Gülizar'ın son iğnesi AİHM'de

Gülizar'ın son iğnesi AİHM'de
Gülizar'ın son iğnesi AİHM'de

İZMİR - Mardin’de yapılan yanlış iğne yüzünden öldüğü öne sürülen 10 yaşındaki Gülizar Tunç’un annesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) çıkacak kararı beklerken, “Çocuklarımız ölmesin, böyle olaylara duyarsız kalınmasın” çağrısı yaptı.
Kızıltepe İnkılap İlköğretim Okulu öğrencisi Gülizar Tunç, 17 Aralık 2009 tarihinde, ateş ve kusma şikâyetiyle Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Kızının yapılan iğne, tedavi ve müdahaledeki yanlışlıklar sonucu önce beyin ölümünün gerçekleştiğini ileri süren Güldane Telli, sevk edildiği Diyarbakır ’daki hastanede 7 gün sonra evlat acısını yaşadığını söyledi. Otopsi raporunda ölüm nedeni olarak tanı konulamadığı için şikâyetleri hakkında takipsizlik kararı verildiğini belirten anne, olayı söyle anlattı:
“Kızım Gülizar’ı Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne götürdük. Bir iğne ve bir serumun ardından ‘Bir şeyi yok’ diye eve gönderildik. Orada bir temizlikçinin işini bırakıp kızıma iğne yaptığını gördüm. Eve döndüğümüzde durumu tekrar kötüleşti. Ağzından köpükler gelmeye başladı. 45 dakika sonra yine aynı hastaneye gittik. Başta ilgilenmediler. Fenalaşınca başına koştular. Domuz gribi teşhisi konuldu. Bu teşhisin konulduğunu kızımı kontrol eden doktor söyledi. Sonradan kızımın menenjit geçirdiğini öğrendik. Ama onlar domuz gribi tedavisi uyguladı, iğne yaptı.”
24 Kasım 2009’da kızını kaybettiğini, bu süreçte ise eşinden boşanıp İzmir’e taşındığını anlatan Güldane Telli, “Çok acı bir durum. Şu an dava AİHM’de. Başbakanıma ve Sağlık Bakanıma sesleniyorum. Böyle ölümlere duyarsız kalınmasın. Kızımın ölümünün sorumluları bulunup cezalandırılsın” dedi.