Gülsuyu'nda çete terörü

Gülsuyu'nda çete terörü
Gülsuyu'nda çete terörü

Silahlı saldırıyı protesto eylemine de ateş açılırken, bazı mahalle sakinleri fail olarak uyuşturucu çetelerini işaret etti.

İstanbul Maltepe'de 3 ayrı silahlı saldırıda ESP üyesi 9 kişi bacaklarından vuruldu. Polis, yaralıların ifade vermeyi reddettiğini söylerken, mahalleli uyuşturucu çetelerinin saldırısına işaret ediyor.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Maltepe Gülsuyu’nda son üç haftada Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 9 kişi uğradıkları silahlı saldırıda yaralandı. Gülsuyu’nu adeta ‘Teksas’a döndüren olay iddialara göre çetelerin devrimci guruplara yönelik saldırısıyla başladı.
Maltepe ilçesinde tansiyonu yükselten ilk olay, Gülsuyu Mahallesi Mesut Caddesi üzerinde meydana geldi. iddiaya göre Sinan Sağır ve Şafak Aykan Şimşek, afiş asarken bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Bacaklarından vurulan Şimşek ve Sağır, Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

ESP’ye silahlı baskın
Daha sonra ESP Gülsuyu Temsilciliği’ne gelen kişiler burada da Çağdaş Demiroğlu, Ayşe Deniz Kocagil ve Özgür Bedel’i bacaklarından vurarak yaraladı.
Saldırının ardından polis ekipleri olayla ilgili geniş çaplı araştırma başlattı. Mahallede yaşayan vatandaşlar ise yaşanan bu olayları protesto etmek için önceki gün akşam saatlerinde Esenkent’te bulunan polis merkezine yürüdü. Saldırıları protesto eden grup, basın açıklamasının ardından Gülsuyu Mahallesi’ne dönüşe geçti. Ancak kalabalık Gülsuyu’ndaki Heykel meydanına geldiği sırada iki araçtan üzerlerine ateş açıldı. Açılan bu ateş sonucunda ise Öykü Dilara (19), Abdullah Atasoy (45), Birgül Yükselir (41) ve Alman uyruklu Sven Kouler de bacaklarından yaralandı. Yaralanan 4 kişi de Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenilirken birbiriyle bağlantılı olduğu öne sürülen 3 saldırıyla ilgili polis ekipleri soruşturma başlattı.

Yaralılar ifade vermiyor
Radikal’in bilgi aldığı üst düzey bir emniyet yetkilisi, olayların aydınlatılması için çalışma yapmak üzere gittikleri mahallede taşlandıklarını, yaralanan kişilerin ve olayın tanıklarının da ifade vermediğini söyledi. Görgü tanıklarının bilgi vererek olayı aydınlatmaya yardımcı olmadığını belirten emniyet yetkilisi, “Geçen haftalarda aynı mahallede parkta 21 yaşındaki Cebrail Günebakan kurşunlandı. Faili yakalayarak cezaevine gönderdik. Son olaylarla ilgili bir kişinin ikametgâhına ses bombası atıldığını, bu şahsın da karşılık olarak silah kullandığı yönünde bilgiler aldık. Bazı tespitlerimiz var fakat polise yardımcı olunmadığı için çözmekte zorlanıyoruz, delil toplayamıyoruz. Yaralananlar ifade vermek istemiyor” dedi.
Silahlı saldırı olaylarıyla ilgili olarak uyuşturucu satmak suçundan sabıka kaydı bulunan bir şüphelinin arandığı öğrenildi.
Radikal’in bilgi aldığı mahalle sakini olan Gülsuyu Gülensuyu Yaşam ve Dayanışma Merkezi üyesi Erdoğan Yıldız ise olaylar karşısında düzenli forumlar yaparak mahallelinin ortak tepki koymaya çalıştığını anlattı. Devrimcilerle uyuşturucu çeteleri arasında bir mücadele olduğunu söyleyen Yıldız, “Yürüyüşler yapıyoruz fakat bir caydırıcılığı olmuyor. Mahallelinin ortak karar alarak bu çatışmaları durdurması gerekir. Olayların kentsel dönüşümle ilgisi yok” dedi. Dün olayla ilgili yürüyüşe katılan Halkın Demokratik Kongresi üyesi Haluk Ağabeyoğlu da çetelerin bazı güçler tarafından mahalleye gönderildiğini, Gülsuyu’nun konumu itibariyle çok güzel bir yerde olduğu için bölgenin kentsel dönüşüm kapsamına alınarak insanların korkutularak gönderilmesinin planlandığını iddia etti.


  http://www.radikal.com.tr/114540411454043

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  destan yazan polisin kalemi bitti. zaten yoktu. - demlicay2011

  laf olsun torba dolsun diye milleti kandırıyorlar. gerçekler burda hadi konuşunda görelim. cami hırsızlarına cetelere mafyalara gelince süt dökmüş kedi gibisiniz. neden acaba? sadece devlete çalıştığnız için olmasın sakın. allahınızdan bulun inşallah. takiyeciler.

  palalılar level atladı!!! - kazımtaş

  öteden beri devrimci ve demokratların yoğun olduğu bölgelerde torbacı diye tabir edlien uyuşturucu satıcıları barınamazlar son gezi direnişiyle birlikte devlet tarafından korunan kollanan torbacı ve gayrı meşru takımı iyice pervasızlaştı

  Devrmim güzergahi - Ari Zerdüst

  Gülsuyu 70 lerin en devrimci semtlerin basinda gelir.Cok yoksul Kürdün,lazin,cerkezin,türkün yasadigi bir bölge.Ilk yerlesenler zorla göcetirilmis yoksul Kürdistan halki.Daha sonra diger yoksul halklarin meskeni oldu.Oraya yerlesen halk devlet sistemleri ile barisik yasamyan halktan.Basta devrimci güclerin karargahi gibiydi.Hatirliyorum 73-79 lara kadar polis bile giremiyordu.12 eylül 1980 fasizmi oraya cok acimasizca yöneldi.Yüzlerce genc katledildi.Asker -polis gücüyle halkin o devrimci direnisini kirmak icin ne kadar silah,esrar,para,fuhus cetesi varsa cok bilinclice oraya devlet eliyle yerlestirildi.Bugün olan da orada güclü bir derin devlet var ve hepside bu ceteci isleri yürütüyor.Her ceteni isi ayri.kimse kimsenin ceteci isine fazla girmez ama yardimlasmalari üst boyuta.Yardimlasma dedigim halka,devrimcilere saldirildiginda hepsi birlik icinde..