Gülşah 'berbat kentleşme'nin kurbanı

Gülşah 'berbat kentleşme'nin kurbanı
Gülşah 'berbat kentleşme'nin kurbanı

13 yaşındaki Gülşah Demir, evinin terasında çamaşır asarken 1 metre yüksekten geçen elektrik teline dokunup öldü.

Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - TEDAŞ’ın bir türlü kaldırmadığı elektrik teli, 13 yaşındaki Gülşah Demir’in ölümüne neden oldu. Evinin terasından geçen teli kaldırması için TEDAŞ’a başvuruduğunu ama yanıt alamadığını anlatan baba Yaşar Demir, “Masraflarını da ben karşılayacaktım. Korktuğumuz başımıza geldi. Kızım okuyup doktor olacaktı” diye isyan etti.
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili beldesinde yaşayan at yetiştiricisi Yaşar Demir, ilk kez iki ay önce TEDAŞ’ın kapısını çalmıştı. Demir, iki katlı evinin terasının 1 metre üzerinden geçen telin kaldırılmasını istedi. 

‘Masrafları karşılarız, yeter ki kaldırın’
15 gün önce görevliler gelip inceleme yaptı. Ardından ‘Masraflarını karşılamanız halinde telin yeri değiştirilecektir’ yazısı geldi. Baba Demir’in anlatımına göre aile masrafı üstleneceğini bildirip telin yerinin değiştirilmesini beklemeye başladı. Ama Talat Hacıbekiroğlu İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Gülşah, üç gün önce çamaşır asmak için terasa çıktığında elektrik teline dokunup terastan düştü. Vücudunun büyük bir bölümü yanan Gülşah, tedavi gördüğü Numune Hastanesi’nde 36 saat yaşatılabildi.
Kızlarını gözyaşları arasında toprağa veren Yaşar Demir, TEDAŞ’tan şikâyetçi oldu. Anne Ayşe Demir ise, “Keşif için gelen görevlilere bir an önce teli kaldırmalarını söyledim. Eğer herhangi bir şey olursa sorumlusu olacaklarını da söylemiştim. Kızımı bile bile öldürdüler” dedi. Gülşah’ın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.