Güler: İhbar 8 Mayıs'ta geldi

Güler: İhbar 8 Mayıs'ta geldi
Güler: İhbar 8 Mayıs'ta geldi
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı'da 51 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıdan 3 gün önce 'ses getirecek eylem' ihbarı alındığını söyledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, “8 Mayıs tarihinde Hatay Emniyet Müdürlüğü’nden ses getirecek bombalı bir eylem yapılacağı yönünde bir ihbar alınmıştı. Suriye rejimi ve Suriye’deki istihbarat örgütü ile doğrudan irtibatlı olduğunu düşündüğümüz bir terör örgütü tarafından yapılmıştır” dedi.
TBMM Genel Kurulu’nda Reyhanlı’daki patlamalara ilişkin bilgilendirme konuşması yapan Güler, şunları söyledi:
Bilgi kirliliği var: Birtakım hassasiyetleri tahrik etmek üzere, kaos oluşturulmak ve fitne çıkarılmak istenmektedir. Biz en başından itibaren bu tür girişimler karşısında çok dikkatli ve soğukkanlı olduk. Sosyal medyada, bilgi kirliliğine yol açan bazı yorum ve değerlendirmeler noktasında da yine herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz.
Yardım yataklık edenler: Bu terör olayı, Suriye rejimi ve Suriye’deki istihbarat örgütüyle doğrudan irtibatlı olduğunu düşündüğümüz bir terör örgütünce yapılmıştır. Saldırıda yer alanların da, yardım ve yataklık yapanların da Türkiye vatandaşı oldukları tespit edilmiş. Bu kapsamda 13 kişi gözaltına alındı. Sayın Başbakanımızın talimatıyla, Başbakanlık ve Mülkiye Teftiş Kurulları geniş bir araştırma yapacaklardır. Olayın Suriyeli muhalifler veya sığınmacılarla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Olay sonrasında gecikmeksizin eylemi planlayan veya yardım ve yataklık yapan 13 kişi gözaltına alınmıştır. Biz bu menfur terör olayının faillerini biliyoruz.
6 kişi aranıyor: Eylemi organize eden 4 şahıs ile birlikte yine bu şahıslara yardım ve yataklık yapan 2 şahıs olmak üzere, toplam 6 şahsın en kısa sürede yakalanması için yoğun bir çalışma yürütülmektedir. Cilvegözü’ndeki patlamalardan sonra failler kısa bir süre sonra yakalanmıştır. Reyhanlı faillerini de en kısa sürede yakalayacağımızı umuyorum.
Her yerde önlem alındı: 8 Mayıs’ta Hatay Emniyet Müdürlüğü’nden ses getirecek bombalı bir eylem yapılacağı yönünde bir ihbar alınmıştı. 9 Mayıs’ta güvenlik birimlerimize gereği için talimat verilmiştir. İhbar doğrudan Reyhanlı ilçesine ilişkin bir tehditi işaret etmemekte, bölgenin ve yurdun bazı yönlerine yönelik eylem hazırlıklarını kapsamaktadır. Bu nedenle de Hatay ilimizle birlikte birçok yerde önleyici tedbirler aldırılmıştır. Ancak trafiğe hiçbir şekilde çıkmayan ve bir depoda muhafaza edildiği anlaşılan araçların kısa zaman içinde olay mahalline getirilerek eylemin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. ( ANKARA /DHA)