Güllerin günü

Nikâhtan sonra Gül ailesi fotoğraf çektirdi.


Cumhurbaşkanı Gül'ün kızı Kübra Gül, Mehmet Sarımermer'le evlendi. İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'ndeki törende Köksal Toptan, Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç şahitti. Akşam Adile Sultan Yalısı'nda yemek verildi. 107 bin YTL masrafı erkek tarafı ödeyecek.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kızı Kübra Gül Özipek Halıcılık'ın sahibi Abdullah Sarımermer'in oğlu Mehmet Sarımermer ile dün evlendi. İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın kıydığı nikâhta, gelin ve damadın şahitliklerini TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç yaptı. Akşam Adile Sultan Yalısı'nda aile yemeği verildi. Erkek tarafının 107 bin YTL'lik masrafı ödeyeceği belirtildi.
Günlerdir 'İstanbul'da alınan olağanüstü güvenlik önlemleri'yle haberleştirilen Gül'ün kızının nikâhı dün kıyıldı. Gül ailesi, cumhurbaşkanlarının İstanbul'a geldikleri zaman kullandığı Huber Köşkü yerine Conrad Otel'de kalmayı tercih etti. Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'le kızı Kübra Gül sabah erken saatlerde nikâhın kıyılacağı merkeze geldi. Gelin Kübra Gül nikâha burada hazırlandı.
Cumhurbaşkanı Gül ise nikâhın kıyılacağı merkeze sivil plakalı bir otomobille geldi. Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan saat 12.45'te, Meclis Başkanı Toptan ve eşi Saime Toptan da saat 13.10'da merkezdeydi. Gül ve dünürü Sarımermer birer konuşma yaparak, konuklara bayram ve yağışa karşın geldikleri için teşekkür etti.
Bir baba olarak konuşma yaptığını söyleyen Gül, "Çoğunuzun yaşadığı şeyi ben ilk defa yaşıyorum. İlk kez çocuğumu evlendiriyorum" dedi ve nikâh için mesai harcayan Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Takı töreninin üç saatten fazla sürdüğü ve Başbakan Erdoğan'ın hediyesini nikâhtan önce verdiği öğrenildi. İki tarafın ailelerinin taktıkları mücevherat dışındaki takı ve hediyelerin bir bölümünün şehit ailelerine verileceği belirtildi.
Nikâhı saat 13.15'te Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıydı. Şahitlikleriyse Meclis Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan ve eski TBMM Başkanı Arınç yaptı.
CHP'yi Elekdağ temsil etti
Toplam 1910 davetiyenin gönderildiği nikâhta konuklara içecek ve pasta ikramında bulunuldu. Nikâha çiçek gönderilmedi, isteyenlerin Kayseri'de oluşturulan ormana ağaç diktiği belirtildi. Nikâh şekeri yerine de hatıra ormanında adlarına dikilen ağacın sertifikası dağıtıldı. Törende şarkıcı Kıraç'ın müziklerinin çalındığı belirtildi.
Törene çok sayıda bakan ve milletvekilleri ile ailelerin yakınları ve davetliler katıldı. 1910 kişiye davetiye gönderilen nikâha, CHP'li Şükrü Elekdağ katıldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yanı sıra tanınmış birçok işadamının katıldığı nikâha, CHP lideri Deniz Baykal ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt davetli olduğu halde katılmadı. BBP Genel Başkanı Mahsin Yazıcıoğlu ve SP Genel Başkanı Recai Kutan'ın davetliler arasında yerini aldığı nikâha, kabine üyelerinin tamamı gelmişti.
Nikâhtan sonra gelin ve damat Cumhurbaşkanlığı eskortlarıyla merkezden ayrıldı. Bu arada polis yolu trafiğe kapattı. Polis bir süre yolu açmayınca trafikte kalan vatandaşlar kornalarla protesto etti.
Nikâhın kıyıldığı merkezde yaklaşık 6 bin polis görev yaptı. Aksaray - Havalimanı arasında çalışan hafif metro, kongre merkezindeki istasyonda yolcu indirip bindirmedi. Aksaray'dan gelen metro Yenibosna'da durdu ve indirilen yolcular güvenlik taramasından geçirilip, ikinci bir metroyla havalimanına gönderildi. Polis, Yenibosna metro gişelerinden geçen vatandaşları sıkı üst aramasından geçirdi. Her vagonda çok sayıda polis yolcularla birlikte seyahat etti.
Davetsiz misafire geçit yok
Kongre merkezinin önüne sadece davetiyesi bulunan konuklar girebildi. Davetlilerin araçları da bomba dedektörleriyle kontrol edildi. MOBESE kameralarından alınan görüntülerle ekipler yönlendirilirken, polis helikopteri alan üzerinde uçtu. Gazeteciler merkeze yaklaştırılmadı. Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, güvenlik önlemlerini yerinde denetledi.
Havalimanı kavşağına gelen ve banka emeklisi olduğunu söyleyen 61 yaşındaki Muzaffer Aydemir 'Bizim çocuklarımız ne olacak' yazılı bir döviz açtı. Aydemir, bölgeden uzaklaştırıldı. Elinde 'Cumhurbaşkanım Gül baba' yazılı döviz bulunan Orhan Güçlü de "Selam vereceğim. Beni tanır, hemşehrisiyim" demesine karşın uzaklaştırıldı.
107 bin YTL'lik masraf
Aileler akşam ise saat 20.00'de düğün yemeği verdi. Adile Sultan Yalısı'ndaki yemeğe yaklaşık 200 davetli katıldı. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da davetteydi. Yemekte Borsa Lokantası tarafından kuzu etli düğün çorbası, tandır böreği, buharda pişmiş sebze, zeytinyağlı enginar, bonfile, bademli pilav, beğendi, lavaş ve Pelit Pastanesi'nin hazırladığı düğün pastası ikram edildi. Yalının kirası için 16 bin 750 YTL, yemek için 22 bin 600 YTL, otopark giderleri için ise 2 bin YTL ödendiği, erkek tarafının karşılayacağı masrafların yaklaşık 107 bin YTL tuttuğu belirtildi. Basına kapalı yemek için de geniş güvenlik önlemleri alınırken, deniz polisi denizden güvenliği sağladı.