Gülşah Balbay: Savcının mütalaası açıklandıktan sonra daha çok Yağmur'un üstüne geliniyor

Gülşah Balbay: Savcının mütalaası açıklandıktan sonra daha çok Yağmur'un üstüne geliniyor
Gülşah Balbay: Savcının mütalaası açıklandıktan sonra daha çok Yağmur'un üstüne geliniyor
Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan gazeteci ve milletvekili Mustafa Balbay'ın kızının, Norveç'teki bir söyleşide "Okulda teröristin kızı damgasını yedim" dediği için okulundan uzaklaştırılmak istendiği iddia ediliyor.

Radikal.com.tr - Gülşah Balbay ile Tevfik Fikret Lisesi orta kısım birinci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Yağmur Balbay, geçtiğimiz günlerde Norveç’te düzenlenen ve uluslararası basın örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı “Özgür Medya Konferansı”nda konuşmuşlardı. Yağmur Balbay, Fransızca yaptığı konuşmada “Dört yılımı babama hasretle geçirdim. Babamın hapse alındığı ilk yıllar benim için çok zor geçti. Okulda arkadaşlarım tarafından teröristin kızı damgasını yedim. Ne zaman ki Ergenekon Davası’nın bir tertip olduğu Türk kamuoyunca anlaşıldı benim hayatım da düzeldi. Şu anda herkesçe sevilen bir kızım. Ama yine de mutlu değilim. Çünkü babam yanımda değil. O’nu yanımda görmek istiyorum” demişti. Gülşah Balbay, Norveç’ten döndükten sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:


“Döndükten sonra okulda huzursuzluklar başladı. Öğretmenler Yağmur’u azarlıyor, başarısızsın diyorlar. En sevdiği ders Fransızca, üst üste iki kez sıfır alıyor. Babasına gittiği günler, ödevden kaçmıştır, sınavdan kaçmıştır, diye arkadaşları tarafından dışlanması sağlanıyor. Savcının mütalaası açıklandıktan sonra daha çok Yağmur’un üstüne geliniyor. Okulda Yağmur’u almaya gittiğimde, Genel Müdür Ayşe Başçavuşoğlu’nun beklediğini söylediler. Bana ‘Norveç konuşmanızı hiç beğenmedik. Orada yaptığınız konuşma bize yakışmadı. Yağmur’un konuşmadan önce düşünmesi gerekirdi. Bu şekilde yurtdışında bildiri yayımlamak da ne oluyor. Bütün öğretmenler isyanda. Biz Yağmur’a ne yapmışız da, bunları anlatıyor, diyorlar. Sizin bu tavrınızı asla tasvip etmiyoruz. Son sözüm budur’ dedi ve elini masaya vurdu. Kapıyı açtı, gidebilirsin dedi. Yağmur da yaşadıklarını anlattı. Fen odasına çekmişler, orada üç öğretmen, neden bu konuşmayı yaptığını soruyor. Neden böyle şeyler uyduruyorsun, sen yazıyorsun, diyorlar. Her derste diğer öğrencilerin hissedeceği şekilde Yağmur’u azarlıyorlar.”

‘OKULDAN ÖZÜR BEKLİYORUM’

Gülşah Balbay, Yağmur’a yeni bir okul aradığını söyledi. Gülşah Balbay,“Ben çocuğumu aldım. Orada tutarsam not ortalaması düşürülüyor. Birkaç okulla görüşme halindeyim. Okuldan özür bekliyorum. Bu tutumun karşısında özür dileseler de çocuğumu onlara emanet etmeyi düşünmüyorum” dedi. Yağmur Balbay da “Okulumu değiştireceğim, yeni bir okula geçeceğim. Benim için o kadar önemli değil, derslerime çalışmaya devam edeceğim. Babamı savunmaya devam edeceğim" diye konuştu.

OKULDAN YALANLAMA

Ankara Özel Tevfik Fikret Anadolu Lisesi Müdürü Eser Gerdanlı ise bu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu söyleyerek, "Yağmur’un yaptığı okulla ilişkisi olmayan bir ilk açıklama var. Birdenbire sıfırlar almaya başladığı yolundaki iddia da asılsız. Hiçbir sıfır notu yok. Notlar MEB portalındadır. Veli veya ilgili kişi açar bakar. Soruşturma olursa burada da ortaya çıkar. Yağmur’a baskı uygulanmadı. Kendisi okuldan da ayrılmadı" dedi.

