Güler Zere'nin ailesine müjdeyi Davutoğlu verdi

İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusu üzerine hazırladığı yeni raporda, kanser hastası Güler Zere'nin sağlık nedeniyle af kapsamında olduğu yönünde görüş bildirdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Zere'nin babasını arayarak kızlarının serbest bırakılacağını müjdesini verdi. Aynı kurul, temmuz ayında 'hastane koğuşunda kalabilir' raporu vermişti.MESUT HASAN BENLİ (Arşivi)


Güler Zere, DHKP-C davasından 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 14 yıldır cezaevinde yatıyor. Boyun ve ağız içi kanserine yakalanan Zere’nin, cezaevinde damağı alındı ve yalnızca sıvı besinlerle beslenebiliyor. Zere için bugüne kadar birbirinden farklı kuruluşlar tedavisine cezaevi dışında devam edilmesi için raporlar verdi. Adana Cumhuriyet Savcılığı, kamuoyu baskısı üzerine Zere’yi İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Dairesi’ne sevk etti. Daire, “Zere’nin hastane şartlarında yatırılarak infazına devam edilmesi” yönünde rapor verdi.

Gül ‘İncelensin’ talimatı verdi
Rapora Zere’nin avukatları itiraz etti ve Zere’nin dosyası İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Ancak kurul da eksik evrak gerekçe göstererek Zere’ye ilişkin raporunu hazırlamadı. Artan tepkiler üzerine Adalet Bakanlığı da Zere için kasım ayı ortasında gelecek rapor sonrasında Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’nun raporunu hazırlayacağını açıkladı. Zere’nin sağlık durumun kritik aşamaya gelmesi ve kamuoyunda yükselen tepkiler nedeniyle Cumhurbaşkanı Gül, konunun incelenmesi talimatı verdi.
Bunun üzerine Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı, Zere’nin cezasının ortadan kaldırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’na başvurdu. Kurul, savcılığın başvurusunu dün karara bağlayarak, Zere’nin cezasının ortadan kaldırılması yönünde görüş bilirdi. Kurul, aldığı kararı, Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı aracıyla Zere’nin kaldığı Elbistan Cezaevi’ne gönderdi. Raporun bugün de savcılık tarafından Adalet Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanlığı’na iletilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün söz konusu rapor doğrultusunda Zere için af yetkisini kullanması bekleniyor.

Davutoğlu protesto edilmişti
Zere’nin durumu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Brüksel ziyaretinde de gündeme geldi. Davutoğlu’nun basın toplantısı sırasında DHPK/C üyesi Bahar Kimyongür, eşiyle birlikte ‘Güler Zere ölmesin’ pankartı açtı. Bunun üzerine Davutoğlu, “Güler Zere sizin değil bizim; ölmeyecek” dedi.
Olayın ardından Davutoğlu, Zere’nin durumun yakından takip etmeye başladı. Kurulun Zere’ye af umudu açan kararından hemen sonra baba Haydar Zere’yi arayarak müjdeli haberi verdi. Baba Zere, “Dışişleri Bakanımız Davutoğlu beni aradı. ‘Kızını affedecekler. Kızın birkaç güne kadar yanınızda olacak’ dedi. Rapor Adli Tıp’ta gecikti. Bilinçli olarak raporu uzattılar. Daha iyi bir hastanede tedavi etmek istiyoruz” dedi.