü’ne Yavuz Sultan Selim adı verilmesiyle ilgili düşüncelerinin yanı sıra, “Alevi- Sünni kardeşliği”ne ilişkin görüş ve beklentilerini dile getirdiği bir video kaydı herkul.org sitesinde yayınlandı.

Gülen bu kayıtta, bir köprüye Yavuz Sultan Selim adının konmasının ‘detay sayılabilecek’ bir konu olduğunu söyleyerek, Sünni ve Aleviler arasında, “Allah, Peygamber ve Kur’an ile irtibat açısından pek çok köprü” olduğunu; “Yesevi, Mevlana ve Yunus Emre gibi ortak değerlerin” oluşturduğu köprüler bulunduğunu belirtti.

Gülen, “Boğazın bir tarafından diğer tarafına geçişi sağlamaya matuf bir köprü yapılıp ona Yavuz Sultan Selim adı konulunca ya da böyle detaya ait bir mesele usulmüş/temel meseleymiş gibi dile dolanınca bütün o köprülerin görmezlikten gelinmiş olabileceğini” söyledi.

Gülen şöyle devam etti:

“Bir de günümüzde kurulmaya çalışılan köprüler var: ‘ Cami cemevi beraber, aynı parkta oturup kalkalım; geçmişe ait problemleri yeniden hortlatarak yeni düşmanlık sebepleri oluşturmayalım’ mülahazasıyla kurulmuş köprüler. Çok iyi kaynaşmaya vesile olabilecek böyle köprüler kurulmuşken meseleyi sadece bir ada, bir unvana bağlı bir köprüyle yıkmayalım. Evet, tek bir köprüyle bir sürü köprüyü yıkmayalım.”

Yavuz Sultan Selim ismini teklif edenlerin, ‘olumsuz bir mülahaza taşıdıklarına hiç ihtimal vermediğini’ söyleyen Gülen, herkesin birbirinin hissiyatına saygılı olması gerektiğini, onun için de bazı ortak noktalarda bir araya gelinebileceğini, bunun için de bazı yerlerde cami ve cemevlerinin yan yana yapılıp park ve gezme alanlarının müşterek kullanılabileceğini ifade etti.