Ankara Özel Tevfik Fikret İlköğretim Kurumu Müdürü A.Oytun Özgür ise "Yağmur bugün okuldaydı. Yarım gün izin aldı. Bildiğimiz kadarı ile doktor randevusu söz konusuymuş. Hem Deniz hem Yağmur, devamlı örgenci. Ayrıca haber teknik olarak da hatalı. Yağmur zorunlu öğrenim çağında. Tasdikname ve ilişiğinin kesilmesi söz konusu olamaz. Yasal değildir. Bu okuldan ayrılacak olursa veli talebiyle olur. Babası tutuklandığında Yağmur ikinci sınıftaydı. Hem Gülşah Hanım, hem Yağmur hem Deniz’e elimizden gelen her türlü desteği yaptık. Yine de yapmayı sürdüreceğiz" dedi.

Okulun internet sitesinden yayınlanan açıklamada da "Öğrencilerimizin eğitimlerini okulumuzda sürdürmemeleri için bir neden bulunmamaktadır. Öğrencilerimizin olağanüstü bir dönemden geçtiklerini en iyi biz biliyoruz. Bu bilinçle kurumumuzun ilkeleri doğrultusunda öğrencilerimize en iyi eğitimi almaları konusunda bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek olacağız. En büyük tesellimiz Sayın Mustafa BALBAY’ın okulumuza gönderdikleri bir mektupta çocuklarının okulumuzda ne kadar mutlu olduklarını ifade etmiş olmasıdır" dendi.


  http://www.radikal.com.tr/112710711271073

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çocuklara kıymayın efendiler. - Su Cemre Sim

  Baskının kişiliksizleştirdiği yetersiz ve yeteneksiz bir kuşakla karşı karşıya bırakıldık.Birbirimizin çocuğunu sıkıştırıyoruz,birbirimizin çocuğunu öldürüyoruz.Ana babası kim olursa olsun,bir çocuk en büyük sevgiyi ve saygıyı hak eder.Hele ki babası hapse düşmüş bir çocuk,ana babasını yitirmiş bir çocuk,ana babası anlaşamayan bir çocuk,daha çok saygıyı ve seviyi hak eder.Osmanlı hanedanından bir çocuğun büyüyünce anlattıkları katlanılır gibi değildi.Mersin'de okuduğunu,ilkokul öğretmeninin defalarca ona son Osmanlı padişahının nasıl alçakça kaçtığını anlatan bir pasajı okuttuğunu,her okumaya zorlandığında nasıl hüngür hüngür ağladığını anlatıyordu.Gülşah'ın babasına korkunç bir haksızlık yapıldığını,ülke olarak başbakanın bile isyan ettiği bir akıntıya kapıldığımızı görmeyen yok.İhsan Sabri Çağlayangil,12 Eylül'den sonra bir televizyon söyleşisinde;''CİA altımızı oydu .''demişti.Oysa hep bir ağızdan sol görüşlü gençlerin katlini vacip görecek kadar gözleri dönmüştü birçoğunun.

  Fasizm sadece kitaplarda degil - RomulusII

  Bu müdürün tiyniyeti, yaptigi yalan basin aciklamasindan belli. Akla uygun bir tane delil olmayan davada senelerce hapis yatir, cocuguna teröristin cocugu de, ondan sonra konustu diye cocuga yapmadigini birakma. Ondan sonra da piskin piskin "yok öyle sey yalan bunlar" de. Cocuk yurt disinda konustu diye dersinde sifir vermek hangi mantikla, suc-ceza baglamiyla aciklaniyor onu hic anlamadim. Cetvelle parmaklarina vursalardi bari. Cocuktan intikam alan bir müdür ve ögretmenleri... Süper okulmus, hem de özel, gidip cocugumu yazdirayim hemen.

  Gülşah neden rahatça konuşmasın ki? - pekmez_2042

  Gülşah'ın özgür olmadığı bir sınıfta diğer öğrencilerde özgür değildir. Katılalım yada katılmayalım bu çocugun düşüncelerini söyleme hakkı var. Okul idaresinin baskısı anlaşılır gibi değil. Sayın hocam , "birşey yapmadık" derken bile birşey yapmış olmuyor musunuz?Ne gerek var okula çağırıp itham etmeye. Demokrasi öldü mü?