'Gulet kazası senaryoydu'

Fethiye'de batan guletten kurtulan tayfa Sinan Bilgin, tekne sahibi Ulvi Berberoğlu'nun guleti sigortadan para alabilmek amacıyla yaktığını ileri sürdü.
Haber: KAAN KAYA / Arşivi

MUĞLA - Fethiye açıklarında geçen hafta yanarak batan 'Büyük Barborassa' adlı tekneden kurtulan tayfa 28 yaşındaki Sinan Bilgin ilk günkü ifadesini değiştirdi. Bilgin tekneyi, olayda kaybolan sahibi Ulvi Berberoğlu'nun sigortadan para almak için batırdığını ileri sürdü.
Bilgin denizde üç gün ecelle pençeleştikten sonra bir Yunan yatı tarafından kurtarılıp Fethiye'ye getirilmişti. Bilgin kurtulduğu gün "Makine dairesinde yangın çıktı, söndüremedik" açıklamasını yapmıştı Bilgin, dün dha muhabirine can güvenliği olmadığı için o gün gerçekleri söyleyemediğini, şimdi ailesinin koruması altında olduğunu belirterek olayı şöyle anlattı:
Benzini kendi döktü
"Berberoğlu'nun kredi kartlarından 50 milyar, piyasaya ise 150 milyar liraya yakın borcu vardı. Tekneyi satmayı denedi fakat alan olmadı. Üç ay önce tekneyi 1 milyon 600 bin dolara (yaklaşık 2 trilyon 276 milyon liraya) sigorta yaptırdı. İstanbul'dan hareket ettikten sonra tekneyi yakacağını ve sigortadan alacağı paradan bize pay vereceğini, konuşursak hepimizi öldüreceğini söyledi. Açık denizde transit geçişlerin bitmesini bekledik. Tekneyi yakarken görünmek istemiyordu. Gece olunca teknenin her yerine mazot, benzin ve tiner döktü. Bize servis botunu indirmemizi emretti. Üzerine 5 milyar liraya yakın para aldı ve tekneyi tutuşturdu.
Gulette herhangi bir yük yoktu. Zaten bir kısım malzemeyi İstanbul'da hurdacılara satmıştı. Tekne yanmaya başladığında önce telsizden yardım istememizi söyledi. Kısa bir süre yardım istedikten sonra bota binip tekneden uzaklaştık. İki saate yakın teknenin yanmasını bekledik. Tekne tamamen yandıktan sonra cep telefonundan 155 Polis İmdat'ı aradık. Dalga geçtiğimizi sanıp ciddiye almadılar. Arkasından 158'i aramamızı istedi.
Sadece Erkan'ın cep telefonu çektiği için konuşmaları o yaptı. Üzerimizde can yelekleri vardı. Karaya yaklaşık 1 mil kala aniden gelen büyük bir dalga ile alabora olduk. Gelen geçen teknelere bağırdım, sesimi duyuramadım. Sonunda bir tekne beni fark edip kurtardı."
Fethiye Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda da bulunan Sinan Bilgin, "Böyle bir planı yapan, hayatta kalmak için de önlem almıştır diye düşündüm ve yaşadığına inandığım için gerçekleri söyleyemedim. Şimdi ailem güvenliğimi sağladı. Herkesin gerçekleri bilmesini istiyorum. Bu bir kaza değil" dedi.
Kıbrıs savaşında paraşütçü olan ve bir atlayış sırasında ayağından sakatlanıp binbaşıyken emekli olan Berberoğlu'nun yakınları ise hâlâ umutlu. Yakınları Ulvi Berberoğlu'nun her türlü zor şartta hayatta kalmayı başarabileceğini söylüyor.
Teknede Bilgin ve Berberoğlu'ndan başka Burhan Yolcu, Sinan Bilgin'in amcası Vahap Bilgin ve Erkan Postacı bulunuyordu.
Yolcu ve Bilgin'in cesetleri bulunmuş, Berberoğlu ile Postacı'nın izine rastlanmamıştı. Son gelişmeden sonra Berberoğlu ve Postacı'nın sağ olabileceği, bir tekneyle yurtdışına kaçmış olabilecekleri ihtimali de değerlendirmeye alındı.