Güler Zere'nin affına 'buruk sevinç'

Güler Zere'nin affına 'buruk sevinç'
Güler Zere'nin affına 'buruk sevinç'
Abdullah Gül'ün yetkisi kullanarak 34 yıla mahkum DHKP-C'li kanser hastası Güler Zere'yi affetmesini, yakınları 'buruk sevinç' ile karşıladı. Tahliyenin ardından doktorların tavsiyesine göre hareket edeceklerini söyleyen Zere'nin avukatı Taylan Tanay, "109 günlük bürokrasi onu ölüme götürdü" dedi.Af haberini ailesinin ve kendisinin televizyonlardan öğrendiklerini söyleyen avukat Taylan Tanay, doğruca müvekkilinin yattığı Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne gitti. Doktorlarla gürüştükten sonra Zere’nin evinde mi kalacağını, başka bir hastaneye mi kaldırılacağına karar verileceğini belirten Avukat Tanay, DHA muhabirine şunları söyledi:
“Karar elbette sevindik ama geç kalınmasa daha mutlu olabilirdik. Ne yazık ki çok geç kalındı. Onun için üzüntülüyüz. Bu 109 günlük bürokrasi onu ölüme götürdü. Bugün öğlen saatinde kendisi ile görüştüm. Bugün af beklediğimizi söyledim. Kendisi bu konuda duyarlılık gösterdiği için teşekkür etti. Karara sevinemediğini söyledi.”
Güler Zere'nin babası Haydar Zere de karara sevindiğini ancak çok geç kalındığını ve kızının sağlık durumunun çok ağır olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün af kararı, Adalet Bakanlığı’na intikal etmesinin ardından Zere’nin dosyasının bulunduğu Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilecek. Burada işlemlerin ardından Zere'nin bulunduğu Adana Cumhuriyet Savcılığı’na fakslandıktan sonra Güler Zere, Balcalı Hastanesi mahkum koğuşundan tahliye edilecek.

TEDAVİSİ ÇAPA'DA SÜRDÜRÜLECEK

Cumhurbaşkanı'nın affettiği Güler Zere, Adana'da kaldığı hastanenin Adli Servisi'nden çıktıktan sonra özel bir ambulansla Özel Ortadoğu Hastanesi'ne götürüldü. Hastanenin Onkoloji Servisi'ne yatışı yapılan Zere'nin babası Haydar Zere, “Dışarıda özgür olması ve bizimle birlikte olmasından çok mutluyum” dedi. Zere'nin avukatı Taylan Tanay da, müvekkilinin geceyi hastanede geçireceğini, doktorların vereceği rapor doğrultusunda, yarın, herhangi bir müdahaleyi gerektirecek durum olmaması halinde uçakla, aksi durumda ambulansla İstanbul'a götürüp, tedavisini Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sürdüreceklerini bildirdi.

İLGİNÇ KARE
Güler Zere'nin bulunduğu Adli Servis'ten alınıp, hastaneden çıkarıldığı sırada ilginç bir görüntü objektiflere yansıdı. Hastanenin morg bölümünden çıkarılan Zere, objektiflere gülümsediği sırada, çıkarıldığı kapının üzerinde ‘Cenaze işleri’ yazılı olması dikkat çekti. Bu görüntü, Zere'nin avukatı Taylan Tanay'ın, Cumhurbaşkanı'nın affetmesi sonrası prosedür işlerken yaptığı açıklamadaki, “Güler'le görüştüğümüzde bu kararı çok geç bulduğunu söyledi. Güler, ‘Bu karar benim sağlığıma dönmem için değil, dışarıda ölmem için verilmiş bir karar’ dedi” şeklindeki sözünü akıllara getirdi.(Dha)