Güler Zere öldü

Güler Zere öldü
Güler Zere öldü
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün af kararının ardından tahliye edilen kanser hastası Güler Zere yaşamını yitirdi

 

İSTANBUL - Eldeki sağlık raporlarına, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) "Ölüm eşiğinde" uyarılarına ve yüzlerce eyleme rağmen uzun süre cezaevinde tutulan mahkum Güler Zere, tahliye edilişinin yedinci ayında öldü. Zere, son mektubunda, "Beni ölümün kıyısına getirip öyle bıraktılar. Yaşam hakkım gasp edildi. Dışarıda 'ölme hakkı' verildi. Bunu da unutmayacağım" demişti.

Zere, 15 yıl önce yasa dışı Devrimci Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi üyesi olduğu ve bu örgüt adına eylemlere katıldığı iddiasıyla daha 20 yaşındayken 34 yıl hapse mahkum oldu. Zere, geçen yıl 34 yaşındayken damak kanserine yakalandı. Şubat 2009'da, tutuklu bulunduğu Elbistan Cezaevi’nde ameliyat edildi. Ancak hastalık iki ay sonra cezaevi koşulları ve bakımsızlık nedeniyle yinelendi. Durumunun daha kötüye gitmesi nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Mahkûm Koğuşu’na taşındı.

Avukatları tedavinin cezaevi koşullarında sürdürülemeyeceğini belirtip 12 Mart'ta Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvuruda, Zere’nin cezasının ertelenmesi istendi. Fakat serbest bırakılması için gerekli izin çıkmadı.

Türk Tabipler Birliği, ağustosta yazdığı raporda hastanın yeterli derecede beslenememesi nedeniyle 'ileri derecede zayıfladığına' dikkat çekildi. Zere, adli tıp incelemesi için ring aracıyla 14 saatlik yolculukla İstanbul'a sevk edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu, 28 Ağustos’ta vermesi gereken raporu 'bazı tıbbi evrak eksikliği ve Adli Tıp’ta onkoloji uzmanı olmadığı gerekçesiyle' vermeyi iki ay erteledi. Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi, 16 Ekim tarihli raporunda, 'hastalığın gerileme göstermediği, tekrarladığı, geri dönülmez aşamaya girdiğinin' anlaşıldığını belirtti. TTB son olarak Zere ile ilgili olarak hastalığın tıbben geri dönülemez noktada olduğunu açıkladı.

Bu arada, Zere'nin serbest bırakılması için yurt çapında eylemler yapılıyordu. CHP'li milletvekilleri Canan Arıtman ve Malik Ecder Özdemir, tahliyesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazdı. Ve Zere, 6 Kasım'da Gül'ün kararıyla tahliye edildi.
Zere tahliye olduktan sonra İstanbul Küçükarmutlu'daki evine döndü ve burada tedavisine devam edildi.

Zere, tahlie olduktan sonra gönderdiği mektupta şunları yazıyordu: "Geç bırakıldım. Beni ölümün kıyısına getirip öyle bıraktılar. Yaşam hakkım gasp edildi. Dışarıda "ölme hakkı" verildi. Bunu da unutmayacağım. Henüz içeride hasta tutsaklar var. Hala tecrit var. Ki tecridin ta kendisidir ölüm."

Ancak kanser galip geldi ve Zere, dün saat 16.50 sularında öldü. (Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/99558499558438

  YORUMLAR
  (38 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlı kızıl bantlılar ölümsüzdür... - oğuzhan61

  çünkü onlar zalimin korkusu, halkının dostu bir direnendir....onlar başeğmeyendir....güler,hep bizimle olacak...Güler'lerin acısını yüreğinde hisseten tüm dostlara selam olsun.

  güler zere ölümsuzdür... - meso_62

  kahrolsun fasizim.

  Yaşama hakkı - siskelebegi

  göz göre göre bir insanın ölümüne neden oldunuz. kaçıncı bu? Erbakan neden hastalığından dolayı affedildi hemen? sırf sizin gibi olduğu,sizin gibi düşündüğü için. sizin ne hakkınız var bir insanı ölüme terketmeye! güler zere için yapılan onca eylemi nasıl görmezden geldiniz, hasta bir insanı nasıl bıraktınız oralarda.. kalbiniz,vicdanınız bu kadar kapalı farklı düşününlere...

  Ölüme Terk - felesof

  Bir subayı ölüme terk etmezsiniz, çünkü onun yaşama hakkı var. Bir subay elverişsiz bir ortamda yaşayamaz, çünkü!

  Yorumlara - anaximenes

  bakıldığında politik olanlar kadar vicdanının sesini dinleyenler de görülüyor. Güler Zere bir siyasi hükümlüydü ve devletin şimdiye kadar defalarca yaptığı gibi bilinçli olarak olarak tecritte ölüme terkedildi, 'serbest' kaldığında ise artık çok geçti. Siyasal düşüncelerini olumlar, olumlamazsınız ayrı konudur. Arkasından yazılanların bir tanesi var ki bir android'in kaleminden çıkmış gibi. Her yazıda her tarafından Kapitalizmin beynini pastö-rize etmiş olduğu anlaşılıyor, dipf-rize konması gereken bir kafa yapısı bu, kokuyor..

  Güler sizi hic unutmayacak! - şafakvakti

  Vay be!Devlet ne de korkuyor devrimcilerdenölüsünden yada dirisinden.Demek ki korkulacak kadar güclüler devrimciler!Batakliga cevirdikleri ülkede iktidarlarinin,pamuk ipliginde oldugunu biliyorlar.Ruhi Su'ya da aynisini yapmadilar mi?Sonra okudular Nazim siirlerini,dinlediler Ruhi Su türkülerini.Bunda anlasilmadik birsey yokKARIS KARIS SATTIGINIZ MEMLEKETIN, HAKLI ALICILARIYIZ.

  DEVRİMCİLER GÜLER'EK SONSUZLUĞA GİDER - ozan-47

  GÜLER SENİ FİZİKSEL OLARAK YIPRATMIŞ OLABİLİRLER,HATTA ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ELLERİNDEN GELEN HER ŞEYİ YAPMIŞ OLABİLİRLER VE HATTA BAŞARABİLMİŞ OLABİLİRLER.ama sen her zaman halkının kalbinde ve beyninde yaşayacaksın.aramıza hoş geldin yoldaş.DENİZ GEZMİŞ ve devrimci yoldaşları.