@ismailsaymaz

Güler'in yok dediği belge emniyetten çıktı

Güler'in yok dediği belge emniyetten çıktı
Güler'in yok dediği belge emniyetten çıktı
Volkan Kesanbilici'nin gözünden çıkarılan ve eski Bakan Güler'in "Bilgimiz yok" dediği plastik mermiyle ilgili polis yazışmaları var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’da Volkan Keanbilici adlı yurttaşın Gezi Parkı gösterilerinde plastik mermiyle gözünden vurulmasına ilişkin soru önergesine cevap veren eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, emniyette plastik mermi bulunmadığını, emniyette konuyla ilgili bir belge bulunmadığını savundu. Oysa bu soruşturmayı yürüten savcılığın 19 Temmuz’da İstanbul Emniyeti’ne plastik mermiyle ilgili yazı yazıp MOBESE kayıtlarını istediği, emniyetin de gönderdiği ortaya çıktı. CHP ’li İlhan Cihaner “Ya Güler yalan söylüyor ya İstanbul Emniyeti. İki türlü de vahim” diyor.


İstanbul’da kırtasiyecilik yapan 38 yaşındaki Volkan Kesanbilici, geçen 31 Mayıs’ta Gezi Parkı gösterilerine destek için gittiği Tarlabaşı Bulvarı’nda yürürken, sol gözüne isabet eden plastik mermiyle yaralandı. Bir gözü görme yetisini yitiren Kesanbilici, 13 Haziran’da Çapa Tıp Fakültesi Göz Anabilim Dalı’nda operasyon geçirdi. İkinci operasyon, 5 Temmuz’da Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde gerçekleştirildi ve plastik mermiye ait bilyeler çıkarıldı. Mermi de 8 Temmuz’da aileye teslim edildi. Aile mermiyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

CHP’li İlhan Cihaner 31 Temmuz’da eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle yazılı önerge verdi. Güler, bakanlıktan ayrılmadan 18 Aralık’ta gönderdiği yanıtta, Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde plastik mermi bulunmadığını, yalnızca boya kapsülü kullanıldığını ifade ederek, “Dış yüzeyi balmumu ya da jelatin ile kaplanmış boya kapsülleri, yasadışı gösterinin dağıtılması amacıyla sorumlu amirin emri doğrultusunda kullanılmaktadır” dedi. Güler ayrıca, Kesanbilici’nin plastik mermiyle yaralandığına dair emniyetin birimlerine ulaşmış bir belge ya da bilginin bulunmadığını savundu.


Oysa soruşturma dosyasına göre Savcı Adnan Çimen, 19 Temmuz’da İstanbul Emniyeti’ne yazı yazıp Volkan Kesanbilici’nin şikâyet dilekçesini ekledi. Çimen’in, dilekçede yer ve zaman belirtilen olayla ilgili MOBESE’ler ve olayları görüntüleyen işyeri kamera görüntülerinin teminini, tanıkların ve re’sen belirlenecek şahısların beyanlarının tespitini ve diğer delillerin toplanmasını istediği ortaya çıktı. Ayrıca Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’nün de MOBESE kayıtlarını ve beş sayfalık olay tutanağını savcılığa ilettiği anlaşıldı.

CİHANER: HER TÜRLÜ VAHİM

CHP’li Cihaner, yalan bilgi verildiğini savunarak, “Bu yanıtları İstanbul Emniyeti hazırlar, bakana verir. Bu, İstanbul Emniyeti’nin de işi olabilir. Bakanın girip araştıracak hali yok. Ama eski bakan yalan söylediyse de vahim, emniyet söylediyse de vahim” diyor.