Güler: Polisimiz görevini hakkıyla yerine getirdi

Güler: Polisimiz görevini hakkıyla yerine getirdi
Güler: Polisimiz görevini hakkıyla yerine getirdi

İçişleri Bakanı Güler, basın toplantısı yaparak Gezi olaylarının bilançosunu açıkladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilişkili şimdiye kadar 915 vatandaşın hastanelere kaldırıldığını, 79 kişinin hastanelerde yattığını, dördünün hayati tehlikesinin bulunduğunu, sekiz kişinin yoğun bakımda olduğunu, bu süreçte 516 güvenlik görevlisinin de yaralandığını açıkladı.
Güler, dün yaptığı basın açıklamasında, 28 Mayıs’ta başlayan Taksim Gezi Parkı protestolarının devam ettiğini söyledi. Şimdiye kadar 78 ilde 746 gösterinin yapıldığını anlatan Güler şöyle devam etti:
“Adana’da dün (önceki gece ) bir gösterici gruba müdahale esnasında dengesini kaybederek alt geçit inşaat boşluğuna düşme neticesinde Komiser Mustafa Sarı arkadaşımızın, maalesef kaldırıldığı hastanede büyük çabalara rağmen kurtarılamayarak hayata veda ettiğini üzüntüyle öğrendik. Elbette ki bu gösteriler sırasında bir vatandaşımızı, Mehmet Ayvalıtaş’ı trafik kazasında, yine bu gösteriler esnasında Hatay’da Abdullah Cömert’i kaybetmiştik. Onlara da burada tekrar Allah’tan rahmet diliyorum, hastanede yatan yurttaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum.” 

Görüntüler inceleniyor 

Olaylar sırasındaki maddi zararın 70 milyon lirayı bulduğunu belirten Güler, polisin müdahalesi konusunda şöyle dedi:
“Kameralara yansıyan bu olumsuz görüntülerle ve orantısız güç kullanımına ilişkin iddialarla, tespitlerle, internetten bize gönderilen, yazılı basında yer alan bütün görüntülerden yararlanarak bu iddiaları, müfettişlerce ayrıntılı bir şekilde inceliyoruz. Ancak kameralara yansımayan yüzlerce olayda da polisin sağduyusunu koruduğunu ve provokatörlerin tuzağına düşmeyerek görevini fedakarca ve hakkıyla yerine getirdiğini de ifade etmek isterim.”