Güler Zere için yürüyen TAYAD'lılara gözaltı

Cezaevindeki kanser hastası Güler Zere'nin serbest bırakılması için yürüyüş yapan Tayad'lılar Elazığ'da gözaltına alındı

Şahismail GEZİCİ- Özlem SEVGİ

ELAZIĞ'da, kanser hastası DHKP-C üyesi tutuklu Güler Zere'nin serbest bırakılması için AK Parti il binasına yürümek isteyen Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine polis müdahalede bulundu. Grupta bulunan 7 kişi gözaltına alınırken, çevrede toplananlar alkışlarla polise destek verdi.
Elazığ'da TAYAD üyesi 7 kişi kanser hastası olan ve Adana Cukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi mahkum koğuşunda tedavisi süren Güler Zere'nin serbest bırakılması için AK Parti il başkanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi. 2'nci Harput Caddesi üzerinde toplanan ve pankratlar açarak yürüyüşe geçen grubun yolu kapatması üzeine polis müdahalede bulunarak kaldırımdan yürümelerini istedi. Polisin ikazlarına sloganlarla karşılık veren 7 kişi ile polis arasında kısa süren arbede çıktı.
Yürüyüş yapmakta direnen ve görevli polislerin ikazlarına uymayan TAYAD üyeleri destek olarak sevk edilen Çevik Kuvvet ekipleri tarafından yaka paça gözaltına aldı. Bu sırada çevrede bazı kişilerin toplanması üzerine polis, olası saldırı karşısında TAYAD üyelerine çembere aldı. Gözaltı işlemleri sırasında toplanan grup polisin gözaltı işlemi sırasında alkışlarla destek verdiği görüldü. Gözaltına alınan TAYAD'lılar ekip otomobiline zorla bindirilerek, önce sağlık kontrolü için hastaneye ardından da, Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (dha)