Güler: Meclis'in işgaline izin mi verseydik?

Güler: Meclis'in işgaline izin mi verseydik?
Güler: Meclis'in işgaline izin mi verseydik?
İçişleri Bakanı Güler, her kesimden tepki alan polisin şiddetli müdahalesini savundu: "Bırakalım da eylemciler Meclis'i mi işgal etsinler" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Gezi Parkı’na polis müdahalesi ile başlayan ve 8 gündür tüm Türkiye ’ye yayılan çatışmalar TBMM Genel Kurulu’na da yansıdı. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yaşanan olaylarla ilgili “Meşru hak arama özgürlüklerine söylenecek bir şey yok. Şiddete varmadığı sürece polis müdahalesi olamaz” sözleri Genel Kurul’da havayı gerdi. CHP ve Ak Partililer birbirini ‘diktatör’ olmakla suçlarken, CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “İyi ki 1930’larda iktidar değildiniz, yoksa hepimizi birer kalıp sabun yapardınız” dedi.
TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşmalara geçmeden önce, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, son bir haftadır yaşanan olaylara değinerek, “Demokrasilerde, bir tek yurttaşın bile hak ve talepleri gözetilmek zorundadır. TBMM, vekâletini almış olduğu milletin günlerdir neden sokaklarda olduğunu iyi değerlendirmeli ve onun taleplerinin ne olduğunu anlamaya çalışmalı, isteklerine kulak vermelidir. İnsanların, yaşadıkları şehir ve ülke ile ilgili taleplerini, barışçıl bir şekilde dile getirirken, şiddetle, sert müdahalelerle engellenmesi ve hatta ölümlerin olması, demokrasinin sırtına vurulmuş bir hançerdir” dedi. 

Güler: Polis stresli 

Gündem dışı söz alan CHP’li Kadir Gökmen Söğüt, olayları eleştirerek “Ölenlerin kanı hükümetin elindedir” derken, CHP’li Muharrem Işık, “Dizimde ödem var, kasta yırtılma olmuş. Beni bu şekilde darp ettiler. Ordaki polislerden şikâyetçi olup olmayacağımı bilmiyorum ama bu şiddeti yapmaya hakkı var mı?” dedi. Bu konuşmalara yanıt veren İçişleri Bakanı Muammer Güler ise polisin stres içinde görev yaptığını, kanunsuz eylemleri engellemek için gayret sarf ettiğini belirterek, “Hak arama özgürlüğünü anlayışla karşılıyoruz. Ancak illegal eylemlere hak arama hürriyetini aşan eylemlere karşı lütfen bu Meclis olarak hep birlikte tavır alalım. 77 ilde değişik şekilde 603’e yakın eylem gerçekleşti. 6 kamu binası, 207 özel araç, 11 AK Parti binasına zarar verildi. Verilen zarları, 70 milyon TL’yi aşan zararları görmemiz lazım” dedi. 

‘Sabun yapardınız’

Bakan’ın bu sözleri tansiyonu arttırdı. Muhalefet partili milletvekilleri ile AK Partili milletvekilleri arasında oturduğu yerden karşılıklı laf atmalar sürerken, salonda hava daha da gerildi. Bakan Güler, karşılıklı atışmalar sürerken, haftasonu Kızılay’da yaşanan olaylara değinerek, “Meclis’i işgal mi etsinler? Bırakalım mı? Kanunsuz eyleme göz yumma lüksümüz yoktur. Hak arayan eylemlerle kanunsuz örgütlerin yakıp yıkmasını aynı kefeye koyma hakkımız yok. Hiçbir hak arama yolu şiddete dönüşmüş öfkeyi haklı kılmaz. Bu eylemleri kendi ideolojileri adına ranta çevirmek isteyen örgütlü yapılar var. Şiddete başvurmayanın başımızın üstünde yeri vardır. Yakan yıkan, kamu malına zarar verenlere aramıza mesafe koyalım” dedi.
CHP’li Mahmut Tanal ise İstiklal Caddesi’nde olaylar sırasında güvenlik kameralarının kapalı olduğunu söyleyerek, “Polisler hışımla saldırırken kameralar tamamen kapalıydı. Suçluların yakalanması için kameralar konuldu. Hukuksuz işlem yapmıyorlarsa kameralar mobeseler niye devre dışı bırakıldı” dedi. Bunun üzerine Bakan Güler, “Tahrip edildi” yanıtını verirken, Tanal, “Yalan söylüyorsunuz. Bana silah çekildiği zaman delilleri kararttınız. Siz faşistsiniz, Amerika’nın uşağısınız, diktatörsünüz. Diktatörlüğünüzü yıkacağız” diye bağırdı. Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise “Zalim arıyorsanız geçmişsinize bakın” diye yanıt verdi. Bu söz üzerine kürsüye gelen CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise “1930’larda bu ülkeyi yönetseydiniz, bizi sabun yapardınız” dedi.