Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!

Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!
Gülsüm Koç'un annesi: Ellerini vicddanlarına koysunlar!

Koç ailesi kızlarının müebbet cezasına çarptırılmasıyla şok oldu.

Gizli tanık ifadesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan lise öğrencisi Gülsüm Koç'un annesi karara isyan etti. Koç'un özgürlüğü için imza kampanyası başlatıldı.

DİYARBAKIR- Bingöl'de bir polis aracına düzenlenen silahlı saldırının faili olduğu gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına 21 yaşındaki Gülsüm Koç'un ailesi büyük şok yaşıyor. Gülsüm Koç'un annesi Derdiye Koç, kızının böyle bir şey yapmadığını ileri sürerek, "O bir karıncayı bile incitmez. Hayvan kesildiği zaman ağlardı. Sözlerimi ifade edemiyorum. Ben onları Allah'a havale ediyorum. O gizli tanığa da sesleniyorum, elini vicdanına koysun ve ona göre ifade versin" dedi.

Bingöl'de 15 Mayıs 2011 günü akşamı polis aracına düzenlenen ve bir polisin yaralandığı saldırıya katıldığı gerekçesiyle tutuklu yargılandığı Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ömüR boyu hapis cezasına çarptırılan lise öğrencisi Gülsüm Koç'un evinde büyük üzüntü yaşanıyor. Üç çocuğundan Gülsüm'ün mahkumiyetinin ardından Derdiye ve Nusret Koç çiftinin Bingöl'deki evlerine ok sayıda ziyaretçi geldi.

Bingöl'de bir akaryakıt istasyonunda asgari ücretle çalışan Nusret Koç, kızına verilen bu cezayı beklemediklerini belirterek, "Hepimiz şoke olduk. Biz böyle bir şey görmedik. Silah ile ilgili beraat veriyor, saldırıda müebbet oluyor. Ben bir şey anlamadım. Kızımın bir suçu yok. Üniversiteye hazırlanıyordu. Arkadaşlarıyla birlikte üniversite sınavına hazırlanıyordu" dedi. Polisin olay yerinde kimseyi yakalayamadığını vurgulayan Nusret Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olaydan sonra eve geldiler ama kız evde yoktu. Olay bizim evden uzak bir noktada oldu. Eve gelip kız yok diye ona yükleniyorlar. Bizim bir suçumuz yok. Bu kadar ceza vermişler. Hangi kanunda, hangi kitapta bu var? Gizli tanık varsa meydana çıksın. Kızım, telefonda konuştuğumuzda bizi teselli etti. İnşallah Yargıtay'a gidip temiz gelecek dedi. Kızımız bize cesaret veriyordu. İyi olduğunu söylüyordu. Her yere başvuracağım. Kızımın suçu yok. Hiçbir şey kabul etmiyorum. Başbakan'a kadar çıkacağım. Başbakan'a sesim gitsin. Başbakan elini vicdanına koysun. İki yıldır burada sürünüyoruz. 3 gündür evim cenaze evi gibi oldu."


"GİZLİ TANIK ELİNİ VİCDANINA KOYSUN"

Kararı duyduğu anda mahkeme salonunda baygınlık geçiren Gülsüm Koç'un annesi Derdiye Koç, "Böyle bir şey beklemiyordum" dedi. Kızının karıncayı bile incitmeyen bir yapısı olduğunu söyleyen Derdiye Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim çocuğum böyle bir şey yapmaz, inanmam. Hayvan kesildiği zaman ağlardı. Sözlerimi ifade edemiyorum. Ben onları Allah'a havale ediyorum. O gizli tanığa da sesleniyorum, elini vicdanına koysun ve ona göre ifade versin. Kızım çok iyi niyetli bir insandı, çok saftı. Kötü niyeti hiç yoktu. Çocuğumu çok iyi tanıyorum ve bütün çevre de onu biliyor. Bütün öğretmenleri bile şoke olmuş. Gece gündüz ders çalışıyordu."

Kızı Gülsüm'ün başarılı bir öğrenci olduğunu, hukukçu, edebiyatçı ya da gazeteci olmayı hayal ettiğini belirten Derdiye Koç, evlerine yapılan baskında güvenlik güçlerinin tutumunu da şöyle eleştirdi: "Gece zaten bizim eve baskın yapmışlardı. Evi darmadağın ettiler ama hiçbir şey bulamadılar. Defalarca evime baskın oldu. 3 yıl kızımı takip ederek psikolojisini bozdular. Yine pes etmeyerek okuluna devam etti. Evin etrafı polis ve jandarma doldu. Sanki bir katliam yapmış gibi oldu. 9-10 kişiyi öldüren biri bu kadar ceza almıyor. Kahvaltı yapıyorduk, içeri girip, alıp, götürdüler. Gidiş o gidiş. Biz 2 yıldır yollarda sürünüyoruz. Bingöl'den Mardin'e, oradan Siirt'e sürgün ettiler. Ben böyle bir adalet istemiyorum. Adalet yerini bulsun. Başbakan kendini çocuğumun ve benim yerime koysun. Nasıl bir duygudur bu. Ellerini vicdanlarına koysunlar. Onlar da evlat sahibidir. Ben kendimi kaybettim. Bu çok ağır bir şey. Kararı duyduğumda feryat ettim."GÜLSÜM'E ÖZGÜRLÜK KAMPANYASI

Gülsüm Koç'un ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasının ardından, internet üzerinden imza kampanyası başlatıldı. 'imza.la' adlı bir internet sitesinde 'Gülsüm Koç'a özgürlük' başlığıyla başlatılan imza kampanyasına çok sayıda kişiden destek geldi. Dün başlatılan kampanyaya imza verenlerin sayısının 4 bini aşarken, kampanyaya katılanlar, hapis cezası kararını da eleştirdi. (DHA)