Gülsuyu'nda 'hayırlı cinayetler'

Gülsuyu'nda 'hayırlı cinayetler'
Gülsuyu'nda 'hayırlı cinayetler'
Hasan Ferit Gedik'in ölümüyle ilgili iddianameye çete liderinin sözleri de yansıdı: Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin.

Maltepe Gülsuyu’nda geçen eylül ayında Hasan Ferit Gedik’in öldürüldüğü olayla ilgili iddianamede örgüt yöneticisi Zafer Turan’ın “Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin, polis-molis öldürmeyelim de polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil” sözleri yer aldı.
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgüt, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu, Gedik’in ölümü ve Gülsuyu’nda yaşanan olaylara ilişkin 311 sayfalık iddianame hazırladı. İddianame, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 35 sanık ‘kasten yaralama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma, nitelikli yağma, kasten öldürmeye teşebbüs, nitelikli yağma’ gibi suçlardan 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. 30 suç eyleminin olduğu kaydedilen iddianamede, örgüt liderliğini ‘İbo’ lakaplı Mesut Turhan’ın, örgütün yöneticiliğini ise Zafer Turhan ve Yakup Dalkılıç’ın yaptığı belirtildi.
İddianamenin 3. suç eylemi olarak yer verdiği Hasan Ferit Gedik’in ölümüne ilişkin bölümde Gülsuyu halkının ‘siyasiler’ olarak adlandırdıkları kişiler ile şüpheliler arasında husumet olduğu, 28 Eylül 2013 akşamı 50-60 kişilik bir grubun slogan atarak Gülsuyu’nda yürüyüş yaptığı belirtildi. Örgüt üyesi Aytekin Turan’ın kalabalık üzerine ateş ettiği ifade edilen iddianamede, yürüyüşçülerden 3 kişinin yaralandığı kaydedildi. İki grup arasında bu olay ile husumetin arttığı belirtilen iddianamede, 29 Eylül 2013 akşamı yine 50-60 kişilik grubun yürüyüşlerine devam ettiği, iki grup arasında çıkan çatışma sonrasında Hasan Ferit Gedik’in 3 el ateşle ağır şekilde yaralandığı ifade edildi. İddianamede, Gedik’in öldüğü, arkadaşları Gökhan Aktaş, Yalçın İleri ve Abdullah Kıyak’ın yaralandığı belirtildi.
Olaya ilişkin telefon tapelerinde şüphelilerden örgüt yöneticisi Zafer Turan’ın “Allah herkese hayırlı cinayetler nasip etsin, polis-molis öldürmeyelim de polis devletin bir adamı, devrimci öldürsek önemli değil” sözleri de iddianameye girdi.

20-30 el silah sesi

Hasan Ferit Gedik’in emniyette bilgisine başvurulan arkadaşı Serdar Aydemir’in de beyanlarına yer verilen iddianamede, Aydemir’in olay günü gerçekleşen yürüyüşte Gedik ile karşılaşarak sohbet ettiği sırada 3 kişinin ellerinde silahla kendilerine doğru geldiğini ve Gedik ile birlikte kaçtığını söylediği belirtildi. Aydemir’in kaçarken bir el silah sesi duyduğu, Gedik’in bir anda vurularak yere düştüğü, daha sonra da 20-30 el silah sesi duyduğunu söylediği anlatıldı.