Güler ve Çapkın'ın gurur günü: Çember daraldı, Cem teslim oldu

Güler ve Çapkın'ın gurur günü: Çember daraldı, Cem teslim oldu
Güler ve Çapkın'ın gurur günü: Çember daraldı, Cem teslim oldu

Emniyet Genel Müdürü Yüksel (solda) Vali Güler (ortada) ve İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın, basın mensuplarına birlikte açıklama yaptı. FOTOĞRAF: TİMUR TARLIG / DHA

İSTANBUL - Cem Garipoğlu’nun teslim olmasını yetkililer, yapılan operasyonlarla çemberin giderek daralmasına bağladı. Basının ve kamuoyu baskısının da Garipoğlu’nun teslim olmasında önemli etkisi olduğu da vurgulandı.
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Garipoğlu’nun teslim olmasından sonra sabahın ilk ışıklarıyla birlikte açıklama için kameraların karşısına geçmişti:

‘Dehşetli ve değişik cinayet’
İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın: Türk toplumunu derinden sarsan dehşetli bir cinayetle yüz yüzeyiz. En küçük çocuğundan, ferdinden, en büyüğüne kadar her kademede çok ilgilenildi. Basınımız tabii ki olayın çok üstünde durdu. Çünkü, çok dehşetli ve değişik bir cinayetti. Bu ilginin bir kısmı polisin çalışmasına destek sağladı. Ve bu her gün daralan çember, aileyi, şüpheliyi teslim etmeye mecbur bıraktı. Avukatı teslim etti. Şüphelinin yakalanmasında, çalışma arkadaşlarımızın bunu bir kriz gibi algılaması, konuya kriz yönetimi şeklinde bilimsel ve uzun yürüyüş şeklinde bakması bu sonucu getirmiştir.
İstanbul Valisi Muammer Güler:  “Sürecin sizinle (basınla) paylaşılması gereken bölümleri zaman zaman paylaşıldı. Takibin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi, bilgi sızmaması veya sızan haberler neticesinde şüphelinin başka yerlere kaçma imkânının ortadan kaldırılması bakımından da elbette bir gizlilik içinde bu bilgilerin yürütülebilmesi, bilmesi gerekenlere bilmesi gerektiği kadar bilgi verilmesi gibi bir prosedür uygulandı. Birçok yerde, yurtiçinde ve dışında çeşitli ihbarlar değerlendirildi. Bu konudaki asıl baskı, toplumun duyarlılığıdır. Basının bunda da çok önemli bir etkisi var. Aileye de bize güvenlerinden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah toplumumuzun, gençlerimizin korunması, toplumun daha sağlıklı olması konusunda önemli dersler çıkarabiliriz.
Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal: Arkadaşlarımız, şüpheliyi yakalamak suretiyle kendi sorumluluklarını yerine getirmişlerdir. Esasen bizim polis teşkilatımızın yoğun çalışması, özellikle suçların olmadan önlenmesi ama suçlar olduktan sonra da mutlaka failinin yakalanması, bir şekilde ele geçirilmesi içindir. Bu çalışmalar sırasında Sayın Valimizin de dediği gibi bilhassa İçişleri Bakanımızın yakından takibi, sayın Başbakanımızın olayın üzerinde hassasiyetle durması, arkadaşlarımızın belki biraz daha azmini kamçılamış ve bugüne gelinmiştir. 

Erdoğan’dan teşekkür
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Vali Güler’i arayarak, zanlının yakalanmış olmasından dolayı teşekkür ettiği belirtildi.