Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!

Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!
Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!

Koç ailesi kızlarının müebbet cezasına çarptırılmasıyla şok oldu.

Gizli tanık ifadesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan lise öğrencisi Gülsüm Koç'un annesi karara isyan etti. Koç'un özgürlüğü için imza kampanyası başlatıldı.

DİYARBAKIR- Bingöl'de bir polis aracına düzenlenen silahlı saldırının faili olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına 21 yaşındaki Gülsüm Koç'un ailesi büyük şok yaşıyor. Gülsüm Koç'un annesi Derdiye Koç, kızının böyle bir şey yapmadığını ileri sürerek, "O bir karıncayı bile incitmez. Hayvan kesildiği zaman ağlardı. Sözlerimi ifade edemiyorum. Ben onları Allah'a havale ediyorum. O gizli tanığa da sesleniyorum, elini vicdanına koysun ve ona göre ifade versin" dedi.

Bingöl'de 15 Mayıs 2011 günü akşamı polis aracına düzenlenen ve bir polisin yaralandığı saldırıya katıldığı gerekçesiyle tutuklu yargılandığı Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ömüR boyu hapis cezasına çarptırılan lise öğrencisi Gülsüm Koç'un evinde büyük üzüntü yaşanıyor. Üç çocuğundan Gülsüm'ün mahkumiyetinin ardından Derdiye ve Nusret Koç çiftinin Bingöl'deki evlerine ok sayıda ziyaretçi geldi.

Bingöl'de bir akaryakıt istasyonunda asgari ücretle çalışan Nusret Koç, kızına verilen bu cezayı beklemediklerini belirterek, "Hepimiz şoke olduk. Biz böyle bir şey görmedik. Silah ile ilgili beraat veriyor, saldırıda müebbet oluyor. Ben bir şey anlamadım. Kızımın bir suçu yok. Üniversiteye hazırlanıyordu. Arkadaşlarıyla birlikte üniversite sınavına hazırlanıyordu" dedi. Polisin olay yerinde kimseyi yakalayamadığını vurgulayan Nusret Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olaydan sonra eve geldiler ama kız evde yoktu. Olay bizim evden uzak bir noktada oldu. Eve gelip kız yok diye ona yükleniyorlar. Bizim bir suçumuz yok. Bu kadar ceza vermişler. Hangi kanunda, hangi kitapta bu var? Gizli tanık varsa meydana çıksın. Kızım, telefonda konuştuğumuzda bizi teselli etti. İnşallah Yargıtay'a gidip temiz gelecek dedi. Kızımız bize cesaret veriyordu. İyi olduğunu söylüyordu. Her yere başvuracağım. Kızımın suçu yok. Hiçbir şey kabul etmiyorum. Başbakan'a kadar çıkacağım. Başbakan'a sesim gitsin. Başbakan elini vicdanına koysun. İki yıldır burada sürünüyoruz. 3 gündür evim cenaze evi gibi oldu."


"GİZLİ TANIK ELİNİ VİCDANINA KOYSUN"

Kararı duyduğu anda mahkeme salonunda baygınlık geçiren Gülsüm Koç'un annesi Derdiye Koç, "Böyle bir şey beklemiyordum" dedi. Kızının karıncayı bile incitmeyen bir yapısı olduğunu söyleyen Derdiye Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim çocuğum böyle bir şey yapmaz, inanmam. Hayvan kesildiği zaman ağlardı. Sözlerimi ifade edemiyorum. Ben onları Allah'a havale ediyorum. O gizli tanığa da sesleniyorum, elini vicdanına koysun ve ona göre ifade versin. Kızım çok iyi niyetli bir insandı, çok saftı. Kötü niyeti hiç yoktu. Çocuğumu çok iyi tanıyorum ve bütün çevre de onu biliyor. Bütün öğretmenleri bile şoke olmuş. Gece gündüz ders çalışıyordu."

Kızı Gülsüm'ün başarılı bir öğrenci olduğunu, hukukçu, edebiyatçı ya da gazeteci olmayı hayal ettiğini belirten Derdiye Koç, evlerine yapılan baskında güvenlik güçlerinin tutumunu da şöyle eleştirdi: "Gece zaten bizim eve baskın yapmışlardı. Evi darmadağın ettiler ama hiçbir şey bulamadılar. Defalarca evime baskın oldu. 3 yıl kızımı takip ederek psikolojisini bozdular. Yine pes etmeyerek okuluna devam etti. Evin etrafı polis ve jandarma doldu. Sanki bir katliam yapmış gibi oldu. 9-10 kişiyi öldüren biri bu kadar ceza almıyor. Kahvaltı yapıyorduk, içeri girip, alıp, götürdüler. Gidiş o gidiş. Biz 2 yıldır yollarda sürünüyoruz. Bingöl'den Mardin'e, oradan Siirt'e sürgün ettiler. Ben böyle bir adalet istemiyorum. Adalet yerini bulsun. Başbakan kendini çocuğumun ve benim yerime koysun. Nasıl bir duygudur bu. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Onlar da evlat sahibidir. Ben kendimi kaybettim. Bu çok ağır bir şey. Kararı duyduğumda feryat ettim."GÜLSÜM'E ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI

Gülsüm Koç'un ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasının ardından, internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. 'imza.la' adlı bir internet sitesinde 'Gülsüm Koç'a özgürlük' başlığıyla başlatılan imza kampanyasına çok sayıda kişiden destek geldi. Dün başlatılan kampanyaya imza verenlerin sayısının 4 bini aşarken, kampanyaya katılanlar, hapis cezası kararını da eleştirdi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112253111225316

