Güler, Cerrah'ı 'merkez'e çekti

Güler, Cerrah'ı 'merkez'e çekti
Güler, Cerrah'ı 'merkez'e çekti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sürpriz bir şekilde gündeme gelen valiler kararnamesini onayladı. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in hazırladığı kararname ile Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu 7 vali merkeze çekildi.

Radikal.com.tr - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin hazırladığı ve bayram öncesi sürpriz bir gelişme olarak görülen Valiler Kararnamesi'ni bugün onayladı. 22 kişilik Valiler Kararnamesi'nin hafta sonu olmasına rağmen Gül tarafından onaylanması dikkat çekti.

Milliyet'tetn Tolga Şardan'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Askeri Şura toplantıları nedeniyle yazlık çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul 'daki Tarabya Köşkü'ndeki çalışmalarına ara vererek, Ankara 'ya dönmüştü. Gül, bugün Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. Gül, bu kararları onayladıktan sonra yeniden İstanbul'a döndü. Ancak Çankaya Köşkü'ne dönen Gül'ün masasına bayram öncesinde onay için sürpriz bir valiler kararnamesi gönderildiği öğrenildi. Bakanlar Kurulu kararı olarak gönderilen 22 kişilik Valiler Kararnamesi'ni Gül, bugün İstanbul'a hareketinden önce imzaladı. Kararnamede; İstanbul, Ankara ve İzmir valilerinin yer almadığı öğrenildi. Bazı illere yeni valiler atanırken, kararnameyle 7 vali de merkeze çekildi.

GÜLER, CERRAH'I MERKEZE ÇEKTİ

İstanbul Emniyet Müdürü olduğu dönemde popüler bir kamu yöneticisi olan Celalettin Cerrah, Osmaniye Valiliği'ne atanmıştı. Cerrah; İstanbul Emniyet Müdürü olarak İstanbul Valisi olduğu dönemde Muammer Güler ile birlikte çalışmıştı. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, 2009 yılında İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah'ın, Osmaniye'ye Vali olarak atanması konusunda, "Önemli bir terfi olarak değerlendiriyorum. İstanbul'daki çalışmalarının karşılığı anlamında onore edilmiştir kendisi" demişti. Güler'in, İçişleri Bakanı olarak hazırladığı ve daha sonra Bakanlar Kurulu Kararı'na dönüşen ve Cumhurbaşkanı Gül'ün onayının ardından yarın Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan müşterek kararnamede, Cerrah'ın merkeze çekilmesi dikkat çekti.

MERKEZE ÇEKİLEN VALİLER

Kararnameye göre; Bursa Valisi Şahabettin Harput, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Aydın Valisi Kerem Al, Giresun Valisi Dursun Ali şahin, Bayburt Valisi Hasan İpek, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu merkeze alınan isimler oldu.

VAN VALİSİ BURSA'YA ATANDI

Kararnamede yer alan diğer isimler arasında Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Van'a, Van Valisi Münir Karaloğlu Bursa'ya, Artvin Valisi Necmettin Kalkan Hakkâri'ye, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız Aydın'a, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su Artvin'e, Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Oduncu Osmaniye'ye, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necmettin Kılıç Niğde'ye, Amasya Valisi Abdil Celil Öz Trabzon'a, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Mükerrem Ünlüer Bayburt'a, Kayseri Melikgazi Kaymakamı Hasan Karahan Giresun'a vali olarak atandı.


  http://www.radikal.com.tr/114476111447614

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zahmet olmazsa - genco940

  Son zamanlarda siyahla beyazı karıştırmaya başlayan Vali Mutlu'yuda bir müddet dinlenmek üzere Ankaraya çağırırmısınız. tskler

  kedi olalı bir fare tuttun diye bir tabir var bizde - demlicay2011

  kutlarım sizi. o pala bıyıklarıyla zaten kanunları çiğniyordu. memlekete zerre yararı da yoktu. bir suç savurdu gitti. mal varlığının araştırılmasını ve rapor şeklinde millete sunulmasını istiyorum. bu bir görev ve şeref onur vicdandır. işte o kadar.

  vali - aharasa

  bu vali makamı nedir yahu? baskıcı devletin illerdeki eli ayağı olması için düşünülmüş bir yapı. ayenen ve daha da aktif olarak sürüyor. neden acaba?

  gül - aharasa

  ülke kan ağlıyor sanki sen tanzanyanın cumhurbaşkanı gibi davranıyorsun, üç maymunu oynuyorsun. yok ziyaretler yok birşeyler filan. tarihe kara harflerle geçeceksiniz.