Gülsüm hanımın 'Umut bebek'i Rusça konuşulduğunda anlıyor!

Gülsüm hanımın 'Umut bebek'i Rusça konuşulduğunda anlıyor!
Gülsüm hanımın 'Umut bebek'i Rusça konuşulduğunda anlıyor!

Umut, Gülsüm hanımın eve davet ettiği öğretmenin Rusça sözlerine tepki verdi. FOTOĞRAF: MEHMET ÇINAR / DHA

Trafik kazası sonucu felç olan gencin koruyucu annesi, 'Oğlan Rus'a benziyor' deyince hemen harekete geçti. Konuşamadığı için kimliği de sır olan gencin Rusça konuşmalara tepki verdiği anlaşıldı
Haber: MEHMET ÇINAR / Arşivi

ANTALYA - Yoğun bakımda, bilinci kapalı haldeyken tanıdığı gence altı ay boyunca bakan, ardından koruyucu annesi olan Gülsüm Kabadayı oğlunun kimliğini de aydınlatmak üzere. Kemik yaşı testinde 17 yaşında olduğu belirlenen ‘gizemli’ Rusça konuşmalara tepki verdiği, Rus olabileceği ortaya çıktı.
30 Ağustos 2007. Antalya-Serik Karayolu’nda bir otomobilin çarpıp kaçtığı genç, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yoğun bakımına getirildi.
Bütün vücudu felç olan ve konuşamayan genç, yoğun bakımda kendi hastalarını beklerken onu tanıyan Handan Yılmaz ve Gülsüm Kabadayı’nın ilgisi sayesinde hayata tutundu. Hastanedekilerin ‘Umut bebek’ adını taktığı gencin altı ay boyunca her şeyiyle ilgilenen Kabadayı, daha sonra evinde bakmaya başladığı gencin ‘koruyucu anne’si de oldu. Gence Mustafa Öz adıyla yeni kimlik çıkarıldı. Dar gelirli Gülsüm hanıma da 651 TL maaş bağlandı.
Halen Gülsüm Kabadayı ile birlikte kalan ‘Umut’un kimliğine ilişkin yeni bir umut doğdu. Gülsüm hanıma misafirliğe gelen Ender Metin ‘Umut’u Rus’a benzetti. Bunun üzerine Metin’in Rusya’daki oğlunu aradılar. ‘Umut’ Metin’in oğlu telefonda söylediği Rusça ‘gözlerini kapat’, ‘elini kaldır’ komutlarını duyunca her zamankinden farklı hareketlendi.

İkinci deneme
Gülsüm hanım bunun üzerine ikinci bir deneme daha yaptı ve Antalya Rus Okulu’ndan Evgeniya Ünalmış’ı evine davet etti. Evgeniye Ünalmış’ın Rusça olarak “Annen-baban var mı, adın ne” gibi soruların ardından “Beni anlıyorsan elini kaldır” dediğinde elini kaldırması, herkesi heyecanlandırdı. ‘Umut’ Rusça gözlerini kapat dendiğinde gözlerini kapattı ve konuşmaya çalıştı. Evgeniya Ünalmış, “Demek ki Rusça anlıyor. Türkçe ‘Umut bana bakar mısın?’ diye sorduğumda bakmadı, ama Rusça aynı şeyi söylediğimde bana bakmaya çalıştı” dedi.
Geçirdiği onca travmaya rağmen verdiği tepkilerin oldukça iyi olduğunu söyleyen doktorları da umutlu:
“Yüzde 100 her şeyi anlıyor mu kesin bir şey diyemeyiz, ama davranış ve bakışları ile bizi anladığını düşünüyoruz. Beyinde ağır bir hasar geçirmiş bir insan için, ileriki durumu için daha güzel gelişmeler bekleyeceğiz. Dış görünüme bakıldığında bir turist olabileceğini düşündük. Rus mu değil mi henüz bir şey diyemeyiz.”
Umut’un ailesini bulmak için Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan yardım isteyen Gülsüm hanım da “Umut bir gün yürüyecek, inanıyorum” diyor.