'Güllerin efendisi' Halfeti'ye dönüyor

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen siyah gülün yok olmaması için proje hazırlandı. 'Güllerin efendisi' de denilen siyah gül seralarda yetiştirilecek.

ŞANLIURFA - Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen siyah gülün yok olmaması için proje hazırlandı. 'Güllerin efendisi' de denilen siyah gül seralarda yetiştirilecek.
Halfeti'ye ne zaman, nereden geldiği bilinmeyen siyah güller, birkaç yıl öncesine kadar Halfetili ailelerin bahçelerini süslüyordu. Ama ilçe merkezinin büyük bölümü, GAP kapsamında yapılan Birecik Barajı'nın suları altında kaldı. Yeni Halfeti'ye taşınan aileler siyah gülleri dikmeye çalıştı. Ne var ki Fırat'ın yarattığı mikroklimanın sadece 10 kilometre uzağında dikilen güller tutmadı. Bunun üzerine kaymakamlık, eski yerleşim yakınlarında Tarım İl Müdürlüğü'ne ait bir serada, sayıları giderek artan siyah gül yetiştirmeye başladı. Kaymakam Yavuz Selim Süzer, ilçenin simgesi siyah gülleri dünyaya daha iyi tanıtmak için de çalışmalar yapacaklarını açıkladı.
Koyu kırmızı rengi zamanla siyaha dönen Halfeti gülleri, bodur, yarı katmerli ve kokulu bir tür. İlk ve sonbaharda çiçek açıyor. 1-1.5 metre yükseklikte bir çalı olan bu türün çiçekleri altı yedi santimetre çapında oluyor.