Güler: Selden tüm dünya sorumlu

İSTANBUL - Vali Muammer Güler, İstanbul’daki sel felaketinden tüm dünyayı sorumlu tuttu! İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Güler, selle ilgili çalışmaları şöyle aktardı:
“4 bin 484 kişi havadan ve karadan kurtarıldı. Şu ana kadar 3 bin 401 binanın selden etkilendiği belirlendi. 60 bina yıkıldı. 74 binada ağır hasar, 225 binada az hasar meydana geldiği tespit edildi. 3 bine yakın evde eşyalar hasar gördü. İşyerleri ağır ve orta düzeyde hasar görenler için uzun süreli kredi sağlanacak. Eşya ve mal hasarları için Bakanlar Kurulu’nca verilen ödemeler yapılacak. Ölüm ve yaralanmalarla ilgili şimdiden ödemeler yapılıyor. Çiftçiler için ödemeler yapılacak. Toplam 33 okulda orta ve hafif hasarlar söz konusu. 28 Eylül’de açılmaya yetişemeyen okullardaki öğrenciler başka okullara geçici olarak nakledilecek. Yeni dağıtalacak 16 bin kitap sel felaketinde hasar gördü. Yeni kitaplar talep edildi.”

İnsanlığın verdiği zarar!
Bir gazetecinin “Vatandaşların hayatını kaybetmesi ve bu kadar hasardan kim sorumludur?” şeklindeki sorusuna İstanbul Valisi Güler şu yanıtı verdi: “Biz millet olarak sorumluyu arar, kısır tartışmalarla esası kaçırırsak eskisi gibi devam ederiz. Bu doğal afetin önemli bir ibret olması gerektiğini düşünüyorum. Bütün sorumlulğu bir kişinin üzerine yıkılmaz. Bundan toplumun tamamı sorumludur. Hepimiz, herkes sorumludur. Geniş açıdan bakılırsa dünyanın tamamı suçludur. İnsanların doğaya verdiği zararlar yağış rejimini bozabiliyor.” (Radikal)