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bizim yasalarımız garip - efeg27

  Güya gizli tanıkla bir kızın hayatı söndürülüyor. Eyleme katılmış diyelim ne olmuş bir polis yaralanmış... olabilir... yüzlerce polis asker yaralandı yada öldü ben müebbet yiyen sadece bir kaç PKK komutanı biliyorum ki onlarda itiraf ettiler zaten. Benzer durum Pınar Selek davasında da var, sürekli müebbete mahkum oluyor ama olayın bombalamamı tüp patlamasımı olduğunu bilen hala yok, olayın Seleğe nasıl bağlandığını bilen eden de yok ama birileri söyleyince kadın mahkum oluyor! ortada maddi ve ispatlanmış delil yokken gizli tanık ifadesiyle birilerinin mahkum olması inanılmaz bir şey. Bir sürü gizli tanıklı davaların tamamının fiyasko olduğu ortaya çıktı... Ergenekon hahamının ciddiye alaınacak ne tarafı var ama adam deliliğiyle milleti inandırdı...

  pan nefret - orhan1968

  pan zehir herhelde okudugunu sorgulamak ve anlamaya calismak diye bir sorunun var. haberi ve mahkemeye sunulan delilleri bir oku. Celiskiler zinciri ile dolu. Ben gizli tanik olsam senden hoslanmasam sana karsi gizli sahit olsam sen de 50-60 yil iceri girersin bunun adi da adelet mi olur? nedir bu nefret duygusu? Düsünmekten yoksun bir toplum olmaya mahkum mu ediliyoruz?

  hadiii - Efendisiz65

  zaten sizin gibiler için anlatılmamış! şu an 21 yaşında olan ve 2 yıl önce de 19 yaşında olabilecek bir kızın liseye gitmesi seni şaşırtmasın sayın okur, bu yaşlarda liseye giden bir yığın insan var! ama kürt olunca olmuyor değil mi! siz gizli tanıkların nasıl çalıştığını bilirmisiniz? mesela ağrıdağı kod adlı gizli tanık! hiç takip ettiniz mi? en son ağrıdağı diye bir gizli tanığın olmadığı, ifadelerin polis tarafından düzmece hazırlandığı ortaya çıktı. ama bu bile o düzmece ifadelerle içerde tutulanları serbest bırakmaya yetmedi. dün aynı durum vanda da yaşandı. belediye başkanları ve siyasetçiler olmayan bir gizli tanık yüzünden hala içerde. varolan gizli tanıklarıda emniyetin maaşlı personeli olduğu da ortaya çıktı! tüm bu durumlar sizi şaşırtmaz ama yakalandığında 19 yaşında olan birinin lise öğrencisi olması sizi şaşırtır öyle mi? yahu nasıl çalışıyor sizin kafalar?

  21 Yaşında lise talebesi - PAN-ZEHİR

  21 yaşındaki birine "Lise talebesi" derken amacınız nedir ? Kaldı ki devletin bu kızla ne derdi var da ona komplo kursun? Ankara Kumrlar bombacısına da aynı şekilde sahip çıktınız ve DHKP-c'li çıktı. Kendi düşen ağlamasın..bizlere masum hikayelerini anlatmayın

  HUKUK KATLİAMI - m.rozbilen

  Evet bana göre gizli bir tanığın salt ifadesiyle değil müebbet 2 yıl bile ceza vermek caiz değildir.Hukuk katlediliyor.Yargılama ve hukuku uygulama hak getire.2000 öncesi yargısız infazlarla katliam yapılıyordu.Şimdi yargı eliyle içeri tıkılarak terbiye edilmeye çalışılıyor.Üstelik binlerle ifade edilen sayıda kürtler hapislerde çürütülüyor.Savunması bile alınmadan üç beş yıl tutuklu bırakılabiliyor.Uygulama 12 eylül dönemini aratmıyor.İnsanlar günlerce aylarca gözaltında kalıyor 3 ay sonra "biz seni niye ve ne zaman getirdik" diyorlardı.Sıkıyönetim mahkemeleri daha adil kararlar veriyordu.Eski İrana döndük.Sabah yakala akşam as.Bu adalet dağıtmak değil isyan ve teröre teşviktir.Böyle huzur ve barışı sağlayamayız.Gizli tanığın, ayarlanmış,kandırılmış,tehdit edilmiş,menfaat vadedilmiş v.s. benzeri ihtimalleri kim gözardı edebilir? Yüzde bir ihtimal bile olsa sanık lehine yorumlanması gerekmez mi? Gülsüm Koç'un, gizli tanığın beyanı dışında mahkumiyetine yeter başka destekleyici hangi delille hayatını karartıyoruz.Müebbet sözde kolay söyleniyor.Ya suçla ilgisi yoksa ve masumsa kim telafi edebilir? Hukuku katletmeyelim,ona olan inancımızı örselemeyelim lütfen.

  GİZLİ TANIK - pispor

  gizli tanık,yada gizli tanıklık sonunda eğer bir mahkeme karar verebiliyorsa,bu verilen cezada gizli ceza olur.çünkü suç ve suçlu için yasalar derki tüm delilerin göz önüne alınaraktan bu ceza verilmiştir.şimdi burada gizli tanık var,suçlanan kişide asla suça ait bir iz yok.bu gizli tanığı tanıyan kaç kişi,böyle bir tanık varmı yokmu.bir muamma.bu yüzden ben bu davanın yargıtaydan döneceğine eminim.annenin dediği gibi ellerimizi vicdanlarımıza koyaraktan ben bu haksızlıktır diyorum.